Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Taki rodzaj bólu brzucha powoduje zespół SIBO. Nie można tego bagatelizować! Gastroenterolog wyjaśnia
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 20.07.2023 10:30

Taki rodzaj bólu brzucha powoduje zespół SIBO. Nie można tego bagatelizować! Gastroenterolog wyjaśnia

wzdęcia brzucha
canva

Jednym z najczęściej występujących objawów SIBO są wzdęcia brzucha i ból brzucha. Oprócz nich chorzy odczuwają także ból głowy i ogólne osłabienie. Do nasilenia objawów dochodzi często po spożyciu nieświeżej żywności, szczególnie warzyw i owoców. Jak rozpoznać ból brzucha spowodowany przez SIBO? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Ból brzucha przy SIBO – jak go rozpoznać?

Choroba SIBO to zespół nadmiernego rozrostu flory jelita cienkiego – jelito cienkie u chorego jest wtedy  nadmiernie skolonizowane przez bakterie. Następstwem tego są objawy ze strony przewodu pokarmowego lub objawy ogólnoustrojowe. Jednym z nich jest charakterystyczny ból brzucha: „Głównym i wiodącym objawem zgłaszanym przez pacjentów jest wzdęcie brzucha, często z towarzyszącym uczuciem przelewania się w jamie brzusznej oraz uczuciem pełności poposiłkowej. Pacjenci zazwyczaj uskarżają się na dolegliwości bólowe brzucha. Mogą być one rozlane, dotyczyć tylko nadbrzusza bądź podbrzusza”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Oprócz bólu brzucha chory może odczuwać również bolesne skurcze – przyczyną się zgromadzone w jelicie cienkim gazy, które rozciągają ściany jelita.

Większość pacjentów nie podaje jednej lokalizacji bólu brzucha. Często są one rozlane. Kiedyś uważano, że są to jedynie bóle podbrzusza, jednak obecnie coraz częściej mówi o tzw. górnym SIBO, kiedy rozrost flory jelita cienkiego dotyczy jego początkowego odcinka”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-19T200800.751.png

Dieta przy SIBO — te składniki koniecznie ogranicz. Ekspert wyjaśnia dlaczego Zespół SIBO - skąd się bierze? Z jakimi chorobami może być związany?

Czy ból brzucha spowodowany przez chorobę SIBO można wyleczyć? 

„Zespół SIBO jest wyleczalny, jednak badania wykazują, że bardzo często lubi nawracać. Po wyleczeniu, w przeciągu sześciu miesięcy potrafi nawrócić aż u 25 procent pacjentów”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. Podstawą leczenia SIBO jest leczenie przeciwbakteryjne. W tym celu stosowana jest antybiotykoterapia: „Warto podkreślić, że istotną rolę w leczeniu odgrywa diagnostyka i eliminowanie przyczyny choroby podstawowej, która sama z siebie prowadzi do SIBO. Należy także stosować leczenie dietetyczne”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Jak rozpoznać, czy ból brzucha powoduje SIBO?

By ustalić, czy ból spowodowany jest przez chorobę SIBO, konieczne było jeszcze do niedawna wykonanie badania ilości bakterii w aspiracie pobranym z odcinka dwunastnicy: „Jak możemy sobie wyobrazić, jest to metoda dość inwazyjna, a do tego czasochłonna i kosztowna. Na szczęście obecnie stała się rzadkością, a za złoty standard uważa się tzw. testy oddechowe. Mamy dwa rodzaje testu: wodorowy i wodorowo –metanowy. Pacjent otrzymuje roztwór glukozy bądź laktulozy i w danym przekroju czasu mierzymy ilość wodoru bądź metanu w wydychanym powietrzu”. - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. 
 

By wspomniane testy okazały się jednak wiarygodne, pacjent musi się do nich przygotować w następujący sposób:
   • cztery tygodnie przed testem nie powinien stosować antybiotykoterapii, 
   • dwa tygodnie przed testem nie może przyjmować leków prokinetycznych i inhibitorów pompy protonowej,
   • tydzień przed testem powinien unikać intensywnego wysiłku,
   • dzień przed testem powinien ograniczyć suplementy.

Tagi: SIBO