Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Prof. Adam Maciejczyk: Ty decydujesz, czy zachorujesz
Bożena Stasiak
Bożena Stasiak 19.03.2022 01:27

Prof. Adam Maciejczyk: Ty decydujesz, czy zachorujesz

Prof.  Adam Maciejczyk prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego
fot. Świat Lekarza

- Te dane wyraźnie pokazują, w jak dużym stopniu my sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie, za to, czy zachorujemy na raka – mówi prof. Adam Maciejczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. – Dlatego tak ważna jest świadomość tych czynników i wiedza dotycząca tego, jak ich unikać.

- I tak np. nadwaga i otyłość, która dotyczy odpowiednio 60 i 25 proc. Polaków, wiąże się z występowaniem raka okrężnicy, trzustki pęcherza moczowego, nerki, raka piersi u kobiet po menopauzie. Palenie tytoniu, jak również częsty, bierny kontakt z dymem papierosowym odpowiada za 80 proc. przypadków raka płuca. Spożywanie w nadmiernych ilościach alkoholu zwiększa ryzyko raka jamy ustnej, przełyku, krtani (alkohol odpowiada  za ok. 4 – 8 proc. wszystkich przypadków nowotworów). Z kolei nadmierna ekspozycja na promieniowania UV (także sztuczne) wpływa na występowanie nowotworów skóry. 

Na pojawienie się nowotworu ma ponadto wpływ siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej i wysoko przetworzona żywność, bogata w tłuszcze nasycone, sól i cukier.

- Tymczasem co roku rośnie liczba diagnozowanych nowotworów, niestety nadal duża część pacjentów onkologicznych umiera. Każdego dnia ponad 400 Polek i Polaków dowiaduje się, że ma nowotwór. Każdego roku z tego powodu umiera ponad 100 tys. osób.

- Uświadomieniu społeczeństwu, jak wiele możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka, służy kolejna odsłona kampanii „Ty decydujesz, czy zachorujesz”, zainicjowana przez Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej oraz Polskie Towarzystwo Onkologiczne. (Kampania została zapoczątkowana 4 października 2019r. podczas II Międzynarodowej Konferencji PTO).

- Warto podkreślić, że nawet małe zmiany, takie jak ograniczenie używek, zwiększenie aktywności fizycznej oraz wprowadzenie do codziennej pielęgnacji skory ochrony przeciwsłonecznej mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu. Obecnie można zapobiec od 30 do 50 proc. przypadków zachorowań na raka, unikając czynników ryzyka. Ważna jest również profilaktyka w postaci szczepień, np. wirusowi zapalenia wątroby typu B oraz przeciwko wirusowi HPV . Bo to ty decydujesz, czy zachorujesz –zwraca uwagę prof. Adam Maciejczyk.

Tagi: