Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Tych sportów nie lubią hemoroidy! Proktolog ostrzega, mogą zaostrzyć objawy
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 27.07.2023 12:11

Tych sportów nie lubią hemoroidy! Proktolog ostrzega, mogą zaostrzyć objawy

siłownia
canva.com

Aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę w profilaktyce i leczeniu choroby hemoroidalnej, jednak ważne jest, aby zachować umiarkowany poziom wysiłku. Nie każdy rodzaj aktywności jest odpowiedni dla osób z chorobą hemoroidalną. Niektóre sporty mogą wręcz pogarszać stan zapalny, powodować ból i krwawienie. Jakich aktywności nie lubią hemoroidy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem. 

Skąd się bierze choroba hemoroidalna?

Hemoroidy to poduszkowate połączenia tętniczo – żylne, zlokalizowane w odbytnicy. Są prawidłowymi strukturami anatomicznymi i ma je każdy człowiek (zazwyczaj w ilości trzech sztuk). Główną rolą hemoroidów jest doszczelniane odbytu, umożliwiając prawidłowe utrzymywanie stolca. Zdarza się, że hemoroidy ulegają dysfunkcji, powodując przykre dolegliwości. Wówczas mamy do czynienia z chorobą hemoroidalną, która zwana jest potocznie hemoroidami. 

Są odpowiedzialne mniej więcej za 15 procent skurczu zespołu zwieraczowego i doszczelniają odbyt. Niemniej jednak najprawdopodobniej w wyniku naszego specyficznego trybu życia, hemoroidy często ulegają dysfunkcji. Ulegają przyrostowi, obniżają się i schodzą do kanału odbytu, skutkiem czego zaczynają powodować dolegliwości. Mówimy wtedy o chorobie hemoroidalnej.” - powiedział dr n. med. Andrzej Berman.  

Do typowych objawów choroby hemoroidalnej zaliczamy: uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca, uczucie ciała obcego w odbycie, świąd odbytu, krwawienie z odbytu, wypadanie splotów hemoroidalnych. Choroba hemoroidalna zazwyczaj kojarzona jest z dolegliwościami bólowymi, jednak nie jest to charakterystyczny objaw tego schorzenia. 

Najczęściej pacjenci łączą chorobę hemoroidalną z bólem, a jest to objaw niespecyficzny i znacznie częściej występujący w przypadku takich chorób jak zakrzepica brzeżna lub szczelina odbytu - są to przypadłości często mylone przez pacjentów z chorobą hemoroidalną.” - powiedział dr n. med. Andrzej Berman.  

Najczęstszą przyczyną choroby hemoroidalnej są zaparcia, które w większości przypadków są skutkiem zbyt małej podaży błonnika w diecie. Najczęstszą przyczyną choroby hemoroidalnej są zaparcia, będące problemem złożonym i wieloczynnikowym. Zazwyczaj do zaparć dochodzi w wyniku niskiej podaży błonnika w diecie. Jest to największy problem dietetyczny naszych czasów. Często spożywamy produkty wysokobiałkowe i wysokocukrowe, o śladowej ilości błonnika. Brakuje nam więc tej części pokarmu, która wypełnia jelito, nie ulega strawieniu i zatrzymuje wodę.” - powiedział dr n. med. Andrzej Berman.  

Pozostałe czynniki ryzyka rozwoju choroby hemoroidalnej to: siedzący tryb życia, biegunki, niedobór wody w organizmie, ciąża, predyspozycje genetyczne oraz sporty siłowe. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-26T182536.917.png

To nie są hemoroidy! Lekarz wyjaśnia, z jakimi chorobami można je pomylić Dlaczego lekarze niechętnie usuwają hemoroidy? Powód nie jest wcale oczywisty

Jakich sportów nie lubią hemoroidy?

Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem profilaktyki i leczenia choroby hemoroidalnej. Sport poprawia krążenie krwi, wzmacnia mięśnie dna miednicy i zapobiega zaparciom, które są jedną głównych przyczyn hemoroidów. Należy jednak pamiętać, że istnieją pewne rodzaje aktywności, które działają na opak, zwiększają ryzyko występowania choroby hemoroidalnej. Są to sporty siłowe, takie jak podnoszenie ciężarów, wioślarstwo czy kolarstwo górskie. Osoby uprawiające je regularnie są narażone na rozwój choroby hemoroidalnej. Sporty siłowe wymagają dużego wysiłku i napięcia mięśni brzucha, co może prowadzić do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej i zaburzenia przepływu krwi. W efekcie, żyły odbytu mogą się rozszerzać i tworzyć bolesne guzki lub krwawić. 

(...) Ryzyko choroby zwiększa także wysiłek fizyczny ze zwiększoną tłocznią brzucha uciskającą na żyłę główną dolną, którą krew odpływa z dolnej połowy ciała. W związku z tym nie zaleca się wykonywania ćwiczeń siłowych (zwłaszcza z dużymi ciężarami), które sprawiają, że brzuch jest cały czas napięty, bez momentów rozluźnienia, kiedy krew mogłaby swobodnie odpłynąć. Wskazane są natomiast ćwiczenia aerobowe, które poprawiają opróżnianie splotów hemoroidalnych.” - powiedział dr n. med. Andrzej Berman.  

Pamiętajmy, aby dostosować rodzaj oraz intensywność aktywności do swojego stanu zdrowia i samopoczucia. Przed rozpoczęciem trenowania jakiegokolwiek sportu, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który doradzi najlepsze dla nas ćwiczenia. Istotne jest też to, aby nie przesadzać z wysiłkiem fizycznym i nie przeciążać organizmu. 

Jakie sporty są zalecane osobom z chorobą hemoroidalną?

Jeśli cierpimy na chorobę hemoroidalną, zaleca się uprawianie sportów łagodnych, które nie obciążają zbytnio naczyń krwionośnych w odbycie. Zaleca się między innymi: chodzenie, bieganie, pływanie, jogę i pilates. Tego rodzaju aktywności pomagają rozluźnić mięśnie i poprawić ukrwienie tkanek. Umiarkowana, regularna aktywność fizyczna może pomóc złagodzić objawy choroby hemoroidalnej i zapobiec jej nawrotom.

„Należy zapobiegać zaparciom i długim wypróżnieniom, unikać długiego siedzenia, a także zmniejszyć podaż substancji spożywczych czy używek, które zwiększają nasilenie choroby (m.in. alkohol, nikotyna, ostre przyprawy, soki owocowe). Warto też zadbać o zwiększenie aktywności ruchowej, o wysoką podaż błonnika w diecie, a także o lepsze nawodnienie organizmu. (…) U osób intensywnie ćwiczących na siłowni zmiana charakteru treningu, zwiększenie ilości ćwiczeń aerobowych i dostosowanie ich do choroby, poprawia jej przebieg.” - powiedział dr n. med. Andrzej Berman.