Te rady seniorów podbijają internet! Polacy się nimi zachwycają
W mediach społecznościowych pojawił się wpis, którego współautorami są podopieczni Rodzinnego Domu Opieki Zielony Dworek. Seniorzy podzielili się swoją życiową mądrością. Post cieszy się ogromną popularnością – i zupełnie się temu nie dziwimy. Rady seniorów są w punkt, a zbliżające się święta Bożego Narodzenia są idealnym momentem, by zwolnić i przemyśleć każdą z nich.
Apel seniorów
Na profilu facebookowym Rodzinnego Domu Opieki Zielony Dworek pojawił się post przedstawiający jego pensjonariuszy. Każda z osób trzyma w dłoniach kartkę, na której zapisane zostały wskazówki dla młodych ludzi – jednak jest to mądrość uniwersalna, więc każdy z nas z pewnością znajdzie tu coś dla siebie.
- „Zawsze bądź sobą” Aga (82 lata),
- „Nie porównuj się do innych” Wiesia (80 lat),
- „Szukaj radości w małych rzeczach” Cecylia (90 lat),
- „Nie przejmuj się opinią innych” Janek (86 lat),
- „Zawsze bądź uczciwy” Hilda (86 lat),
- „Nie odpuszczaj, jeśli kochasz” Zyguś (96 lat),
- „Słuchaj innych i nie bój się mówić” Bogusia (83 lata).
Apel seniorów jest bezcenny. Ich porady, by słuchać siebie i innych, być bardziej wrażliwym, odważnym i uważnym, są potrzebne nam wszystkim. Warto rozważyć każdą z porad oczywiście i wprowadzić je w życie.
Polacy są coraz bardziej zestresowani
Stres niszczy Polaków. Jak wynika z badania „Stres nasz powszedni” przeprowadzonego przez VanityStyle, Focusly i Well.hr 16% badanych ocenia, że czuje się źle lub bardzo źle, a 33%, że czuje się „tak sobie”. Źródłem stresu są przede wszystkim sytuacja gospodarcza, brak poczucia bezpieczeństwa finansowego i duże tempo życia. Autorzy twierdzą, że wynik badania obrazuje, jak trudna jest obecna sytuacja w kraju.
Dla ponad połowy badanych ogromnym źródłem stresu jest praca. „ Coraz trudniej radzimy sobie z godzeniem obowiązków zawodowych i prywatnych w skomplikowanej, zmiennej rzeczywistości. Jeśli odpoczywamy, to w biegu, z poczuciem winy, że czegoś nie dopilnowaliśmy, coś ważnego nas omija ”. — podkreśla Joanna Kotzian
Depresja zbiera coraz większe żniwo
Z badania UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy wynika, że aż 72% Polaków w przedziale wiekowym 18-80 ma przynajmniej jeden z objawów często kojarzonych z depresją – i stan ten utrzymuje się co najmniej 2 tygodnie. W lutym 2022 r. osób deklarujących, że ma te symptomy było 61,4%
„ W Polsce na depresję cierpią przynajmniej 4 mln osób. W 2021 r. tylko z powodu tej choroby odnotowano w Polsce 7,4 mln dni absencji pracowniczych. W stosunku do 2018 r. nastąpił wzrost o blisko 30 proc. – Problem narasta szczególnie wśród osób dość dobrze zarabiających i gruntownie wykształconych. Mogą to być ludzie na wysokich stanowiskach. Pracodawcy, we własnym interesie, w miarę możliwości, powinni zapewnić im jak najbardziej przyjazne warunki pracy ". – dodaje Michał Pajdak, współautor badania z ePsycholodzy.pl.
źródło: epsycholodzy.pl, interia.pl