Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > "Wątrobowe dłonie" to poważny objaw. Zgłoś się do lekarza, zanim będzie za późno
Daria Siemion
Daria Siemion 15.03.2024 16:06

"Wątrobowe dłonie" to poważny objaw. Zgłoś się do lekarza, zanim będzie za późno

Mężczyzna trzyma się za dłonie
Fot. Freepik / wirestock

Wątroba to największy i jeden z najważniejszych organów człowieka. Nie da się bez niej żyć, a jej choroby wpływają negatywnie na życie. Ważne jest to, aby rozpoznać je na wczesnym etapie. Nietypowym objawem, który często występuje u chorych są tzw. “wątrobowe dłonie”. Jak je rozpoznać?

“Wątrobowe dłonie” to nic innego jak rumień dłoni. Sprawdź, jaką chorobę mogą oznaczać i na jakie inne objawy zwrócić uwagę. 

Jak wyglądają "wątrobowe dłonie"?

Wątroba to narząd niezbędny do życia. Jeden z sygnałów, że coś się z nim dzieje, jest zmiana wyglądu naszych dłoni. Chodzi o rumień, który pojawia się 23 proc. chorych cierpiących na marskość wątroby. Inaczej nazywa się go "wątrobowymi dłońmi".

Cechy charakterystyczne "wątrobowych dłoni":

 • symetryczne zaczerwienienie obu dłoni,
 • zaczerwienie znika po wywołaniu na skórę nacisku,
 • wzrost temperatury dłoni,
 • brak świądu dłoni,
 • brak dolegliwości bólowych.

Rumień najczęściej dotyka wewnętrzną część dłoni, ale niekiedy rozciąga się na palce. Oprócz chorób wątroby może on świadczyć również o reumatoidalnym zapaleniu stawów, dlatego trzeba skonsultować się z lekarzem i zwrócić uwagę na inne objawy.

11-latka narzekała na ból brzucha. „Jej wątroba była dosłownie wypchana wieloma guzami" Ból brzucha towarzyszący wypróżnianiu to zły znak! Lekarz ostrzega

Jak wygląda skóra osoby chorej na wątrobę?

Choroby wątroby, np. jej stłuszczenie czy marskość, mogą manifestować się przez zmiany wyglądu skóry. Na skórze, często na dłoniach i ramionach, mogą pojawić się zaburzenia barwnikowe i przebarwienia, ale to nie koniec objawów.

Skórne objawy chorób wątroby:

 • nadwrażliwość na dotyk,
 • skłonność do powstawania siniaków,
 • zażółcenie skóry,
 • zażółcenie białek oczu,
 • swędzenie skóry,
 • poszerzenie żył w okolicy pępka,
 • utrata owłosienia,
 • szara i szorstka skóra,
 • przebarwienia,
 • rumień dłoni.

Zmian skórnych w wyniku chorób wątroby nie należy mylić z tzw. "plamami wątrobowymi", które nie są groźne, często pojawiają się na rękach, dekolcie, czy twarzy, a ich nazwa wynika jedynie z koloru, podobnego do koloru wątroby. 

closeup-hand-with-iv-tube.jpg
Zażółcenie skóry – typowy skórny objaw choroby wątroby Fot. Freepik

Jakie inne sygnały wysyła chora wątroba?

Wiele chorób wątroby początkowo nie daje żadnych objawów, a te, które z czasem występują, są niespecyficzne, przypominając wiele innych chorób. Zdarza się, że pacjenci je bagatelizują –  niesłusznie.

– U części pacjentów objawy choroby są niecharakterystyczne: uczucie przewlekłego zmęczenia lub uczucie dyskomfortu w prawym podżebrzu – mówi Pacjentom dr Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalista chorób wewnętrznych.


Typowe objawy choroby wątroby:

 • bóle w dole brzucha,
 • skurcze dołu brzucha,
 • uczucie pełności,
 • zmiana koloru moczu na ciemny,
 • obrzęki na twarzy, dłoniach i nogach.

Dodatkowo może wystąpić pogorszenie samopoczucia. – Część pacjentów uskarża się na uczucie rozbicia, zmęczenia, braku energii, niespecyficzne bóle nadbrzusza, uczucie dyskomfortu, uwierania w prawym podżebrzu – mówi dr Rajewski.

Nie uwierzycie, jak jest w tym szpitalu!

Jak zdiagnozować chorobę wątroby?

Aby wykryć chorobę wątroby na wczesnym stadium, najlepiej regularnie wykonywać badania. Pamiętajmy, że wiele chorób wątroby, jak np. wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat.

Badania diagnostyczne w kierunku chorób wątroby:

 • badanie fizykalne – uciskanie wątroby i okolic,
 • próby wątrobowe – AST, ALT, bilirubina, GGTP,
 • badania na HBV i HCV – testy na wirusowe zapalenia wątroby,
 • badania krwi obwodowej – morfologia, poziom białka i albuminy,
 • badania kliniczne – USG, tomografia, scyntygrafia, elastografia, arteriografia.

Bezwzględnym wskazaniem do wykonania badań diagnostycznych w kierunku chorób wątroby są objawy takie jak żółte zabarwienie skóry, żółte zabarwienie oczu, ból w prawym podżebrzu i ciemna barwa moczu. Tutaj ogromne znaczenie ma czas.

Źródło: Saario R, Kalliomäki JL. Palmar erythema in rheumatoid arthritis. "Clin Rheumatol”

Zobacz też:

Te rodzaje śmierci są najbardziej bolesne. Oto co czuje człowiek, kiedy umiera

Trzy rzeczy, których nienawidzi Twoja wątroba. Są dla niej zabójcze

Ból wątroby. Czy to realna dolegliwość, czy wymysł?

Ten owoc jest jak lekarstwo na serce. Wystarczy garść dziennie, by odczuć efekty
Kobiece dłonie trzymające garść żurawiny
Naukowcy udowodnili, że pomaga na wiele schorzeń, w tym na choroby układu krążenia, kamicę i infekcje. Żurawina to owoc, który sprawdzi się zarówno jako dodatek do owsianki, jak i do wypieków. Można też zrobić z niej koktajl albo sok. To bogate źródło witamin i minerałów. Jak działa i ile jej jeść, by odczuć pozytywne działanie?Z tego tekstu dowiesz się, jakie są właściwości prozdrowotne żurawiny, w jakiej postaci jest najlepsza i jak wpływa na serce.
Czytaj dalej
Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Tomasz Prosińki, #TokTuMi, Instytut Zdrowia Mentalnego
Tomasz, z zawodu menadżer i finansista, ma 47 lat i chorował na nowotwór mózgu. Lekarze nie dawali mu większych szans. Dziś jest zdrowy, a fakt, że stanął oko w oko ze śmiercią, odmienił jego życie. Pomaga osobom wypalonym zawodowo i młodzieży w ramach akcji #TokTuMi, której patronem został portal Pacjenci.pl.W tym podcaście Tomasz o tym opowiada, jak możecie skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję:Tomasz miał 44 lata, gdy dowiedział się, że jego mózg jest inny. Owszem, tak jak u zdrowego człowieka może i składał się z około stu miliardów neuronów, galaretowatej tkanki zbudowanej z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. Twardych, miękkich i pajęczych opon mózgowo rdzeniowych czy setek innych skomplikowanych struktur, które - choć wszystkie razem ważą niewiele więcej niż bochenek chleba - to stanowią o mózgu jako najbardziej złożonej maszynerii wciśniętej w ludzką czaszkę.- Ale w moim rósł guz. Powoli i latami. Na zdjęciu z rezonansu przypomina piłkę tenisową. Albo jak kto woli: męską pięść. Niemal sześć na sześć centymetrów, całkiem sporo, bo na jedną czwartą całej czaszki, tuż za lewym oczodołem - opowiada historię choroby mężczyzna.
Czytaj dalej