Pacjenci.pl Dziecko Tak boli zespół jelita drażliwego. Ból zawsze pojawia się po tej codziennej czynności
fot.shutterstock/sebra

Tak boli zespół jelita drażliwego. Ból zawsze pojawia się po tej codziennej czynności

3 marca 2025

Na ten rodzaj bólu skarży się wiele osób. Może mieć różne podłoże, więc zdecydowanie warto lepiej przyjrzeć się swojemu organizmowi i jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Jeśli boli w ten sposób, jest to niepokojący sygnał.

Życie w ciągłym biegu i silny stres to czynniki, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Jednym z częstych objawów takiego stanu jest ból żołądka tuż po zjedzeniu posiłku. Co może oznaczać i jak reagować, gdy się pojawia? Podpowiadamy.

Ból żołądka może wskazywać na zespół jelita drażliwego

Nawracający ból żołądka może świadczyć o poważnych dolegliwościach. Wówczas należy poddać się diagnostyce, by jak najszybciej wyeliminować problem lub chociażby złagodzić objawy, by nie uprzykrzały nam życia.

W ciągu ostatnich kilku lat zauważa się wzrost liczby osób, które zmagają się z zespołem jelita drażliwego (IBS), czyli przewlekłą chorobą jelit, której podłoże nie jest znane. Specjaliści twierdzą, że jej występowanie jest wieloczynnikowe, a główną nieprawidłowością w przebiegu choroby są zaburzenia osi mózg-jelito.

Pracodawca już nie będzie płacił. To koniec L4 na dawnych zasadach
"Wątrobowe dłonie" to poważny objaw. Zgłoś się do lekarza, zanim będzie za późno

Zespół jelita drażliwego – objawy

Zespołowi jelita drażliwego towarzyszy ból żołądka po każdym posiłku. Jest ostry, skurczowy i  zazwyczaj zlokalizowany w okolicy podbrzusza i lewego dołu biodrowego. Zazwyczaj znika po oddaniu gazów lub wypróżnieniu się.  Do innych objawów zaliczamy: pilną potrzebę wypróżnienia, nieprawidłowe uformowanie stolca, uczucie niepełnego wypróżnienia, nawracające wzdęcia, uczucie parcia w odbycie, zmiana liczby oddawanych stolców, obecność śluzu w stolcu.

Co pomaga na zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego ma podłoże emocjonalne, więc niezwykle ważne jest dbanie o stan psychiki. Widoczną poprawę przynoszą ćwiczenia relaksacyjne i medytacja, długie spacery, rekreacyjne uprawianie sportu oraz wsparcie psychologa bądź psychoterapeuty.

Zespołu jelita drażliwego nie można wyleczyć, ponieważ nie jest znana jego bezpośrednia przyczyna. Pomocne w łagodzeniu objawów będą też leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe oraz zmniejszające zaparcia.

https://www.youtube.com/watch?v=LicGDb7u1cs

Zobacz też:

Świadczenie dla pacjentów. 100 zł dodatku do energii elektrycznej

Emeryci oszczędzają na jedzeniu. Połowa rezygnuje z jednego produktu

Chorzy na serce powinni jeść je kilogramami. To zapomniane mięso bije na głowę wszystkie inne

Subtelny objaw raka prostaty. Mężczyźni mogą sądzić, że chodzi o stres
Ta choroba kości skraca życie. Tak ochronisz się przed schorzeniem, które dotyka miliony ludzi
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko