Wiele osób skarży się na różne szumy i piski w uszach. To niezwykle męczące zjawisko, które znacznie obniża komfort życia, jest przyczyną obniżenia koncentracji, może generować stres, nadpobudliwość i szereg innych dokuczliwych objawów.Czy można jakoś leczyć szumy uszne? Jest wiele sposobów, ale najważniejsze w tej kwestii to poznać przyczynę tych subiektywnych dźwięków. Osteopata wskazuje 8 podstawowych.
Z paluchem koślawym zmagamy się nieraz przez długie lata. Ta uciążliwa deformacja stopy dotyczyła zwykle starszych kobiet, jednak w związku z genetyką i noszeniem niewłaściwego obuwia, coraz częściej zmagają się z nią młodsze osoby. Zmiany na stopie, widoczne gołym okiem, często uniemożliwiają wybór wygodnego obuwia, do tego z czasem stają się bardzo bolesne utrudniając codzienne funkcjonowanie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu – wymaga on nie tylko leczenia, zachowawczego lub operacyjnego, ale przede wszystkim profilaktyki. Anna Kielak, specjalistka w zakresie fizjoterapii, stóp, wyjaśnia, na czym polega skuteczna profilaktyka i leczenie haluksów.
Marta Sadkowska z Pacjenci.pl przeprowadziła rozmowę z Anną Kielak, fizjoterapeutką, która jest specjalistką od stóp. Okazuje się, że nasze stopy, mogą „powiedzieć” nam więcej, niż mogłoby się wydawać. Te schorzenia zauważymy na stopach.
Płaskostopie, potocznie nazywane "platfusem", to jedna z najczęściej występujących wad stopy. Wiele osób bagatelizuje to schorzenie, popełniając poważny błąd. Okazuje się jednak, że płaskostopie szkodzi nie tylko stopom, ale i całej sylwetce. Szczegóły w rozmowie z Pacjentami wyjaśnia fizjoterapeuta Jakub Wasilewski.
Bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami, to problem, który dotyczy wielu osób. Choć z pozoru wydaje się niegroźny, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Osoby cierpiące na tę przypadłość często skarżą się na przewlekłe bóle głowy, zmęczenie nawet tuż po przebudzeniu, czy problemy z koncentracją w ciągu dnia.Tak więc bruksizm to nie tylko kwestia samego zgrzytania zębami, ale problem, który wpływa na ogólne samopoczucie i jakość życia. Na szczęście istnieją skuteczne metody, które mogą pomóc w opanowaniu bruksizmu. Pomocna może okazać się szyna relaksacyjna, ale to nie koniec możliwości.
Każdy, kto pracuje przy komputerze, słyszał o kiedyś o "zespole cieśni nadgarstka" – jednostce chorobowej, która potrafi odebrać sprawność. O tym, jakie są objawy w rozmowie z portalem Pacjenci.pl opowiedział fizjoterapeuta Jakub Wasilewski.
W dzisiejszych czasach wielu z nas spędza większość dnia przed ekranem – w pracy przy komputerze, a wieczorem przed telewizorem, oglądając ulubione seriale. Taki styl życia staje się normą, ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak wpływa to na nasze zdrowie? Daria Siemion z portalu Pacjenci.pl w rozmowie z fizjoterapeutą Jakubem Wasilewskim odkrywa, jakie zagrożenia niesie za sobą siedzący tryb życia, jakie są jego konsekwencje i co możemy zrobić, aby im zapobiec.
Długo weekend za nami. Część z nas wybrała wypoczynek nad morzem, część zapewne w górach, a jeszcze inni oddali się intensywnemu zwiedzaniu. Ci, którzy wybrali pieszą wędrówkę mogą czuć zmęczenie oraz ból mięśni. To oczywiście normalne, jeśli nasz organizm nie jest przyzwyczajony do długotrwałego wysiłku. Jak zatem złagodzić te dolegliwości? Radzi fizjoterapeutka Agnieszka Zaleska-Czapla.
Każdy, kto pracuje przy komputerze, słyszał o kiedyś o "zespole cieśni nadgarstka" – jednostce chorobowej powodującej ból, drętwienie i zmniejszenie siły ręki. O tym, czym jest zespół cieśni nadgarstka, jakie są jego przyczyny i objawy, opowiedział w rozmowie z Darią Siemion z portalu Pacjenci.pl fizjoterapeuta Jakub Wasilewski.
Bruksizm to choroba, która może prowadzić do rozchwiania i starcia zębów. Nieleczona może skutkować przedwczesną utratą zębów. Pomocne w walce bruksizmem mogą być automasaże. Fizjoterapeutka Dominika Rosińska pokazała, jak wykonać je samemu w domu.
Gdy nas coś boli, lubimy zwlekać. Cierpimy, ale nie idziemy do lekarza, by się zdiagnozować. Bagatelizujemy dolegliwości i liczymy na to, że może same nam przejdą. I przegapiamy najlepszy czas na to, by zacząć leczenie. Co, oprócz leków może nam ulżyć w bólu? Odpowiada Magdalena Szymkiewicz, fizjoterapeutka z CM SafiMed. Często do gabinetu fizjoterapeuty trafiają osoby, u których dolegliwości bólowe są już bardzo uciążliwe. Zdarza się, że chorzy cierpią, zwlekając z odbyciem wizyty w gabinecie, a jednocześnie przegapiają najlepszy moment na rozpoczęcie terapii. Bagatelizując dolegliwości w myśl: „może samo przejdzie…”, chorzy doprowadzają do sytuacji, w której początkowo niewielkie przeciążenia przeradzają się w ostry stan bólowy. Dochodzi do zaostrzenia dolegliwości.Fot. AdobeStock/SafiMed