Przypominają hemoroidy i łatwo je zbagatelizować. A mogą spowodować raka odbytu. Lekarz alarmuje!
Chorobę hemoroidalną można pomylić z kłykcinami kończystymi, chorobą przenoszoną drogą płciową, którą wywołuje brodawczak ludzki. Odróżnienie ich bywa trudne z kilku względów, lecz nawet w domowych warunkach możne wstępnie rozpoznać objawy obydwu. Czym różni się choroba hemoroidalna od kłykcin kończystych? Na co zwrócić uwagę, by rozpoznać te schorzenia? O opinię poprosiliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem i dermatologiem-wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką.
Ta cecha odróżnia kłykciny od hemoroidów
Zarówno hemoroidy, jak i kłykciny można rozpoznać przez dotyk: „Kłykciny to zazwyczaj licznie występujące struktury o nierównej brodawkowatej powierzchni. Są zdecydowanie twardsze i zazwyczaj mniejsze od hemoroidów. Przeważnie otaczają odbyt, choć mogą też umiejscawiać się w jego kanale. Jest to choroba weneryczna, związana z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), która może zwiększać ryzyko rozwoju raka odbytu. W związku z tym, jeżeli wyczuwamy jakieś twardsze struktury z nierówną powierzchnią, powinniśmy pokazać się proktologowi”. - powiedział chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.
Kłykciny kończyste są objawem zakażenia HPV: „kłykciny kończyste, które są uszypułowaną częścią warstwy błony śluzowej, tworzącej twory czasem określane jako kalafiorowate — ze względu na olbrzymie rozmiary”. - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka
Charakterystycznymi objawami choroby hemoroidalnej są:
• uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca,
• uczucie obecności ciała obcego w odbycie,
• świąd odbytu,
• pojawienie się jasnej krwi (czasem są to tylko ślady na papierze, czasem obfite krwawienia).
Charakterystycznymi objawami kłykcin kończystych są:
• powstawanie zmian skórnych o brodawkowatej powierzchni,
• zmiany te mają kolor lekko różowy lub białawy
Jakie są przyczyny powstawania choroby hemoroidalnej i kłykcin kończystych?
Chorobę hemoroidalną najczęściej powodują zaparcia, które są problemem wieloczynnikowym: „Zazwyczaj do zaparć dochodzi w wyniku niskiej podaży błonnika w diecie. Jest to największy problem dietetyczny naszych czasów (…) Choroba hemoroidalna może być także skutkiem biegunek. Fizjologiczną funkcją splotów hemoroidalnych jest utrzymywanie szczelności. Jeżeli mamy bardzo dużą ilość wypróżnień na dobę, sploty są przepracowane i tym samym przewlekle przepełnione”. - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.
Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu seksualnego, gdy skóra styka się kłykcinami kończystymi znajdującymi się na skórze nosiciela. Wtedy dochodzi do bezpośredniego kontaktu z wirusem HPV: „Wirus HPV jest przenoszony nie tylko drogą płciową, może być przekazywany także przez dłonie czy pielęgnację (np. ręczniki). Za pomocą bezpośredniego kontaktu występuje jednak więcej zarażeń niż w przypadku drogi pośredniej, czyli przez materiały lub części ciała”. - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka
Kłykciny kończyste, hemoroidy a rak odbytu
Zarówno kłykciny, jak i hemoroidy mogą dawać podobne objawy co rak odbytu. Nowotwór też objawia się poprzez krwawienia z odbytu, świąd odbytu i ból w trakcie oddawania stolca:
„Rak odbytu często nie daje niepokojących objawów. Zazwyczaj są to niewielkie zmiany, na pierwszy rzut oka niewyglądające groźnie. Czasami zdarza się, że wycinamy jakieś małe owrzodzenie, czy podejrzanie wyglądającą zmienioną zapalnie brodawkę, nawet nie sugerując pacjentowi, że to może być rak odbytu, co potem wychodzi w badaniu. Jeśli cokolwiek nas niepokoi, powinniśmy zgłosić się lekarza. Najskuteczniejszą metodą diagnostyki jest badanie histopatologiczne. Nie ma metody wykluczenia tego typu zmian samodzielnie przez pacjenta”. - powiedział chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.