Wzięła Ozempic, by schudnąć. Ten jeden efekt uboczny bardzo ją zaskoczył
Ozempic stał się niezwykle popularnym środkiem, zwłaszcza wśród influencerek, które chcą schudnąć. 58-letnia Amerykanka Christie Martin już po kilku miesiącach stosowania leku schudła kilkanaście kilogramów. W tym czasie zauważyła jednak dziwny skutek uboczny Ozempicu. O czym konkretnie mowa?
Ozempic skuteczny w walce z cukrzycą. Czy bezpieczny w odchudzaniu?
Choć Ozempic może wydawać się prostym rozwiązaniem w walce z dodatkowymi kilogramami, nie należy do najbezpieczniejszych sposobów odchudzania. Już nie raz zresztą przestrzegali przed nim lekarze. Odchudza się nim wiele influencerek i mimo że kilogramy lecą w dół, konsekwencje zdrowotne zostają z nimi na długo.
58-letnia Christie Martin, agentka nieruchomości z Las Vegas, która prywatnie jest mamą, wyznała, że Ozempic pomógł jej zrzucić ponad 13 kilogramów. Środek nie tylko jest skuteczny w walce z cukrzycą. Analogi GLP-1 normalizują stężenie glukozy we krwi, ale też biorą udział w regulacji wydzielania insuliny oraz glukagonu z trzustki. Hamują też głód oraz wydłużają czas trwania uczucia sytości.
Skutek uboczny zaskoczył kobietę
Kobieta gościła w programie “Good Morning America”. Jak wyznała, zauważyła jeszcze jeden efekt stosowania zastrzyków na odchudzanie. Kobieta twierdzi, że zanim rozpoczęła kurację, była przyzwyczajona, aby każdego dnia po pracy wypijać nawet pół butelki wina. Jak twierdzi, zaczynała je pić w czasie lunchu, ale również w czasie kolacji. Była to taka nagroda po ciężkim dniu związanym z pracą, ale też obowiązkami, które pełniła w związku z samodzielnym macierzyństwem.
Gdy rozpoczęła leczenie Ozempicem, zmieniła całkowicie nastawienie do alkoholu.
“Nie chciałam już pić. Szłam do sklepu spożywczego i nawet nie czułam potrzeby, żeby kupić butelkę wina. Wychodziłam ze znajomymi, współpracownikami i klientami, nawet próbowałam zamówić lampkę wina do kolacji, ale nie byłam w stanie jej dokończyć. Po prostu mi to nie odpowiadało” - powiedziała.
Jakie są wnioski z badań?
W dalszej części rozmowy przyznała, że choć nie zdiagnozowano u niej choroby alkoholowej, to dla niej samej picie było nie małym problemem.
“Nie mam już ochoty na wino. To jakieś szaleństwo, bo wcześniej nie mogłam przestać pić” - wyznała.
Jak się okazuje, doświadczenie kobiety związane z semaglutydem znalazło swoje potwierdzenie w jednym z badań. Na łamach “The Journal od Clinical Psychiatry" naukowcy wyjaśnili, że analiza przypadków sześciu osób z zaburzeniami związanymi z a używaniem alkoholu potwierdziło dość niezwykłe działanie semaglutydu. Natomiast u wszystkich pacjentów zaobserwowano “znaczącą redukcję objawów AUD”.
Jak wyjaśnili naukowcy, potrzeba przeprowadzenia dużych, randomizowanych klinicznych badań nad działaniem analogów GLP-1 w leczeniu problemów związanych z nadużywaniem alkoholu.
Czytaj też:
Ozempic może powodować ślepotę? Najnowsze wyniki badań mocno niepokoją
22-letnia influencerka odchudzała się Ozempiciem. Schudła 20 kg i... straciła zdrowie na zawsze
Odstawiła popularny lek na odchudzanie. Jeden skutek uboczny ją zaskoczył