Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Cierpi na nią 70% osób z cukrzycą typu 2. Nieleczona może prowadzić do marskości i raka wątroby
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 30.07.2023 07:41

Cierpi na nią 70% osób z cukrzycą typu 2. Nieleczona może prowadzić do marskości i raka wątroby

cukrzyca
canva.com

„Według ostatnich dostępnych danych ponad 26% populacji Polaków ma właśnie stwierdzoną metaboliczną stłuszczeniową chorobę wątroby lub może ją mieć z danych szacunkowych, więc szacuje się, że około 8 milionów Polaków może być dotkniętych tą chorobą.” - powiedział profesor dr n. med. Paweł Rajewski.  Wśród głównych czynników ryzyka MAFLD wymienia się otyłość i cukrzycę typu 2. Większość chorych nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Artykuł powstał na podstawie rozmów ze specjalistami: dr med. Pawłem Rajewskim, Rektorem i Profesorem w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych oraz z dietetykiem klinicznym mgr Izabelą Sobolewską z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży “Efekt Klimasa”.  

Otyłość i cukrzyca typu 2 głównymi czynnikami ryzyka MAFLD

Metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby (MAFLD - Metabolic Associated Fatty Liver Diseas), znana jako niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD - Nonalcoholic Fatty Liver Disease) to stan, w którym w komórkach wątroby gromadzi się nadmiar tłuszczu, co może prowadzić do zapalenia, zwłóknienia i marskości wątroby.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby występuje u osób z otyłością, cukrzycą typu 2 lub innymi zaburzeniami metabolicznymi. „Głównie są to pacjenci z otyłością olbrzymią, nawet 90% osób z BMI powyżej 40 kg/m2 może mieć MAFLD. Z cukrzycą typu drugiego szacuje się, że około 70% tej populacji ma metaboliczną stłuszczeniową chorobę wątroby. Natomiast u pacjentów z dyslipidemią około 50% osób może mieć MAFLD.” - powiedział profesor dr med. Paweł Rajewski.

Cukrzyca typu 2 wiąże się z insulinoopornością, która sprzyja odkładaniu tłuszczu w wątrobie i stymuluje stres oksydacyjny odpowiedzialny za uszkodzenie komórek wątroby. 

MAFLD przez długi czas może nie dawać odczuwalnych objawów, dlatego często pacjenci nie mają świadomości o jej istnieniu i nie poddają się leczeniu. “Przebieg kliniczny MAFLD jest zazwyczaj bezobjawowy. U części pacjentów objawy choroby są niecharakterystyczne: uczucie przewlekłego zmęczenia lub uczucie dyskomfortu w prawym podżebrzu." - powiedział profesor dr med. Paweł Rajewski.

Projekt bez nazwy - 2023-07-29T163103.000.png
 

Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2? Ich przyczyny są zupełnie odmienne O tym objawie wysokiego cholesterolu nikt nie mówi. Możesz lekceważyć go latami

Skutki nieleczonej metabolicznej stłuszczeniowej choroby wątroby

Metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby jest poważnym schorzeniem, które nieleczone może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby.  Obecnie MAFLD staje się główną przyczyną marskości wątroby, raka wątrobowokomórkowego oraz zgonów z powodu chorób wątroby. Ponadto MAFLD wiąże się z wyższym ryzykiem zgonów z powodu powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. „Późno rozpoznana i nieleczona może prowadzić do rozwoju marskości wątroby i raka wątroby oraz powikłań sercowo-naczyniowych, które są główną przyczyną zgonu w tej grupie chorych.” - powiedział profesor dr med. Paweł Rajewski.

Metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby coraz częściej diagnozowana u dzieci

Obecnie metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby jest jedną z głównych przyczyn przewlekłej choroby wątroby u dzieci i młodzieży w krajach rozwiniętych. Głównymi przyczynami są nieprawidłowe nawyki, takie jak niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej. Dzieci coraz więcej czasu spędzają w domu przed komputerem czy telewizorem, niechętnie wychodząc na dwór. Do tego dochodzi jeszcze spożywanie żywności wysokoprzetworzonej i wysokokalorycznej.

Szacuje się, że w krajach rozwiniętych nawet około 10% populacji pediatrycznej może mieć tę chorobę. Spowodowane jest to łatwo dostępnymi, wysokokalorycznymi przekąskami oraz mniejszą aktywność fizyczną co powoduje otyłość wśród dzieci. Również w Polsce miały miejsce już pierwsze przeszczepy wątroby o podłożu metabolicznej choroby wątroby. Niestety brak interwencji może sprawić, że problem wśród społeczeństwa będzie narastać.” - powiedział profesor dr med. Paweł Rajewski.

Coraz częściej trafiają do nas dzieci z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby, które w przypadku braku leczenia za kilka lat rozwinie się w niealkoholowe zapalenie wątroby, a finalnie za 20 lat może dojść do rozwoju raka i marskości wątroby. Osobiście znam takie historie, ponieważ do naszej poradni przychodzą dzieci już z podwyższonymi, czasem kilkukrotnie enzymami wątrobowych.” - powiedziała dietetyczka kliniczna mgr Izabela Sobolewska z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży „Efekt Klimasa”.