Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Objawy nadciśnienia poznasz po twarzy. Tak wyglądają oczy i skóra chorego
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.02.2024 15:05

Objawy nadciśnienia poznasz po twarzy. Tak wyglądają oczy i skóra chorego

zmiana wyglądu twarzy
shutterstock

Serce nie zawsze głośno komunikuje nam, że coś z nim jest nie tak. Niekiedy pierwsze objawy tego rodzaju problemów dostrzec można po twarzy – po wyglądzie oczu i po skórze. Tak właśnie można rozpoznać niekiedy nadciśnienie, jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, dotykającą starszych i młodszych ludzi. Brałeś kiedyś pod uwagę, że ten problem może dotyczyć i Ciebie?

 

Nadciśnienie poznasz po oczach

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z chorób naczyniowych – a one często powodują zmiany naczyń krwionośnych siatkówki. W tym stanie dochodzić może do ich pękania. Stają się też mniej elastyczne. Gdy widzisz na oku czerwoną plamkę, może być to symptom nadciśnienia. Pękanie naczyń krwionośnych powoduje też problemy ze wzrokiem – często mylnie interpretujemy ten objaw i uznajemy, że powodem jest długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera lub telewizora.

Wiecie jak wygląda delirium po alkoholu? “Coś pacjenta straszy":

"Kiedy jest naprawdę źle, niektóre naczynia krwionośne zaczynają przeciekać, pojawia się krwotok, co może powodować cały szereg problemów z widzeniem" - powiedział dr William White, optometrysta z Baylor Scott and White Health w Temple, cytowany przez serwis Express.co.uk.

O symptomy nadciśnienia zapytaliśmy eksperta:

„Oznakami mogą być rozdrażnienie, bóle głowy, problemy ze snem, ponieważ pacjent czuje się pobudzony. Jako wczesne objawy zaobserwować można także krwawienia z nosa z powodu pękniętego pod wpływem ciśnienia naczynka czy wylewy krwawe do oka”. - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej

Projekt bez nazwy - 2024-02-05T142120.564.png

Wysoki cholesterol poznasz po twarzy i stopach. Zwróć uwagę na te szczegóły Nadmiar cukru zmienia wygląd twarz. Zmarszczki w tym miejscu to sygnał alarmowy

Nadciśnienie a stan skóry

Charakterystycznymi objawami nadciśnienia są m.in. ucisk w głowie, zawroty w głowie czy zmęczenie. Jednak nie każdy jest świadomy, że przypadłość ta czasami jest zauważalna na skórze. Pośrednio związane z nadciśnieniem są m.in. rumieńce. W tym stanie krew zaczyna szybciej krążyć, co może sprawiać, że twarz staje się czerwona.

Osoby ze zbyt wysokim ciśnieniem intensywniej się pocą – najsilniej pocą się dłonie. Gdy masz wrażenie, że skóra dłoni jest często mokra lub wilgotna, zmierz ciśnienie.

Objawem nadciśnienia mogą być tzw. palce pałeczkowate. Charakteryzują się przerostem tkanki łącznej na końcu palców, pod paznokciami rąk i niekiedy stóp. Skóra palców u rąk może mieć siny kolor.

Z nadciśnieniem związek może mieć zakrzepica żylna. W przebiegu jej może dojść do przebarwień skóry na udach i łydkach. Skóra bywa też wówczas twardsza. 

Niedociśnienie też może mieć objawy skórne

Niedociśnienie, nazywane również hipotonią, jest to stan obniżonego ciśnienia krwi np. do poziomu 90/60 mmHg u kobiety i 100/70 mmHg u mężczyzny. Widoczna bywa także na skórze, a jej najczęstszymi objawami są:

  • blade policzki,
  • zimne stopy i dłonie,
  • silne pocenie,
  • blade czoło,
  • sińce pod oczami,
  • obwisłe powieki,
  • przesuszona cera

Czym charakteryzuje się nadciśnienie tętnicze?

"Jest to arbitralnie przyjęty podział w zależności od wartości ciśnienia. Od 140 do 159 tysięcy milimetrów słupa rtęci mówimy o pierwszym stopniu nadciśnienia tętniczego, od 160 do 179 - o drugim, powyżej 180 – o trzecim, w przypadku ciśnienia skurczowego. 

Wspiera w redukcji wagi i zmianie nawyków. Wszystko zaczyna się w głowie: 

Podobnie jeżeli chodzi o ciśnienie rozkurczowe, jest to od 90 do 99 podczas pierwszego stopnia, od 100 do 109 – drugiego, 110 i powyżej – trzeciego. 

W zasadzie z punktu widzenia pacjenta jest to podział akademicki. Dla lekarzy jest to na tyle istotne, że w przypadku I i II stopnia nadciśnienia tętniczego nie zawsze musimy od razu rozpoczynać leczenia farmakologicznego”. - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej.

Zobacz też:

Brzuch też miewa migrenę. Poznasz ją po bólu wokół pępka

Tych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie. To siedliska kleszczy

Tani krem wygładzający zmarszczki z Biedronki. Super efekty za mniej niż 20 zł

Polecane