Prosty test na ruchomość palców. Wynik wiele powie o twoim zdrowiu
Ten test na ruchomość palców wykonasz w kilka sekund. Pozytywny wynik może oznaczać rzadką chorobę genetyczną – cierpi na nią np. znana wokalistka Tatiana Okupnik. Czasami jednak nie oznacza nic złego i jest efektem specyficznej budowy. Oto szczegóły.
Test mobilności palców
Ludzka dłoń jest niezwykle skomplikowana. Składa się zarówno z kości i stawów, jak i mięśni oraz nerwów. Jest specyficzna budowana umożliwia nam wykonywania wielu ruchów – zarówno tych siłowych, jak i bardzo precyzyjnych. Dzięki dłoni możemy ściskać drążek, rysować, grać w gry, łapać piłkę. Aż za 50 proc. sprawności dłoni odpowiada kciuk.
I chociaż dłoń człowieka składa się z 27 kości i ma najwięcej receptorów czuciowych ze wszystkich części ciała, ma też swoje ograniczenia, np. większość ludzi nie jest w stanie
dotknąć palcem wskazującym małego palca tej samej dłoni
. A czy Ty potrafisz to zrobić? Jeżeli tak, jesteś w zdecydowanej mniejszości i może to oznaczać kilka rzeczy.
Pozytywny wynik testu – jakie choroby?
Niektórzy ludzie mają bardziej elastyczne stawy w dłoni, co przekłada się na większy zakres ruchu. Dla osób, które mają zespół
hipermobilności stawów (JHS)
, takie ruchy są bardzo łatwe. Niestety ma to też swoją ciemną stronę – hipermobilność może skutkować mniejszą stabilnością stawów i zwiększonym ryzykiem zwichnięć.
Inna choroba objawiająca się "giętkością stawów" to
zespoł Ehlersa-Danlosa (EDS)
– rzadka choroba genetyczka wpływająca negatywnie na kości, stawy i skórę. Typowe objawy tego schorzenia to skłonność do siniaków, problemy z gojeniem ran, wiotkość skóry oraz hipermobilność stawów. Na tę chorobę cierpi m.in. piosenkarka Tatiana Okupnik.
Czytaj także:
Michał Wiśniewski jest ciężko chory. Zniknęły mu paznokcie


Spokojnie, czasami to nic złego
Niektóre osoby mogą mieć pozytywny wynik testu, ale nie muszą być chore . Dotyczy to osób ze specyficzną budową dłoni, np. długim palcem wskazującym i wąską dłonią albo po prostu z większą elastycznością stawów palców. Podobnie z osobami, które z racji zawodu bądź pasji ćwiczą palce, np. u pracowników biurowych lub pianistów.
Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Niestety, nadmierna ruchomość stawów może zwiększać ryzyko zwyrodnień, bólu i urazów. Czytaj także: Grzybica paznokci nie znosi tych produktów. Jedz je codziennie, by wygrać z chorobą