Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wielu z nas całe życie źle mierzy ciśnienie. Jakie błędy popełniamy?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 30.10.2023 18:09

Wielu z nas całe życie źle mierzy ciśnienie. Jakie błędy popełniamy?

Ciśnieniomierz, nadciśnienie
Shutterstock.com

Nieleczone nadciśnienie powoduje udary i zawały. Niestety wielu z nas nie wie, że ma je za wysokie. A jeśli mamy w domu ciśnieniomierz, nie zawsze używamy go prawidłowo i wynik może wyjść błędny. Jak dobrze samemu zmierzyć ciśnienie?

Jeśli przestrzegasz kilku prostych zasad i masz sprawny ciśnieniomierz, wynik będzie prawdziwy. Jak więc zmierzyć prawidłowo ciśnienie? Jakie są normy ciśnienia tętniczego? O opinię poprosiliśmy eksperta. 

 

Jak mierzyć ciśnienie krwi?

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego zaleca, by mierzyć ciśnienie tętnicze 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Wskazane jest, by pomiar wykonywać zawsze w stałych porach np. między 7 a 19 lub między 6 a 18. Za każdy razem powinno się powtórzyć pomiar – a pomiędzy nimi należy zrobić kilka minut przerwy. Otrzymany wynik powinno się też zapisywać np. w specjalnym dzienniczku.

Regularne mierzenie ciśnienia umożliwia monitorowanie na bieżąco swojego stanu zdrowia. Jeśli zauważymy nieprawidłowości, możemy wówczas szybko zareagować. By wykonać badanie, potrzebny jest sprawny technicznie aparat do pomiaru ciśnienia, czyli sfigmomanometr i mankiet naramienny dopasowany do obwodu ramienia.

Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia:

   • mierz ciśnienie na ręce, na której częściej odnotowywane są wyższe wartości, 
   • załóż opaskę ciśnieniomierza 2-3 cm nad zgięciem łokcia, tak by weszły do niej 2 palce. 
   • podczas pomiaru siedź z podpartymi plecami, 
   • wykonuj pomiar przed zażyciem leków, 
   • wykonuje pomiar przed jedzeniem i piciem i po 15-minutowym odpoczynku.

Projekt bez nazwy - 2023-10-30T175131.817.png

Jesienne wirusy już się zbliżają – co nam zagraża? Jak się przygotować? Dieta osoby z nadciśnieniem tętniczym - co jeść, a czego unikać?

Ciśnienie tętnicze – normy

Poprawny wynik jest mniejszy niż 140/90. Przekroczenie tej normy uznawane jest za nieprawidłowy wynik i może świadczyć, że dana osoba ma nadciśnienie. Jeśli wynik jest mniejszy niż 100/60, może oznaczać, że ciśnienie jest z kolei zbyt niskie.

Prawidłowe ciśnienie u dzieci przyjmuje inne wartości niż u dorosłych. W tym przypadku normy wynoszą:

noworodki – 60–95/30–60 mmHg,
   • niemowlęta – 90/60 mmHg,
   • małe dzieci – 95/60 mmHg,
   • dzieci w wieku szkolnym – 100/60 mmHg,
   • młodzież – 110/70 mmHg.

Są to wyniki uśrednione. By ocenić prawidłowe ciśnienie tętnicze u dziecka ,konieczne jest skorzystanie z siatek centylowych i uwzględnić wiek i wzrost.

Pomiar ciśnienia - przeciwwskazania

Osoby po mastektomii piersi nie powinny mierzyć ciśnienia tętniczego na ręce po operowanej stronie. Jeśli na ramieniu powstała przetoka tętniczo-żylna, to nie należy nakładać na nie mankietu do pomiaru ciśnienia. 

Od jakich czynników zależy ciśnienie tętnicze krwi?

Wahania ciśnienia krwi mogą zależeć od wielu czynników. Zaliczamy do nich np. warunki pomiaru, styl życia i dietę. Na wartość ciśnienia tętniczego wpływają także:

   • emocje, 
   • spożyty alkohol, 
   • papierosy,
   • wysiłek fizyczny i głęboki oddech, 
   • wypicie kawy,
   • odczuwani bólu, 
   • pełny pęcherz moczowy, 
   • zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura otoczenia. 

W pewnym stopniu na pewno tak, jednak trzeba pamiętać, że wartość ciśnienia tętniczego krwi jest wartością zmienną. Nie jest permanentne, zmienia się w zależności od aktywności fizycznej, snu, humoru lub emocji, również od atmosfery. Nie może być jednak tak, że obwiniamy złą pogodę przez wartości ciśnienia, ponieważ nie przekłada się aż tak bezpośrednio. Oczywiście są osoby, które reagują na zmiany frontów gorszym samopoczuciem, tylko tego się nie leczy, można zmienić klimat, jednak nie jest to tak istotne w praktyce znaczenie”. - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
 

 

Polecane