Bywa opisywany jako "tykająca bomba", ponieważ przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, a jego pęknięcie prowadzi do groźnego krwotoku. Mowa o tętniaku mózgu, który może rozwinąć się u każdej osoby. Zdarza się, że daje objawy na twarzy. Po jakich zmianach w wyglądzie można go poznać?
Tętniak mózgu zazwyczaj rozwija się bezobjawowo, a jego pęknięcie może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że śmiertelność w przypadku pęknięcia tętniaka sięga 67 proc. Oto objawy, które mogą na to wskazywać.
Niektóre objawy tętniaka mogą pozostać niezauważone lub przypominać inne, mniej groźne dolegliwości. Ignorowanie tych sygnałów może prowadzić do poważnych konsekwencji. Warto poznać ten często pomijany symptom.Tętniak to patologiczne poszerzenie ściany naczynia tętniczego, które może prowadzić do jej pęknięcia i poważnych powikłań zdrowotnych. Tętniaki przez wiele lat mogą nie dawać żadnych objawów, a w związku z tym często są diagnozowane dopiero po 40 roku życia. W wielu przypadkach objawy są mylone z innymi schorzeniami, co prowadzi do zbyt późnej wykrywalności.
Rok temu na planie serialu „Klan” aktorce Aldonie Orman pękł w głowie tętniak. Dzięki szybkiej reakcji współpracowników, jej życie udało się uratować. Mimo trudnego okresu, wróciła do telewizji i tak dziś wygląda. Ile ludzi ma tętniaka? Badania nie są jednoznaczne. Niektóre wskazują, że występowania niepękniętych tętniaków naczyń mózgowych ocenia się na ok. 5% dorosłej populacji. W praktyce jest to niezwykle niepokojące, gdyż oznacza to, że nawet co 20 dorosły może mieć niepękniętego tętniaka naczyń mózgowych.
Tętniak to patologiczne poszerzenie naczynia tętniczego, które jest niezwykle niebezpieczne. W znaczącym stopniu odpowiada za powstanie samoistnych krwawień wewnątrzczaszkowych. I choć choroba jest zazwyczaj bezobjawowa, to warto przyjrzeć się swojemu ciału, bo możemy z niego wiele wyczytać. Ten objaw tętniaka mózgu pojawia się na twarzy.Tętniaki mózgu najczęściej rozpoznaje się u osób między 20. a 60. rokiem życia, ale średni wiek postawienia diagnozy wynosi 45 lat. Ze schorzeniem tym częściej borykają się kobiety, niż mężczyźni. W wielu przypadkach nie można im zapobiec, jednak osoby obciążone genetycznie powinny korzystać z przesiewowych badań obrazowych, co pozwoli na wczesne wykrycie choroby i zapobiegnięcie najgorszemu.
W większości przypadków wykrywane są przypadkowo. Tętniaki, bo o nich mowa, są nazywane tykającą bombą. U kogo występują i czym się charakteryzują? Neurolog tłumaczy.
Traciłam wzrok, mowę, nie mogłam się ruszać. Karetka wiozła mnie z planu zdjęciowego do szpitala, a ja nie miała pojęcia, że pękł mi tętniak w mózgu. Jeden z czterech – wspomina Aldona Orman, aktorka. Dziś czeka na decyzję lekarzy, czy będzie potrzebna kolejna operacja.
W 2023 r. Aldona Orman, znana z takich seriali jak m.in. “Klan”, “Barwy szczęścia” czy “Na dobre i na złe” poinformowała, że pękł jej tętniak. W trakcie badań wyszło, że miała aż cztery tętniaki. Aktorka musiała przejść dwie operacje, a niebawem czeka ją kolejna."Bolała mnie i głowa, i szyja. Brałam proszki przeciwbólowe. (...) Nigdy bym nie pomyślała, że mogę mieć tętniaka w głowie, a nawet cztery..." - mówiła Aldona Orman w “Pytaniu na śniadanie”.