Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne 4 groźne choroby biorą się z zaniedbanych zębów. Czy jesteś w grupie ryzyka?
My Ocean Production/Shutterstock

4 groźne choroby biorą się z zaniedbanych zębów. Czy jesteś w grupie ryzyka?

22 października 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Problemy z dziąsłami mogą prowadzić do stanów zapalnych w całym organizmie, a także negatywnie wpływać na serce. Winne są bakterie, które namnażają się w kieszonkach dziąseł.

Naukowcy z brytyjskiego University of Birmingham udowodnili, że pacjenci mający problemy z dziąsłami, są bardziej narażone na choroby serca - wyniki badań przytoczyła w swoim tekście Monika Wysocka z redakcji PAP Zdrowie. Jak i dlaczego rośnie to ryzyko?

Bakterie gromadzące się i namnażające w kieszonkach dziąsłowych naczyniami krwionośnymi wędrują do innych układów w obrębie organizmu. Na przykład do układu sercowo-naczyniowego. Co może prowadzić nawet do zawału, a więc i do ryzyka śmierci. Problemem są nie tylko stany zapalne dziąseł, ale i próchnica. Ale o tym poniżej.

Choroby dziąseł – ryzyko udaru, zawału, nadciśnienia, cukrzycy

Wyniki badań (analiza historii choroby aż 64 tys. pacjentów – dokumentacji medycznej u ich lekarzy rodzinnych), pokazały, że 61 tys. z nich miało zapalenie dziąseł, a ponad 3,3 tys. zapalenie przyzębia. Dane z dokumentacji medycznej tych osób zestawiono z danymi ponad 250 tys. pacjentów, którzy w wywiadzie nie mieli chorób przyzębia.

Pacjenci (a raczej ich dokumentacja medyczna u lekarzy tzw. pierwszego kontaktu) byli „obserwowani” przez trzy lata Okazało się, że ci, którzy mieli choroby przyzębia, mieli o 18 proc. zwiększone ryzyko rozwoju choroby sercowo-naczyniowej – m.in. niewydolności serca i udaru), a o 7 proc. większe ryzyko nadciśnienia i cukrzycy typu 2.

Z kolei badanie Paradontitis and Its Relation to Coronary Artery Disease, w którym wzięło udział ponad 1600 osób po 60 ., choroby przyzębia były związane z niemal 30-proc., wyższym ryzykiem pierwszego zawału serca.

Kobiety boją się raka piersi, a umierają na serce. Zawał mylony z refluksem
Po tym poznasz zbyt wysoki cholesterol. Jaki poziom cholesterolu we krwi jest normą?

Zapalenie dziąseł, czyli choroba przyzębia - przyczyny

Oto, co może być powodem problemów z dziąsłami:

- Zbyt mocnym szczotkowaniem, zbyt twardą szczoteczką (a raczej ze zbyt twardym włosiem), które prowadzi do mechanicznych uszkodzeń dziąseł.

- Zbyt twardym jedzeniem (j.w.). Mamy nadzieję, że nie przychodzi ci do głowy, by np. rozłupywać orzechy zębami.

-  Zbytnie wysuszanie śluzówki w ustach (powód może być prozaiczny – np. przewlekłe zapalenie zatok, które sprawia, że oddychasz tylko przez usta). Jeśli nie masz kataru, a jedynie nawyk oddychania przez usta, także w nocy, również możesz mieć ten problem.

- Palenie papierosów.

- Cukrzyca, białaczka i HIV

- Zaburzenia odżywiania - anoreksja i bulimia. Ta pierwsza na skutek niedoborów pokarmowych, które prowadzą do tego, że dziąsła są słabsze, a bulimia ze względu na to, że wymioty uszkadzają śluzówkę, bo znajduje się w nich kwas solny przedostający się do ust z żołądka.

- Zmiany hormonalne (np. w okresie ciąży i menopauzy)

- Leki immunopsuresyjne, przeciwdrgawkowe, blokery kanałów wapniowych, tabletki antykoncepcyjne.

- Wady zgryzu.

- Zbyt silne stłoczenie zębów.

- Źle dobrane koronki, implanty itp. protetyczne problemy, albo zły kształt plomb.

- Afty w jamie ustnej.

Gdy do naczyń krwionośnych (a dziąsła są bardzo ukrwione) dostaną się chorobotwórcze drobnoustroje i ich metabolity, tworzą blaszkę miażdżycową, a ta z czasem powoduje miażdżycę naczyń krwionośnych i nadciśnienie tętnicze.

Próchnica i choroby przyzębia aż dwukrotnie zwiększają ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu, a 2,5 razy choroby wieńcowej, a w konsekwencji i zawału serca. W dodatku u osób relatywnie młodych, bo poniżej 60. roku życia.

Dziasla-serce-lightspring-shutt2.jpg Fot. Lighspring/Shutterstock

Jak dbać o dziąsła i zapobiegać chorobom przyzębia?

- Myć zęby dwa razy dziennie co najmniej przez dwie minuty

- Nitkować zęby przed snem,

- Odwiedzać dentystę (a raczej jego gabinet) co pół roku. A jeśli palisz, lub masz cukrzycę, albo przyjmujesz leki immunosupresyjne, nawet częściej).

- Usuwać regularnie kamień i osad na zębach (raz w roku)

- Unikać cukrów w diecie. I wybierać więcej produktów bogatych w przeciwutleniacze (np. orzechy, oleje roślinne, zielone warzywa).

- Nie palić papierosów, bo to aż siedem razy bardziej naraża na choroby dziąseł.

Źródło: zdrowie.pap.pl/Monika Wysocka

Choroby przyzębia dotykają często osoby młode. Jak im zapobiegać?
Mycie zębów przed czy po kawie? Stomatolog wyjaśnia raz na zawsze!
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja