Pacjenci.pl
Stan przedzawałowy – przyczyny, objawy, leczenie

pixabay.com

Stan przedzawałowy – przyczyny, objawy, leczenie

13 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kinga Chęcińska

Udostępnij:

Stan przedzawałowy ma miejsce, kiedy do serca nie dociera niezbędna ilość tlenu, której potrzebuje ono do prawidłowego funkcjonowania. Dolegliwość ta jest skutkiem choroby niedokrwiennej serca i zwykle występuje podczas wysiłku fizycznego. Należy j

Czym jest stan przedzawałowy?

Stanem przedzawałowym określa się potocznie niestabilną dławicę piersiową. Pojawia się ona w momencie, kiedy do mięśnia sercowego nie dociera ilość tlenu pokrywająca jego zapotrzebowanie.Jest bezpośrednią konsekwencją choroby niedokrwiennej serca, a jako jej najczęstszą przyczynę wymienia się miażdżycę tętnic wieńcowych.Na skutek powstawania blaszek miażdżycowych dochodzi do zwężenia przepustowości tętnic, w związku z czym krew nie może dotrzeć do serca – mamy wtedy do czynienia z jego niedotlenieniem.Do pozostałych przyczyn stanu przedzawałowego należą m.in. zapalenie tętnic wieńcowych, anatomiczne wady naczyń wieńcowych, zator tętnic wieńcowych, rozwarstwienie aorty, nieprawidłowa praca tarczycy czy zatrucie tlenkiem węgla.

Stan przedzawałowy – czynniki ryzyka

Stan przedzawałowy najczęściej pojawia się u osób, które unikają regularnej aktywności fizycznej i których dieta bogata jest w produkty zawierające tłuszcze zwierzęce, cukier oraz sól. Do czynników ryzyka należy palenie tytoniu, podwyższony poziom cholesterolu, nadwaga i otyłość, a także dolegliwości takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroba Kawasaki.

Jak rozpoznać stan przedzawałowy?

Charakterystyczne dla stanu przedzawałowego jest pojawienie się objawów w trakcie wysiłku fizycznego. Dlaczego? Ponieważ wtedy zwiększa się zapotrzebowanie serca na na tlen. Ilość krwi krwi zdolnej przepłynąć przez częściowo zatkane tętnice, która wystarczała podczas spoczynku, nie wystarcza już podczas wzmożonej pracy serca.Pojawia się silny ból, przypominający gniecenie, rozpieranie lub ucisk w klatce piersiowej - zazwyczaj promieniuje on do szyi, żuchwy, ramienia lub pleców. Mogą towarzyszyć mu duszność, wzmożona męczliwość, ból brzucha, nudności oraz pocenie się.Zdarza się również, że stan przedzawałowy pojawia się w innych sytuacjach powodujących zwiększoną pracę serca, np. pod wpływem stresu.

Stan przedzawałowy czy zawał – jak odróżnić?

Samodzielne odróżnienie stanu przedzawałowego od zawału jest niemożliwe – postawienie trafnej diagnozy w tej sytuacji nierzadko stanowi wyzwanie nawet dla lekarza.Podczas stanu przedzawałowego do serca nie dociera dostateczna ilość krwi. Podczas zawału zaś jej przepływ zostaje całkowicie zablokowany, dlatego główną różnicą między tymi dwiema dolegliwościami jest stopień nasilenia objawów. Dodatkowo w przypadku stanu przedzawałowego powoli ustępują one po zaprzestaniu wysiłku fizycznego i przyjęciu nitrogliceryny, natomiast w przypadku zawału utrzymują się niezależnie od tego, a dodatkowo towarzyszy im poczucie lęku.

Stan przedzawałowy – leczenie

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów stanu przedzawałowego, powinniśmy od razu zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli zaś ból jest intensywny i przez dłuższy czas nie ustępuje w spoczynku, nie warto zwlekać z wzywaniem pogotowia.W leczeniu stanu przedzawałowego stosuje się przede wszystkim leki na obniżenie poziomu cholesterolu oraz kwas acetylosalicylowy, który zmniejsza krzepliwość krwi i sprawia, że jest ona bardziej płynna. Lekarz może przepisać również nitroglicerynę i zalecić stosowanie jej w przypadku ponownego ataku bólu.Często po wystąpieniu stanu przedzawałowego wykonuje się również koronarografię – badanie, dzięki któremu można ocenić drożność naczyń krwionośnych. Jeżeli stwierdza się niebezpieczne ich przewężenie, zalecane jest wszczepienie stentu, czyli plastikowej lub metalowej rurki rozszerzającej tętnicę.Oprócz tego konieczne jest dopasowanie odpowiedniego leczenia do chorób współistniejących, mogących zwiększać ryzyko zawału, a także zaprzestanie palenia papierosów, zwiększenie aktywności fizycznej w codziennym życiu oraz ograniczenie tłuszczów zwierzęcych, cukru oraz soli w diecie.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >