Rok temu na planie serialu pękł jej tętniak. Tak wygląda dziś
Rok temu na planie serialu „Klan” aktorce Aldonie Orman pękł w głowie tętniak. Dzięki szybkiej reakcji współpracowników, jej życie udało się uratować. Mimo trudnego okresu, wróciła do telewizji i tak dziś wygląda.
Ile ludzi ma tętniaka? Badania nie są jednoznaczne. Niektóre wskazują, że występowania niepękniętych tętniaków naczyń mózgowych ocenia się na ok. 5% dorosłej populacji. W praktyce jest to niezwykle niepokojące, gdyż oznacza to, że nawet co 20 dorosły może mieć niepękniętego tętniaka naczyń mózgowych.
Aldona Orman: W jednym momencie straciłam mowę
Aldona Orman opowiedziała o swoich trudnych przeżyciach. W październiku 2023 roku na planie serialu "Klan", pękł w jej głowie tętniak. Na szczęście członkowie ekipy filmowej nie zwlekali i natychmiast wezwali pomoc. Aktorka nie kryje więc, że to dzięki swoim współpracownikom wciąż żyje. Dziś wróciła do pracy i podczas jesiennej ramówki TVP prezentowała się zjawiskowo.
W jednym momencie straciłam mowę, straciłam wzrok i nie mogłam się ruszyć. Gdyby to się stało chwilę później, jakbym była już w samochodzie, mogłoby dojść do tragedii - powiedziała w rozmowie z "Super Expressem".
Szybko okazało się jednak, że nie był to jedyny tętniak w jej głowie, a problemów zdrowotnych tylko przybywało.
- Jestem po trzeciej operacji, jak to nazywam, grzebania mi w głowie. Wspaniali lekarze zadbali, by wszystko było dobrze. Nie mam śladu, że miałam jakąś operację. Okazało się, że nie tylko jednego tętniaka miałam, który mi pękł 16 października, okazało się, że miałam ich pięć. (...) Już całkiem nieźle się miewam. Wszystko przeszło w najlepszy sposób, w jaki mogło przejść – mówiła z kolei redakcji Pomponika.
Aktorka wyznała również, że kilka lat temu zmagała się z sepsą.
Jak objawia się tętniak w głowie?
Osoby z tętniakiem w głowie mogą skarżyć się na bóle głowy, podwyższone ciśnienie tętnicze, poszerzenie jednej źrenicy oraz podwójne widzenie. W przypadku większych tętniaków mogą występować oznaki zbliżone do tych dawanych przez guza mózgu . Najczęściej jednak obecność tętniaka nie daje żadnych objawów , co czyni go niezwykle niebezpiecznym.
Jak sprawdzić czy ma się tętniaka?
Tętniaki najczęściej wykrywa się podczas badań obrazowych:
- RTG klatki piersiowej,
- USG jamy brzusznej,
- echokardiografia przezklatkowa i przezprzełykowa,
- angiografia,
- angio-TK – badanie tomografii komputerowej naczyń krwionośnych z podaniem kontrastu dożylnie i wykonane w specjalnej projekcji,
- angio-MR – rezonans magnetyczny w specjalnej projekcji,
- aortografia.
Zobacz też:
Czy golić się przed wizytą u ginekologa? Lekarka odpowiada
Dorota Wellman jest już po operacji serca. "Ataki trwały po 20 godzin"
Wzięła Ozempic, by schudnąć. Ten jeden efekt uboczny bardzo ją zaskoczył