Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Takie ciśnienie jest zagrożeniem dla zdrowia. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza
canva.com

Takie ciśnienie jest zagrożeniem dla zdrowia. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

22 lutego 2024
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Nadciśnienie tętnicze to bardzo podstępne schorzenie, które z początku nie daje zauważalnych objawów, z czasem prowadząc do poważnych powikłań. Nadciśnienie jest najczęstszą przyczyną udaru mózgu, dlatego nie można go bagatelizować. Przy jakich wartościach ciśnienia wymagana jest pilna wizyta u lekarza? Kiedy nadciśnienie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta?

Pierwsze objawy nadciśnienia zazwyczaj są niepozorne

Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym mamy do czynienia z nieprawidłowym wzrostem ciśnienia krwi przepływającej przez tętnice. Ciśnienie tętnicze krwi ma swoją wartość skurczową oraz rozkurczową. Wartość skurczowa związana jest ze skurczem serca i wypompowaniem fali krwi do tętnic, natomiast wartość rozkurczowa odpowiada rozkurczowi serca, w momencie jego spoczynku. Kiedy wartości ciśnienia przekraczają przyjęte normy, wówczas mówimy patologii.

Pierwsze objawy nadciśnienia tętniczego zazwyczaj są mało zauważalne i często nie kojarzymy ich z tą jednostką chorobową. Mogą to być między innymi:

  • bóle głowy,
  • problemy ze snem,
  • rozdrażnienie,
  • krwawienia z nosa,
  • wylewy w oku.

Przeczytaj też: Objawy nadciśnienia poznasz po twarzy. Tak wyglądają oczy i skóra chorego

4 najcięższe powikłania, które może spowodować nadciśnienie tętnicze
WHO ostrzega – jest gorzej niż kiedykolwiek. Coraz młodsze osoby zapadają na tę chorobę

Kiedy zaczyna się nadciśnienie?

Ciśnienie krwi mierzone jest w milimetrach rtęci, czyli mmHg. Za górną granicę ciśnienia tętniczego przyjmuje się wartości 139/89 mmHg.

„Za górną granice normy przyjmujemy wartości 139/89. Gdy wartość ciśnienia tętniczego jest równa lub wyższa niż 140 milimetrów słupa rtęci, dla ciśnienia skurczowego, mówimy o nadciśnieniu. Podobnie, w przypadku wartości rozkurczowych, o nadciśnieniu mówimy przy wartości 90 mmHg i wyższych.” - powiedział w rozmowie dla Pacjentów dr hab. n. med. Marcin Wełnicki,  specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej.

Wyróżniamy trzy stopnie nadciśnienia tętniczego, przy czym III stopnień nadciśnienia stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

„Od 140 do 159 tysięcy milimetrów słupa rtęci mówimy o pierwszym stopniu nadciśnienia tętniczego, od 160 do 179 - o drugim, powyżej 180 – o trzecim, w przypadku ciśnienia skurczowego. Podobnie jeżeli chodzi o ciśnienie rozkurczowe, jest to od 90 do 99 podczas pierwszego stopnia, od 100 do 109 – drugiego, 110 i powyżej – trzeciego.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Projekt bez nazwy - 2024-02-21T161757.330.png

Nadciśnienie III stopnia wymaga pilnej farmakoterapii

Nadciśnienie w I i II stopniu zaawansowania nie musi oznaczać konieczności natychmiastowego rozpoczęcia leczenia farmakologicznego. Trzeba jednak zidentyfikować przyczynę i przyjrzeć się bliżej swojemu trybowi życia. Najważniejszymi czynnikami leczenia i zapobiegania nadciśnienia tętniczego jest zdrowa dieta, aktywność fizyczna oraz unikanie używek, takich jak papierosy i alkohol.

Jeśli wartości ciśnienia wskazują na nadciśnienie III stopnia, wymagane jest natychmiastowe wdrożenie farmakoterapii. Jest to bowiem poważny stan, który niesie duże ryzyko groźnych powikłań, takich jak udar mózgu.

„Wartość 140/90 jest już nieprawidłowa i należy pójść do lekarza. W przypadku I i II stopnia nadciśnienia tętniczego nie zawsze musimy od razy rozpoczynać leczenia farmakologicznego Czasem trzeba się zastanowić, czy akurat danego dnia wysokie ciśnienie nie jest wynikiem stanu emocjonalnego, wysiłku i czy jest to realny problem. Być może jest jeszcze pole do redukcji masy ciała, redukcji spożycia alkoholu czy napojów energetyzujących.” -  powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Decyzji o włączeniu leczenie farmakologicznego nie można jednak odwlekać zbyt długo, a w przypadku nadciśnienia tętniczego III stopnia farmakoterapię należy rozpocząć niezwłocznie. W przeciwnym razie powinniśmy się spodziewać wystąpienia powikłań, takich jak udar mózgu.” - dodał dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Przeczytaj też: Wielu z nas całe życie źle mierzy ciśnienie. Jakie błędy popełniamy?

Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy
Ten rodzaj nadciśnienia zwykle leczy się całe życie. Mało kto o tym wie
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko