Stopnie zaawansowania nadciśnienia tętniczego - nadciśnienie I, II i III stopnia
Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym mamy do czynienia z nieprawidłowym wzrostem ciśnienia krwi przepływającej przez tętnice. Jest to podstępna choroba, na początku nie dająca żadnych objawów, z czasem prowadząca do groźnych powikłań. Wyróżnia się trzy stopnie zaawansowania nadciśnienia tętniczego. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kiedy mówimy o nadciśnieniu?
Nadciśnienie tętnicze jest stanem, w którym wartości ciśnienia tętniczego przekraczają przyjęte normy. Ciśnienie tętnicze ma swoją wartość skurczową i rozkurczową. Wartość skurczowa związana jest ze skurczem serca i wypompowaniem fali krwi do tętnic, natomiast wartość rozkurczowa odpowiada rozkurczowi serca, kiedy serce jest w spoczynku. Prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłej osoby to mniej niż 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz mniej niż 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego.
„ Za górną granice normy przyjmujemy wartości 139/89. Gdy wartość ciśnienia tętniczego jest równa lub wyższa niż 140 milimetrów słupa rtęci, dla ciśnienia skurczowego, mówimy o nadciśnieniu. Podobnie, w przypadku wartości rozkurczowych, o nadciśnieniu mówimy przy wartości 90 mmHg i wyższych.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. Może zdarzyć się również tak, że przekroczona zostanie tylko jedna z wartości, co również stanowi podstawę do stwierdzenia nadciśnienia tętniczego.
Nadciśnienie tętnicze I, II i III stopnia - jakie mają wartości?
Ciśnienie krwi mierzone jest w milimetrach rtęci, czyli mmHg. W zależności od wartości ciśnienia, wyróżniamy nadciśnienie tętnicze I, II i III stopnia. „Od 140 do 159 tysięcy milimetrów słupa rtęci mówimy o pierwszym stopniu nadciśnienia tętniczego, od 160 do 179 - o drugim, powyżej 180 – o trzecim, w przypadku ciśnienia skurczowego. Podobnie jeżeli chodzi o ciśnienie rozkurczowe, jest to od 90 do 99 podczas pierwszego stopnia, od 100 do 109 – drugiego, 110 i powyżej – trzeciego.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.
Ciśnienie skurczowe |
Ciśnienie rozkurczowe |
|
Górna granica normy | 139 | 89 |
Nadciśnienie tętnicze I stopnia | 140 – 159 | 90 – 99 |
Nadciśnienie tętnicze II stopnia | 160 - 179 | 100 – 109 |
Nadciśnienie tętnicze III stopnia | ≥ 180 | ≥ 110 |
I i II stopień nadciśnienia tętniczego nie zawsze oznacza, że musimy od razu rozpoczynać farmakoterapię. Należy jednak zdefiniować przyczynę i przyjrzeć się bliżej swojemu stylowi życia. Kluczowym elementem leczenia i profilaktyki nadciśnienia tętniczego jest zdrowa dieta, unikanie używek i aktywność fizyczna. W przypadku występowania nadciśnienia III stopnia, pacjent wymaga niezwłocznego wdrożenia leczenia farmakologicznego, ponieważ istnieje zagrożenie groźnych powikłań, np. udaru mózgu.
„ Wartość 140/90 jest już nieprawidłowa i należy pójść do lekarza. W przypadku I i II stopnia nadciśnienia tętniczego nie zawsze musimy od razy rozpoczynać leczenia farmakologicznego Czasem trzeba się zastanowić, czy akurat danego dnia wysokie ciśnienie nie jest wynikiem stanu emocjonalnego, wysiłku i czy jest to realny problem. Być może jest jeszcze pole do redukcji masy ciała, redukcji spożycia alkoholu czy napojów energetyzujących. Decyzji o włączeniu leczenie farmakologicznego nie można jednak odwlekać zbyt długo, a w przypadku nadciśnienia tętniczego III stopnia farmakoterapię należy rozpocząć niezwłocznie. W przeciwnym razie powinniśmy się spodziewać wystąpienia powikłań, takich jak udar mózgu.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
Regularne pomiary ciśnienia krwi są najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy nasze ciśnienie jest prawidłowe. Aby wartości były miarodajne, ciśnienie należy mierzyć w spoczynku, w spokoju, w pozycji siedzącej.
Przed pomiarem ciśnienia należy unikać:
- wysiłku fizycznego
- palenia papierosów
- spożywania alkoholu
- objadania się
- nerwowych sytuacji
„ Czasem należy założyć holter i sprawdzić wynik, ponieważ występują sytuacje nadciśnień białego fartucha, gdy ciśnienie wzrasta z powodu zdenerwowania na widok lekarza lub lekarki, podczas gdy w domu jest prawidłowe. Zdarza się również sytuacja odwrotna – nadciśnienie maskowane, a więc ujawniająca się właśnie w domowych pomiarach, podczas gdy te gabinetowe są prawidłowe.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.