Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Czy mięso podnosi cholesterol we krwi? Wszystko zależy od tych czynników
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 07.04.2024 17:41

Czy mięso podnosi cholesterol we krwi? Wszystko zależy od tych czynników

mgr Magdalena Kartasińska, mięso, cholesterol, dieta
fot. mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik: archiwum prywatne. Tło: Canva / nadianb

Cholesterol pełni ważną rolę w organizmie, jednak kiedy jest go za dużo, zaczyna odkładać się na ścianach naczyń krwionośnych, zwiększając ryzyko chorób układu krążenia, w tym zawału i udaru. Cholesterol produkowany jest przez wątrobę, a także dostarczany z  pożywieniem. Panuje powszechne przekonanie, że głównym winowajcą podwyższonego cholesterolu we krwi jest spożywanie mięsa. Czy rzeczywiście tak jest? 

Postanowiliśmy to sprawdzić i zapytać eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik.

Wpływ mięsa na poziom cholesterolu we krwi

Często mówi się o tym, że dieta mięsna powoduje nadmiar cholesterolu we krwi. Jednak czy faktycznie zawsze tak jest? Jak wyjaśnia dietetyk, należy zwrócić uwagę na całokształt naszego codziennego jadłospisu, również na inne produkty, które spożywamy poza mięsem. 

- Warto podkreślić, że dieta mięsna wcale nie gwarantuje, że poziom stężenia cholesterolu będzie podwyższony. Jest to uzależnione również od tego, co spożywamy poza mięsem, a także od kompozycji posiłków. Jeżeli będziemy mieć na talerzu dużą ilość produktów bogatych w cholesterol i żadnych innych produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe i źródła polifenoli, czy innych związków antyoksydacyjnych, to faktycznie ta ilość cholesterolu w naszej krwi może być wyższa - powiedziała w rozmowie z Pacjentami mgr Magdalena Kartasińska - Kwaśnik, dietetyk kliniczny. 

Warto zwrócić uwagę na rodzaj mięsa, jakie spożywamy. Najwięcej szkodliwych nasyconych kwasów tłuszczowych znajdziemy w czerwonym mięsie. Dlatego, dietetycy i lekarze zalecają jego ograniczenie w diecie. Lepszym wyborem będzie np. pierś z kurczaka czy indyka. 

Nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych jest szkodliwy dla układu krążenia, a tłuste mięso będzie zawierało ich dosyć dużo. Przykładowo w piersi z kurczaka, w białym mięsie jest zdecydowanie mniej nasyconych kwasów tłuszczowych, ale już w tłustej wieprzowinie, czy karkówce tego tłuszczu i cholesterolu, będzie więcej. - podkreśliła mgr Magdalena Kartasińska - Kwaśnik.

Nie tylko mięso, ale także inne produkty odzwierzęce zawierają spore ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które są odpowiedzialne za podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Co więcej, nasycone kwasy tłuszczowe mogą być również obecne w produktach roślinnych, takich jak olej palmowy czy olej kokosowy. 

- Nasycone kwasy tłuszczowe znajdziemy nie tylko w mięsie, ale również w tłustym nabiale, serze żółtym lub pleśniowym, czy smalcu. Natomiast nie tylko w produktach odzwierzęcych znajdują się nasycone kwasy tłuszczowe. Są one również w oleju palmowym, czy oleju kokosowym, który jest też bardzo szeroko rozpowszechniony jako olej prozdrowotny - wyjaśniła mgr Magdalena Kartasińska - Kwaśnik.

Warto zwrócić uwagę, aby racjonalnie łączyć produkty. Nasza dieta powinna była różnorodna i dobrze zbilansowana. Spożywanie mięsa wcale nie musi oznaczać podwyższonego cholesterolu. Wszystko zależy od ilości i kompozycji posiłków. Należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi zdrowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych

- Jeżeli będziemy spożywać dużo tłustych ryb morskich, oliwę z oliwek, orzechy włoskie, siemię lniane, czyli dużo źródeł wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z przewagą kwasów omega-3, to tym samym będziemy mieć szansę na wyrównany poziom cholesterolu. Wszystko zależy od tego, ile cholesterolu zjemy - dodała mgr Magdalena Kartasińska - Kwaśnik.

Projekt bez nazwy - 2024-04-07T162128.056.png
Fot. canva / Getty Images
Psychobiotyki na depresję. Czy działają i jak wpływają na nasz nastrój? Efekt jo-jo? Jeszcze nie jest za późno! Dietetyk mówi, co robić

Przyczyny i skutki podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi

Poza nieprawidłową dietą, istnieją także inne czynniki zwiększające ryzyko podwyższonego cholesterolu we krwi. Należą do nich między innymi: 

 • brak aktywności fizycznej, 
 • nadwaga i otyłość,
 • przewlekły stres,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • palenie papierosów,
 • spożywanie alkoholu,
 • niektóre leki.

Nadmiar cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko wystąpienia różnych chorób. Niestety, powikłania mogą być bardzo poważne, zagrażając zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Konsekwencją zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi mogą być m.in:

 •  choroby sercowo-naczyniowe
 •  miażdżyca, 
 •  nadciśnienie tętnicze, 
 •  zawał mięśnia sercowego, 
 •  udar mózgu,
 •  cukrzyca, 
 •  zapalenie trzustki. 

- Kiedy mamy zbyt duże stężenie cholesterolu, w środkowej części ściany tętnicy rozwija się stan zapalny, a z czasem powstaje blaszka miażdżycowa. Blaszka stopniowo powiększa się coraz bardziej utrudniając przepływ krwi - powiedział w rozmowie dla Pacjentów dr n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny. 

Zobacz też: Czy grillowanie jest zdrowe? Trzymaj się tych ośmiu zasad

Objawy podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi

Zbyt wysoki cholesterol we krwi przez długi czas nie daje wyraźnych dolegliwości, więc pacjent nie jest świadomy swojego realnego stanu zdrowia. Dopiero, kiedy układ krążenia zaczyna niedomagać, zaczynają pojawiać się objawy wynikające z niedokrwienia. 

- Do pewnego momentu organizm jest w stanie to sobie kompensować. Mimo, że przepływ krwi stopniowo jest coraz gorszy, pozwala nam jeszcze funkcjonować zupełnie normalnie i podejmować wysiłek. Z czasem jednak, blaszka staje się już tak duża, że przepływ jest zbyt mały i wtedy dochodzi do niedokrwienia poszczególnych narządów czy części naszego ciała. Zaczynają pojawiać się objawy wynikające z niedokrwienia - powiedział dr n. med. Marcin Wełnicki.

Podwyższony poziom cholesterolu we krwi może dawać następujące objawy: 

 • zaburzenia koncentracji,
 • problemy z pamięcią,
 • ogólne osłabienie,
 • bóle nóg,
 • żółte zgrubienia na ciele, pojawiające się m.in. na powiekach, pod piersiami czy w zgięciu łokcia,
 • guzki na ścięgnach nadgarstków lub ścięgnie Achillesa,
 • błyszcząca i naciągnięta skóra na stopach,
 • wypadanie włosów.

Przeczytaj też: 

Po palcach u stóp poznasz zbyt wysoki poziom cholesterolu. Zwróć na to uwagę! (pacjenci.pl)

8 produktów na obniżenie cholesterolu. Koniecznie włącz je do diety! (pacjenci.pl)

Wysoki poziom cholesterolu dotyczy tylko osób otyłych i z nadwagą? To mit! (pacjenci.pl)

Polecane