Pacjenci.pl
Schistosomatowe zapalenie skóry – co to za choroba?

pixabay.com

Schistosomatowe zapalenie skóry – co to za choroba?

26 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Izabela Wierzbicka

Schistosomatowe zapalenie skóry to samolecząca się choroba pasożytnicza, która dotyka ludzi podczas kąpieli w słodkiej lub słonawej wodzie. Jest wywoływana przez cerkarie - larwy z gatunku Trichobilharzia, pospolitego pasożyta jelitowego pta

Larwy cerkarii potrafią zakopać się na kilka milimetrów w skórze, ale u ludzi umierają stosunkowo szybko. Jednak martwe larwy powodują swędzenie i wysypki, które mogą przypominać ukąszenia komarów. Wysypka pojawia się zwykle w ciągu kilku godzin po kąpieli. Czasami, szczególnie w przypadku powtarzających się ataków, mogą również wystąpić pęcherze. Schistosomatowe zapalenie skóry ustępuje po kilku dniach, a pęcherze znikają po kilku tygodniach. U niektórych osób zdarzają się poważniejsze reakcje alergiczne z gorączką lub bolesną infekcją skóry. Cerkaria swobodnie pływają w wodach powierzchniowych i przeważnie występują w płytkich wodach. Są za małe, aby można je było zobaczyć gołym okiem. Podczas rutynowego pobierania próbek wody w kąpielisku sprawdza się obecność bakterii i wykwitów glonów, ale nie cerkarii.

Obraz kliniczny u ludzi

Początkowo schistosomatowe zapalenie skóry powoduje swędzenie i jedynie niewielką miejscową reakcję skóry, podobną do ukąszenia komara. Jednak druga infekcja prowadzi do znacznie silniejszej reakcji obronnej organizmu ze względu na pamięć immunologiczną, która po kilku godzinach objawia się silnym świądem i czerwonawymi bąblami lub grudkami w miejscach kontaktu pasożyta ze skórą. Infekcja jest nieprzyjemna i denerwująca, ale zwykle nieszkodliwa, a zmiany skórne samoistnie znikają po kilku dniach. Warto skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia silnej reakcji alergicznej. Schistosomatowe zapalenie skóry jest rzadką infekcją, ale należy pamiętać, aby zawsze brać dokładny prysznic po kąpieli w otwartych akwenach wodnych, aby uniknąć tej, a także innych chorób skóry.

Izabela WierzbickaAutor

Izabela Wierzbicka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Sukces czy porażka? Czyli jak wygląda sytuacja w zakresie szczepień ochronnych w Polsce?

Czytaj więcej >
kasza

Zdrowie

Pięć powodów, dla których warto jeść kaszę – nawet każdego dnia

Czytaj więcej >
targi

Zdrowie

Pierwsze w Polsce targi turystyki medycznej we wrześniu w AmberExpo!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Pacjenci.pl patronatem konferencji naukowej dotyczącej szczepień ochronnych! Zapraszamy!

Czytaj więcej >
hemoroidy

Zdrowie

Choroba hemoroidalna - objawy, diagnoza, metody leczenia. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
SIBO

Zdrowie

Zespół SIBO - co to jest? Objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >