Tak nigdy nie przygotowuj kurczaka. Biotechnolog bije na alarm
Kurczak to jedno z mięs, które bardzo często gości na polskim stole. Można przygotować je na wiele najróżniejszych sposobów, ale też dodać do sałatki, czy zrobić z niego przekąskę. Niestety, mnóstwo osób źle go przygotowuje, ignorując jeden bardzo ważny krok w obróbce tego właśnie mięsa. Dr Karolina Kowalczyk, biotechnolożka, poruszyła niedawno w mediach społecznościowych temat przygotowywania drobiu.
Tak nigdy nie przygotowuj kurczaka
Choć kurczak gości w naszej kuchni bardzo często, nie wszyscy wiedzą, jak go przygotowywać, żeby było zdrowiej i bezpieczniej dla naszego organizmu. Nie wszyscy myją go przed gotowaniem , a wiele osób pomija ten etap, wierząc, że może powodować rozprzestrzenianie się niebezpiecznych bakterii, które znajdują się na powierzchni mięsa. Również sanepid zajmuje podobne stanowisko, uzasadniając, że jest to najlepszy sposób na unikanie ryzyka w kuchni.
Opinie na ten temat są podzielone, a dr Karolina Kowalczyk, biotechnolog, która dzieli się w mediach społecznościowych wiedzą na temat bezpieczeństwa żywności, poświęciła ostatnio wątek odnośnie przygotowywania drobiu. Lekarka zwróciła uwagę na to, że wielu z nas od razu bierze się za krojenie oraz obróbkę termiczną, pomijając jednak mycie mięsa. Jej zdaniem ta czynność jest poważnym błędem.
"Trochę to nielogiczne"
Biotechnolog w nagraniu w mediach społecznościowych zdradza nieprawidłowości tego procesu.
“Jeżeli mówią, żeby nie myć mięsa drobiowego, na przykład fileta, tylko od razu pokroić je przed przyrządzeniem nożem na desce i wrzucić na patelnię, ponieważ [...] bardzo wysoka temperatura zabije wszystkie bakterie (a w innym przypadku mogą się one rozbryzgać nam po kuchni), to ja się pytam, w jaki sposób potem umyć deskę i nóż? Nie rozbryzgują się wtedy bakterie? Trochę to nielogiczne. Mięsa nie możemy umyć, ale deskę i nóż już tak” - wyjaśnia dr Karolina Kowalczyk.
Lekarka dodaje również, a raczej przestrzega przed tym, że na kurczaku mogą znajdować się rozmaite fizyczne zanieczyszczenia, lecz nie są widoczne gołym okiem, ale też nie znikną podczas obróbki termicznej.
“Dla mnie świadomość tego, że ja bym takiego mięsa nie opłukała, jest nie do przejścia” - wyjaśnia.
Jak zatem prawidłowo myć kurczaka?
Jak zatem prawidłowo myć kurczaka? Według ekspertki trzeba unikać mycia mięsa pod bieżącą wodą, a zamiast tego lepiej jest umyć mięso w misce, a później wylać brudną wodę bezpośrednio do odpływu.
Warto też wyczyścić naczynie płynem do mycia naczyń lub włożyć do zmywarki. Z kolei umyty kawałek mięsa można pokroić, przygotowując według standardowych metod obróbki termicznej, Chodzi tutaj o pieczenie, duszenie, smażenie oraz gotowanie.
Czytaj też:
Superbakterie w kurczakach z Lidla. To cierpienie zwierząt i zagrożenie dla naszego zdrowia
Epidemia salmonelli w Europie. Ten gatunek mięsa szczególnie niebezpieczny