Te objawy mogą świadczyć o raku prostaty. Po zauważeniu - natychmiast idź do lekarza
Każdego roku, w Polsce diagnozowanych jest coraz więcej przypadków raka prostaty. „ Obecnie według danych, które mamy z Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty w Polsce pozostaje najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej. Jakie objawy daje rak prostaty? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z urologiem lek. Pawłem Nalejem.
Objawy raka prostaty
Rak prostaty rozwija się skrycie i powoli, a kiedy zaczynają pojawiać się objawy, zazwyczaj jest już w stadium zaawansowanym. Z tego powodu lekarze kładą duży nacisk na regularne badania profilaktyczne, niezależenie od stanu zdrowia mężczyzny. „ (…) Dlatego badania przesiewowe i konsultacje urologiczne wskazane są u wszystkich pacjentów po przekroczeniu określonego wieku niezależnie od tego, czy odczuwają objawy, czy nie.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej.
Czerwona lampka powinna się zapalić w momencie pojawienia się dolegliwości, takich jak:
- trudności w rozpoczęciu oddawania moczu,
- osłabiony strumień moczu,
- częste oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy),
- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu,
- ból lub dyskomfort w okolicy prostaty, miednicy, pleców lub bioder,
- obecność krwi w moczu lub nasieniu,
- bóle kości.
Kiedy się badać?
Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem. Zaleca się, aby każdy mężczyzna po 50 roku życia wykonywał regularnie badania profilaktyczne. Pacjenci, u których w rodzinie występowały przypadki raka prostaty, powinni się badać już w wieku 40 lat.
„ Uważa się, że po 50 roku życia każdy mężczyzna powinien sprawdzić swój poziom PSA we krwi oraz być zbadanym przez urologa. Należy również pamiętać, że w przypadku pacjentów, którzy mają dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak np. genetyczne występowanie raka prostaty u taty, dziadka, syna, zwłaszcza jeżeli dotyczy to więcej niż jednego mężczyzny w rodzinie, istnieje ryzyko, że nowotwór może się rozwinąć wcześniej i w młodszym wieku. Zatem pacjenci w tym przypadku powinni wcześniej skorzystać z wizyty u urologa – nawet około 40 roku życia.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej.
Jak zapobiegać rakowi prostaty?
Podstawą profilaktyki raka prostaty jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. “ Bardzo ważną rolę pełni zwiększenie świadomości społecznej na temat wykrywania raka prostaty oraz badań przesiewowych, takich jak badania poziomu PSA, badania per rectum i konsultacje urologiczne. Właśnie dzięki takim działaniom możemy rozpoznać nowotwór na etapie, na którym jest całkowicie wyleczalny.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej.
Warto także zadbać o zdrowy styl życia, odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. „ Nie ma żadnej metody na to, aby całkowicie zapobiec rakowi prostaty. Jednak pewne zmiany w stylu życia mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju tej choroby.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej.
Zasady profilaktyki raka prostaty:
- regularne wykonywanie badań profilaktycznych po 50 roku życia (w przypadku obciążeń rodzinnych, już około 40 roku życia),
- pełnowartościowa dieta bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze,
- unikanie spożywania czerwonego mięsa i przetworzonych tłustych produktów,
- ograniczenie spożywania mleka i produktów mlecznych o dużej zawartości tłuszczu,
- unikanie używek, takich jak alkohol i papierosy.