Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Pulpitis sicca – przyczyny, objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:32

Pulpitis sicca – przyczyny, objawy, leczenie

Pulpitis sicca – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Pulpitis sicca – co to jest

Pulpitis sicca – przyczyny

Pulpitis sicca – objawy

Pulpitis sicca – leczenie

Pulpitis sicca – co to jest

Pulpitis sicca t choroba dermatologiczna powstała głównie u dzieci i powiązana jest ze skutkiem atopowego zapalenia skóry. Lokalizuje się na opuszkach palców rąk oraz stóp. Pulpitis sicca jest chorobą, która charakteryzuje się rumieniami, wysychanie oraz pękaniem opuszek palców rąk i stóp. Na tych fragmentach ciała może także dochodzić do spłycenia, a wręcz stopniowego zanikania linii papilarnych. Infekcje pulpitis sicca wywołane są przed dermatofity, więc leczenie choroby przypomina proces leczenia atopowego zapalenia skóry.

Pulpitis sicca – przyczyny

Przyczyny pulpitis sicca nie są do końca znane. Badacze domniemają, że jedną z przyczyn powstawania pulpitis sicca jest choroba atopowa skóry, a sama dolegliwość uznawana jest jako podtyp wyprysku atopowego. Inną przyczyną schorzenia mogą być również zmiany w chromosomach, które wpływają na ich błędne funkcjonowanie i wywoływanie tej rzadkiej choroby dermatologicznej. Nadwrażliwość skóry może być też konsekwencją zaburzeń w absorbcji tłuszczu – ceramidów, i niezdolności wiązania cząsteczek wody w skórze, co pozwala na odpowiednie jej nawilżenie. Atopia wywołana jest także ogólnie obniżonym progiem reakcji na wszelkiego rodzaju bodźce środowiskowe.

Pulpitis sicca – objawy

Objawy pulpitis sicca to przede wszystkim charakterystyczne zmiany w budowie opuszków palców stóp oraz rąk. Skóry, która je pokrywa powinna być gładka, miękka, elastyczna, z widocznymi liniami papilarnymi. Podczas choroby skóra pęka i wysycha, zwłaszcza na palcach używanych najczęściej, czyli palcu wskazującym, kciuku i palcu środkowym. Te objawy sa często przyczyną kontaktu z czynnikami zewnętrznymi, np. długotrwałym kontaktem z wodą, substancjami alkalicznymi, np. detergentami, mydłem lub cementem, oraz wystawieniem skóry na zimno lub doprowadzeniem do odmrożenia. U chorych można zaobserwować zaostrzenie się objawów w zimie i pogorszenie stanu chorych fragmentów skóry. Trzeba wtedy szczególnie uważać i nie doprowadzać do odmrożeń, ponieważ skóra może rozerwać się do głębszych warstw skórnych i powodować ból.

Pulpitis sicca – leczenie

W leczeniu ważna jest profilaktyka. Aby nie zachorować na pulpitis sicca, powinniśmy unikać długotrwałego odmoczenia lub kontaktu z dużym mrozem. W zimie, warto zakładać dzieciom ciepłe rękawice, a podczas kontaktu z wodą unikać długotrwałego działania mydła lub używać produkty o neutralnym pH. Nie należy także zapominać o odpowiednim wysuszeniu skóry po kontakcie z wodą.

Leczenie pulpitis sicca odbywa się poprzez pielęgnację kremami nawilżającymi zawierającymi mocznik lub kortykosteroidy. W ciężkich przypadkach stosuje się aplikacje kremów pod bandaże foliowe, które nie przepuszczają powietrza i zwiększają wchłanianie oraz zabezpieczają przed uszkadzaniem zmian.

Terapia i leczenie pulpitis sicca jest trudne i żmudne. Środki, którymi pacjent jest leczony same w sobie mogą wyzwalać chorobę, a z drugiej strony niestosowanie ich prowadzi do jeszcze większych uszkodzeń opuszków. Chory musi być cierpliwy i unikać kontaktu ze wszelkimi wyzwalaczami choroby, zwłaszcza tymi mechanicznymi. Jeśli zastosuje się do wskazać lekarza dermatologa, istnieje duża szansa na wyeliminowanie ostrych objawów choroby. Jednak trzeba pamiętać, że choroba ta ma zwykle charakter chroniczny, więc podczas jej trwania występują momenty zaostrzenia i złagodzenia dolegliwości.

Tagi: