Pacjenci.pl Żywienie Tak czytać kody na produktach z Biedronki. Tych oznaczeń unikaj jak ognia
Fot. Biedronka/ Instagram

Tak czytać kody na produktach z Biedronki. Tych oznaczeń unikaj jak ognia

4 września 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Zapewne robiąc zakupy w jednym z dyskontów jak Biedronka, można natknąć się na produkty z kolorowym oznaczeniem Nutri-Score, które składa się z kodu oraz pięciu liter. To jeden z systemów oceny żywności.

Ma on ułatwić konsumentom wybór najzdrowszych produktów. Opiera się on na znakach w kolorach od ciemnozielonego do czerwonego. Co oznaczają litery na produktach z Biedronki? Jak je czytać?

Czym są oznaczenia Nutri-Score?

Oznaczenia Nutri-Score widoczne są na wielu produktach marek własnych dyskontu Biedronka. Mowa tutaj o daniach gotowych, nabiału, napojów, produktów konserwowych, przekąsek, śniadaniowych, sałat, surówek, soków oraz smoothies.

Warto wiedzieć, że jest to kod składający się z pięciu liter : od A do E oraz odpowiadających im kolorów od ciemnozielonego do czerwonego. Klasyfikacja A określa produkty o wyższej wartości odżywczej, natomiast klasa E to produkty, które trzeba jeść w mniejszej ilości lub po prostu rzadziej. Tak można przeczytać na stronie Biedronki. Informacje znalazły się w zakładce poświęconej Nutri-Score. Biedronka zaznaczyła, że taka ocena “nie jest bezwzględna i nie zastępuje ekspertów”.

Oznaczenia mają w prosty sposób pomóc konsumentom

Jak się okazuje, to oznaczenie ma w szybki oraz prosty sposób pomóc konsumentom porównać produkty z danej kategorii. Warto tutaj wspomnieć, że 66 proc. badanych uważa, że jest to dość przydatne w trakcie robienia zakupów.

A skoro mowa o dobrych produktach, czyli z oznaczeniem A, warto przytoczyć kilka produktów z Biedronki, które posiadają te oznaczenia.

  • Twaróg klinek półtłusty/ chudy Delikate 250 g
  • twaróg sernikowy Delikate 1 kg;
  • serek wiejski klasyczny Delikate 200 g;
  • jogurty pitne proteinowe (o smaku m.in. bananowym/
  • mango/truskawka/banan-toffi, waniliowym) Go Active 230 g;
  • kukurydza słodka Nasza Spiżarnia 340/285 g;
  • mieszanka warzywna z kukurydzą Nasza Spiżarnia 700/420 g;
  • pieczarki marynowane Nasza Spiżarnia 420/695 g;
  • musli owocowe Vitanella 1 kg;
  • kaszka z mlekiem o smaku truskawkowym/ bananowym 50 g;
  • masło orzechowe Go Active 350 g;
  • mus jabłko-wiśnia-rokitnik/jabłko gruszka/jabłko jagoda 100 proc. owoców
  • Vital Fresh 200 g;
  • passata z ziołami Culine 700 g.

System Nutri-Score ma pewne dziwactwa

Jak wyjaśniał Damian Parol, doktor nauk o zdrowiu, ten system w teorii wygląda dobrze, lecz ma pewne dziwactwa. Chodzi tutaj o m.in. ilość białka, która jest uwzględniana w zależności od tego, jaka jest punktacja za składniki negatywne, jednak z wyjątkiem serów, gdzie uwzględniana jest zawsze.

Parol podkreśla, że produkty korzystniejsze zdrowotnie mają niższą ilość punktów, która może być wręcz ujemna. “Maksymalna” ilość punktów, którą otrzymują najzdrowsze produkty - 15. To oczywiście kwestia czysto techniczna. To jeszcze nie wszystko, gdyż wskaźnik nie uwzględnia wielu ważnych kwestii jak m.in. witaminy, związki bioaktywne, niezbędne kwasy tłuszczowe, tłuszcze trans czy też stopień przetworzenia.

Z kolei hiszpańskie badanie z 2021 roku wykazało, że najwyższy Nutri-Score (A) obejmuje w 26% produkty wysokoprzetworzone. Chodzi tutaj o najwyższą kategorię w klasyfikacji NOVA, czyli takie produkty, takie jak m.in. chipsy, pieczywo tostowe, słodycze czy jogurty owocowe. Później w klasyfikacji B jest to 51%, w C 59%, w D 67%, a w E 84%. Choć udział produktów wysokoprzetworzonych w kategoriach C, E i D nie może dziwić, to jednak w tych najzdrowszych jest zaskakująco wysoki.

W 2022 r. ukazał się raport z badania przeprowadzonego przez pracowników Wydziału Nauk o Zdowiu WUMS. Ankieta została rozesłana do ekspertów z zakresu żywienia oraz dietetyki . Co ważne, tylko 7 proc. uznało, że Nutri-Score powinien być wprowadzony w Polsce w aktualnej formie. Jednak większość - 59 proc. ekspertów podkreśliła, że system Nutri-Score powinien być wprowadzony, lecz po zmodyfikowaniu.

Czytaj też:

Pestycydy w pomidorach z popularnych dyskontów. W których jest najwięcej chemii?

Suplementy nie są nam potrzebne! Lekarz wskazuje tylko jeden wyjątek

Czy mięso podnosi cholesterol we krwi? Wszystko zależy od tych czynników

Dietetyczka onkologiczna radzi co jeść, by ograniczyć ryzyko raka. Wymienia te produkty
Taka gąbka grozi nawet uszkodzeniem nerek. Czym prędzej ją wyrzuć!
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko