Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > 5 objawów wrzodów żołądka. To nie jest przejedzenie, ani zwykły ból brzucha
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 02.04.2025 15:46

5 objawów wrzodów żołądka. To nie jest przejedzenie, ani zwykły ból brzucha

ból brzucha
5 objawów wrzodów żołądka. Fot. Canva/Pixelshot

Wrzody żołądka i dwunastnicy są uważane za najczęstszą chorobę przewody pokarmowego. Ich obecność powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które łatwo pomylić z przejedzeniem czy zwykłym bólem brzucha. Tych objawów nie powinno się jednak bagatelizować, bo nieleczona choroba wrzodowa może doprowadzić do poważnych powikłań, a także zwiększa ryzyko nowotworu żołądka. Sprawdź, jakich 5 charakterystycznych symptomów lepiej nie lekceważyć.

Wrzody żołądka - lepiej ich nie ignorować

Wrzody żołądka można opisać jako ubytki w błonie śluzowej żołądka i przewodu pokarmowego, które powstają w wyniku działania kwasu żołądkowego i pepsyny. Są to rany, które mogą powodować ból, stany zapalne oraz różne dolegliwości trawienne. Wbrew pozorom nie jest to rzadka przypadłość, ponieważ dotyczy aż 5-10% populacji. Za główne przyczyny ich powstawania uważa się natomiast zakażenie bakterią Helicobacter pylori, przyjmowanie niektórych leków, spożywanie produktów drażniących żołądek, palenie papierosów czy narażenie na przewlekły stres i napięcie nerwowe.

Nieleczone wrzody żołądka mogą prowadzić do poważnych powikłań, m.in.:

  • krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • perforacji żołądka (gdy wrzód przebija ścianę żołądka, dochodzi do przedostania się treści żołądkowej do jamy brzusznej, co powoduje silny, nagły ból i może prowadzić do zapalenia otrzewnej — stanu wymagającego natychmiastowej operacji),
  • zwężenia odźwiernika (bliznowacenie i zwężenie ujścia żołądka do dwunastnicy, utrudniającego pasaż pokarmu),
  • przewlekłego zapalenie żołądka,
  • zwiększonego ryzyka nowotworu żołądka. 

Wrzody to poważna dolegliwość, której lepiej nie ignorować. Ale jak poznać, że się je ma? Niżej przedstawiamy kilka charakterystycznych objawów. One powinny Cię zaalarmować!

Przeczytaj też: Tak boli rak żołądka. Wielu może myśleć, że to refluks

wrzody.jpg
Wrzody żołądka. Fot. Canva/sciencephoto
Sukces polskich kardiologów. Pierwsze zabiegi przezcewnikowej implantacji zastawki trójdzielnej metodą TTVI Nigdy nie lekceważ takich zajadów. Mogą oznaczać poważną chorobę

1. Ból lub pieczenie w okolicy żołądka

Ponieważ jest to dość powszechny objaw różnych problemów żołądkowych, bywa często bagatelizowany. Zupełnie niesłusznie! Utrzymującego się bólu żołądka nie należy ignorować lub czekać, aż “przejdzie sam”. Charakterystyczny rodzaj bólu, kumulujący się w nadbrzuszu, czyli w środkowej części górnej części brzucha, może świadczyć o obecności wrzodów. Może on mieć różną intensywność — od łagodnego dyskomfortu po silne, kłujące lub piekące dolegliwości. Często pojawia się na czczo, czyli kilka godzin po posiłku, a także w nocy, gdy żołądek jest pusty i wydziela więcej kwasu solnego. Niektórzy pacjenci odczuwają ulgę po jedzeniu, ponieważ pokarm neutralizuje działanie kwasu, jednak u innych ból może nasilać się po posiłku, szczególnie jeśli zawiera on ostre przyprawy, alkohol lub inne drażniące składniki.

2. Niestrawność

Wrzody żołądka mogą powodować różne objawy niestrawności, które są wynikiem zaburzeń pracy układu pokarmowego. Pacjenci często skarżą się na:

  • uczucie pełności nawet po niewielkiej ilości jedzenia,
  • wzdęcia i gazy, które mogą pojawiać się po posiłku,
  • częste odbijanie, które wynika z zaburzeń trawienia i zwiększonej ilości powietrza w przewodzie pokarmowym.

3. Zgaga

Czyli silne, nieprzyjemne uczucie pieczenia w okolicy mostka, które może promieniować dalej, do gardła. Powstaje w wyniku cofania się kwasu żołądkowego do przełyku (refluksu), co z kolei jest wynikiem uszkodzenia błony śluzowej żołądka przez wrzody. Zgaga nasila się po:

  • zjedzeniu czegoś tłustego, 
  • zjedzeniu ostrych lub kwaśnych potraw, 
  • wypiciu kawy, alkoholu, napojów gazowanych.

W niektórych przypadkach zgaga bywa mylona z objawami choroby refluksowej przełyku (GERD).

4. Brak apetytu i utrata masy ciała

Pacjenci, którzy cierpią na wrzody żołądka, często unikają jedzenia, ponieważ kojarzy im się ono jedynie z bólem i dyskomfortem. W wyniku tego często chudną, zwłaszcza jeśli dolegliwości żołądkowe nie ustępują. Innym powodem utraty wagi może być fakt, iż u niektórych osób wrzody powodują uczucie szybkiej sytości, co prowadzi do spożywania mniejszych porcji. Czasami dochodzi także do niedoborów składników odżywczych, zwłaszcza jeśli dieta jest mocno ograniczona.

5. Nudności i wymioty

Wrzody żołądka mogą prowadzić do podrażnienia błony śluzowej, co objawia się nudnościami. Często pojawiają się one na czczo lub po posiłkach, szczególnie jeśli pokarm jest ciężkostrawny. W cięższych przypadkach mogą wystąpić również wymioty – jeśli są one częste, może to prowadzić do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. Jeśli w wymiocinach pojawia się krew lub mają one kolor przypominający „fusy kawy”, może to wskazywać na krwawienie z wrzodu, co wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Więcej przeczytasz tutaj: Możesz mieć wrzody żołądka i nawet o tym nie wiedzieć. Typowe i nietypowe objawy

Jak leczyć wrzody żołądka?

Wszystkie powyższe objawy wrzodów żołądka znacząco wpływają na jakość życia pacjenta. W przypadku ich występowania należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem (internistą lub gastrologiem), który zleci wykonanie odpowiednich badań i podejmie się leczenia. 

Jeśli okaże się, że wrzody powstały w wyniku zakażenia Helicobacter pylori, stosuje się antybiotykoterapię. Rzadko dochodzi do operacji, jednak czasem jest ona nieunikniona. Wskazaniami do niej są braki efektów dotychczasowego leczenia lub pojawienie się powikłań ze strony wrzodu, takich jak perforacja, krwotok czy zwężenie odźwiernika.

Leczenie wrzodów żołądka w dużej mierze opiera się na zmianie diety. Pacjent powinien wyeliminować smażone, tłuste, kiszone i mocno przyprawione potrawy. Należy unikać alkoholu, mocnej herbaty, kawy, kakao, słodyczy, napojów gazowanych oraz niektórych serów. Ważne jest także ograniczenie stresu, rezygnacja z palenia papierosów i unikanie leków drażniących śluzówkę żołądka.

Przeczytaj również: 7 objawów chorób żołądka. Po tym poznasz, że nie jest dobrze