Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ten rodzaj nadciśnienia zwykle leczy się całe życie. Mało kto o tym wie
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 12.07.2023 12:15

Ten rodzaj nadciśnienia zwykle leczy się całe życie. Mało kto o tym wie

nadciśnienie tętnicze
canva

Nadciśnienie tętnicze pierwotne jest najczęściej diagnozowanym typem nadciśnienia. Wiąż nie ustalono, jakie są przyczyny choroby. Na czym więc polega leczenie tego rodzaju nadciśnienia? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nadciśnienie pierwotne – co to za choroba?

O nadciśnieniu pierwotnym mówimy, gdy dochodzi do podwyższenia wartości ciśnienia tętniczego krwi powyżej normy, lecz nie jest możliwe wskazanie przyczyny tego stanu: „W 90% przypadków nadciśnienie jest pierwotne. Oznacza to, że nie mamy uchwytnej przyczyny, albo jest to bardzo złożony garnitur genetyczny, wynikający z stylu życia, konstrukcji genetycznej. Jest to o tyle ważne, że przyczyna nie jest usuwalna. Pacjent z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym wymaga leczenia farmakologicznego nawet przez całe życie, by zapobiec powikłaniom”. - powiedział  dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nadciśnienie tętnicze diagnozowane jest u 95% chorych. „Za górną granice normy przyjmujemy wartości 139/89. Gdy wartość ciśnienie tętniczego jest równa lub wyższa niż 140 milimetrów słupa rtęci, dla ciśnienia skurczowego, mówimy o nadciśnieniu”. - powiedział  dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Projekt bez nazwy - 2023-07-06T024242.545.png

10 ważnych faktów na temat nadciśnienia tętniczego, opartych na wiedzy specjalisty. To musisz wiedzieć! Czy przy nadciśnieniu można pić kawę? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Nadciśnienie tętnicze pierwotne wymaga stałego leczenia i zmiany stylu życia

Chory powinien zacząć od zmiany stylu życia. Z jego codziennej diety powinny zniknąć, lub przynajmniej zostać ograniczona, przetworzona żywność. Zaleca się ograniczenie spożycia soli i zwiększenie spożycia potasu, znajdującego się w owocach i warzywach. Niekorzystne jest picie mocnej kawy, herbaty, palenie tytoniu i picie alkoholu. Duże możliwości daje też farmakologia. Jednak by leczenie tego rodzaju było skuteczne, należy dopasować je do stopnia zaawansowania choroby. Niewskazane przy tym jest leczenia choroby w warunkach domowych, bez konsultowania się ze specjalistą.

„W zależności od wieku, płci, współistniejących chorób, pewnych objawów, żongluje się grupami leków, dobierane są pewne zestawy. Zwykle pacjent wymaga 2-3 leków, rzadko jesteśmy w stanie leczyć pacjenta jednym. Ważne, by pamiętać, że w XXI. wieku lekarze dysponują szerokim wachlarzem leków hipotensyjnych, czyli obniżających ciśnienie tętnicze, dzięki temu są w stanie dopasować terapię do każdego człowieka”. - powiedział  dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jakie objawy wywołuje nadciśnienie tętnicze pierwotne?

Nadciśnienie tętnicze pierwotne jest chorobą, którą diagnozuje się przeważnie między 30. a 50. rokiem życia. Nadciśnienie wiele lat przebiega bezobjawowo. Do rozpoznania choroby dochodzi często przez przypadek, gdy chory z innego powodu ma mierzone ciśnienie tętnicze. By je rozpoznać trzeba wykonać pomiary podczas dwóch kolejnych konsultacji lekarskich.

„Oznakami mogą być rozdrażnienie, bóle głowy, problemy ze snem, ponieważ pacjent czuje się pobudzony. Jako wczesne objawy zaobserwować można także krwawienia z nosa z powodu pękniętego pod wpływem ciśnienia naczynka czy wylewy krwawe do oka. Wśród wczesnych objawów, o których rzadko się mówi, ponieważ temat w Polsce jest jeszcze wstydliwy, są zaburzenia potencji u mężczyzn. Jest to często skorelowane z nadciśnieniem niekontrolowanym, na przykład u młodych mężczyzn, trzydziesto- lub czterdziestolatków”. - powiedział  dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.