Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Szczotkowanie na sucho ma coraz więcej fanek. Poprawia krążenie i walczy z cellulitem
Fot. Canva

Szczotkowanie na sucho ma coraz więcej fanek. Poprawia krążenie i walczy z cellulitem

18 września 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Ten rodzaj pielęgnacji ciała zdobywa rzesze zwolenników. Polega na złuszczaniu martwego naskórka przy pomocy szczotki, pobudzeniu krążenia krwi i limfy, co przekłada się nie tylko na zdrowie i poprawę wyglądu skóry, ale i na ogólne samopoczucie. Zabieg jest przyjemny i prosty do wykonania – spokojnie można samemu szczotkować swoje ciało.

Co ciekawe, to starożytna technika, która wywodzi się z różnych tradycji na całym świecie, od ajurwedy po rytuały greckie. Już dawno, dawno temu wiedziano, że potrafi zdziałać cuda.

Czym jest szczotkowanie na sucho?

Szczotkowanie na sucho polega na masowaniu ciała szczotką o dość twardym, naturalnym włosiu, bez użycia wody, balsamów, ani żadnych olejków. Jest to prosty zabieg, który można wykonać w zaciszu domowym, wymagający od nas poświęcenia jedynie kilku minut dziennie. Wystarczy szczotka – to jedyny wkład finansowy – i kilka precyzyjnych ruchów, by pobudzić skórę i krążenie.

Ta praktyka ma swoje korzenie w różnych kulturach. Na przykład, w starożytnej Grecji i Rzymie stosowano podobne techniki złuszczania skóry, a w ajurwedzie (tradycyjnej medycynie indyjskiej) istnieje rytuał "Garshana" – jest to masaż jedwabnymi rękawiczkami, który ma na celu pobudzenie krążenia i złuszczenie martwego naskórka. Szczotkowanie na sucho to taka nowoczesna wersja tych rytuałów.

Zmiana czasu 2024. Kiedy przestawiamy zegarki? Jak ta zmiana wpłynie na zdrowie?
Odmówili jej aborcji i zmarła. Rusza proces lekarzy

Szczotkowanie na sucho – korzyści dla zdrowia i urody

Jeśli wprowadzisz ten zabieg do codziennego rytuału, wkrótce odczujesz jego pozytywne efekty. Szczotkowanie ciała na sucho powoduje:

  • złuszczanie martwego naskórka – dzięki czemu skóra staje się gładka, miękka i promienna, nie będzie się tak przesuszać, a pory nie będą się zamykać (a to zapobiega powstawaniu wyprysków),
  • pobudzenie krążenia krwi i limfy – jednym z najważniejszych efektów tej techniki jest stymulacja układu krwionośnego i limfatycznego. Szczotkowanie pobudza mikrokrążenie, co sprawia, że skóra dostaje więcej tlenu i składników odżywczych. Co więcej, masaż wspomaga przepływ limfy, pomagając ciału pozbywać się toksyn, a to przyczynia się do lepszego samopoczucia i wzmocnienia odporności,
  • ujędrnianie i wygładzanie skóry – szczotkowana na sucho skóra staje się jędrna i elastyczna, bardziej napięta i wygładzona. Wszystko to sprawia, że zmniejsza się także cellulit,
  • relaks i regeneracja całego organizmu – taki masaż to także chwila dla siebie. Działa relaksująco, redukuje napięcie mięśni, poprawia po prostu nastrój.

Szczotkowanie na sucho – czy jest dobre dla każdego?

Szczotkowanie na sucho jest idealne dla większości osób, które chcą poprawić wygląd i kondycję swojej skóry. Polecane jest przede wszystkim osobom z cerą normalną lub tłustą , które szukają naturalnych metod pielęgnacji, a także tym, które chcą poprawić krążenie i jędrność ciała.

Jeśli masz skórę suchą i wrażliwą skórą, powinnaś jednak zachować ostrożność – w tym przypadku szczotkowanie może spowodować podrażnienia, dlatego warto dobrać szczotkę o miększym włosiu i wykonywać masaż delikatniej. Z pewnością należy unikać szczotkowania w przypadku otwartych ran, egzemy, łuszczycy, czy innych skórnych problemów.

Jak szczotkować ciało na sucho?

Masaż szczotką wykonujemy od dołu do góry, czyli od stóp w kierunku serca, co ma wspierać naturalny przepływ limfy i krwi. Ruchy powinny być długie i delikatne, dostosowane do indywidualnych potrzeb i wrażliwości skóry. Szczotkowanie warto wykonywać regularnie, najlepiej codziennie rano, by w pełni korzystać z jego dobroczynnych efektów, ale przed kąpielą lub prysznicem. Szczotkowanie złuszcza naskórek, dobrze więc go z siebie zmyć po zabiegu.

Ważny jest wybór szczotki. Powinna być dość twarda i z naturalnym włosiem, ale ponieważ każdy człowiek ma inną wytrzymałość i preferencje, jest to kwestia indywidualna. Pamiętajmy – ten masaż ma być konkretny, intensywny, ale jednak przyjemny.

  • Zacznij od stóp i wykonuj długie, łagodne ruchy w górę w kierunku serca.
  • Przejdź do nóg, brzucha, rąk i tułowia.
  • Na bardziej wrażliwych obszarach, takich jak dekolt, stosuj delikatniejsze ruchy.
  • Cały zabieg powinien trwać od 5 do 10 minut.

Po szczotkowaniu umyj się i nałóż nawilżający balsam lub olejek, który lepiej wchłonie się w skórę po złuszczeniu.

Zobacz także:

Mydło smołowe: 5 sposobów na zdrową skórę i włosy. Plus bonus!

Nie potrzeba drogich kremów. Oto skuteczne, domowe sposoby na zmarszczki

To najlepszy krem na pękające pięty. Kosztuje tylko 15 zł

W szpitalu zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Zawinił personel
Popularne tabletki na gardło wycofane z obrotu. Stanowią zagrożenie dla zdrowia
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko