Pacjenci.pl Choroby Te produkty mogą złagodzić migrenowe bóle. Dietetyczka tłumaczy, co jeść przy migrenie
Fot. Freepic/ Instagram/Ewa Stachowska

Te produkty mogą złagodzić migrenowe bóle. Dietetyczka tłumaczy, co jeść przy migrenie

24 września 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Migreną określamy napadowe bóle głowy o umiarkowanym lub też dużym natężeniu. Towarzyszy im m.in. nadwrażliwość na dźwięki i światło, ale też nudności czy wymioty. Zdarza się, że osoby cierpiące na to schorzenie, nie potrafią normalnie funkcjonować czy wykonywać codziennych obowiązków.

Istnieją pewne sposoby, które mogą złagodzić migrenę, a można to zrobić za pomocą odpowiedniej diety. Dietetyczka - prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska zdradziła za pośrednictwem Instagrama, jakie produkty mogą pomóc zniwelować migrenowy ból głowy.

Migrena: Co to za choroba?

Migrena jest przewlekłą napadową chorobą neurologiczną, cechującą się  napadami bólu głowy o umiarkowanym lub też dużym natężeniu, a także towarzyszącymi mu objawami, jak m.in. nadwrażliwość na światło i dźwięki, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jak wymioty czy nudności.

Niestety, u części osób napad bólu poprzedzony jest aurą migrenową, czyli zaburzeniami widzenia, ale też drętwieniem, mrowieniem, a nawet osłabieniem mięśni. W leczeniu stosuje się leki przyjmowane doraźnie (na początku napadu) oraz profilaktycznie.

Migrena zaliczana jest do tzw. pierwotnych bólów głowy

Migrena zaliczana jest do tzw. pierwotnych bólów głowy-takich, które nie są wynikiem innych towarzyszących choró b. Migrena to nic innego jak napadowe występowanie bólów głowy, którym czasem towarzyszą dodatkowe objawy neurologiczne.

Zdarza się, że silne bóle głowy potrafią utrudnić życie i wykonywanie obowiązków chorującym. Jak się jednak okazuje, można wprowadzić do diety składniki, które złagodzą migrenę. Prof. dr hab n. med. Ewa Stachowska za pośrednictwem mediów społecznościowych zdradziła, jakie produkty powinny zagościć w jadłospisach osób, które walczą z migreną. Zdaniem dietetyczki najlepsze będą składniki śródziemnomorskiej diety ketogenicznej.

Dieta śródziemnomorska sprawdzi się w walce z migreną

„Po pierwsze są to składniki śródziemnomorskiej diety ketogenicznej” - zdradziła. To właśnie dieta śródziemnomorska bogata jest w dobre tłuszcze z tłustych ryb, oliwy z oliwek oraz siemienia lnianego. Działa dodatkowo antyzapapalnie, wspiera mitochnondria, przez co może pomagać w złagodzeniu migrenowego bólu głowy. Warto więc wybierać produkty z kwasami omega-3, natomiast unikać kwasów omega-6.

Ważne, by osoby cierpiące na migrenę wybierały produkty zawierające kwas foliowy oraz ryboflawinę. Są to takie produkty jak m.in. tłuste ryby, jaja, ale również dobrej jakości mięso, produkty mleczne, ziarna oraz warzywa. To właśnie te produkty potrafią dostarczyć witamin wspierających funkcje mózgu. To jeszcze nie wszystko, bo warto też włączyć do swojej diety produkty zawierające tryptofan.

Jak podkreśliła specjalistka tryptofan wykorzystywany jest do syntezy neurotransmiterów, przede wszystkim w jelitach, ale część 5-hydroksytryptofanu przedostaje się przez barierę krew-mózg.  “ I choć badania naukowe pewnie nie są najwyższej jakości, to jednak wydaje się, że taka dieta zasobna w tryptofan, czyli w orzechy, indyka, soczewicę, siemię lniane, może być pomocna także w łagodzeniu bólów migrenowych” - zdradziła dietetyczka.

Dodajmy, że dieta śródziemnomorska od lat kultywowana jest przez Greków, Włochów oraz Hiszpanów. Zasady tej diety stały się jednak powszechnie znane dopiero niedawno, gdy badania naukowe potwierdziły, że ta dieta daje efekty zdrowotne oraz wspomaga odchudzanie.

Czytaj też:

Ta dieta bije rekordy popularności, choć lekarze przed nią bardzo ostrzegają. Na czym polega?

Dieta przeciwko demencji istnieje. Zacznij od tego składnika – mamy gotowe propozycje

Dietetyczka onkologiczna radzi co jeść, by ograniczyć ryzyko raka. Wymienia te produkty

Co 35 sekund ktoś dowiaduje się, że ma tego raka. Coraz częściej dotyka młodych
Czarne kropki przed oczami, kiedy patrzysz na światło? Lepiej się przebadaj
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko