Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Jest nowy limit kroków dziennie. Tyle musisz przejść, by być zdrowym
Marta Uler
Marta Uler 15.04.2025 08:00

Jest nowy limit kroków dziennie. Tyle musisz przejść, by być zdrowym

chodzenie
Fot. Canva/VTT Studio/Getty Images

By być zdrowym i w dobrej formie, trzeba robić 10 tys. kroków dziennie. Doprawdy? Tak sądzono do tej pory, ale naukowcy ustalili właśnie nowe standardy. Z najnowszych badań opublikowanych na łamach prestiżowego magazynu, wynika, że możemy też zrobić mniej, a nawet znacznie mniej, by zadbać o serce, metabolizm i ogólną kondycję naszego organizmu.

10 tysięcy kroków to przeszłość

Jeszcze do niedawna specjaliści od zdrowego trybu życia podkreślali, że powinno się robić dziennie 10 tys. kroków, by zadbać o serce, metabolizm, cały układ ruchu i ogólną kondycję organizmu. Natomiast w nowym badaniu opublikowanym przez prestiżowy magazyn "European Journal of Preventive Cardiology" padają zupełnie inne liczby.

Okazuje się, że jeżeli robisz 4 tys. kroków dziennie, to już możesz odczuć pozytywny wpływ tego ruchu na całe twoje zdrowie. Jednak należy podkreślić, że każdy dodatkowy tysiąc kroków może obniżać ryzyko przedwczesnej śmierci o kolejne 15 proc., a każde kolejne 500 kroków może obniżać o 7 proc. ryzyko śmierci z powodu choroby układu krążenia. To dużo!

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj: Znasz zasadę 10 tys. kroków dziennie? Kardiolog zdradza, że to zwykły mit

Dzieciom też przysługuje sanatorium na NFZ. Jak je załatwić? HIV - zagrożenie, które lekceważymy. Ekspertka ostrzega, by nie czekać na szczepionkę

Badanie trwało 30 lat

Wspomniane badanie przeprowadzone zostało przez Harvard Nurses' Health Study, a trwało... 30 lat  i objęło ponad 200 tys. osób. Wynika z niego, że nawet półgodzinny, codzienny spacer żwawym krokiem – a więc właśnie ok. 4 tys. kroków, faktycznie obniża ryzyko wielu schorzeń, w tym chorób serca, udaru, cukrzycy, a nawet niektórych rodzajów raka.

Dokładna i minimalna liczba kroków istotna w prewencji chorób serca to 3867. Natomiast wiele zależy tu także od różnych dodatkowych warunków, takich jak wiek i masa danego człowieka, czy też ogólny stan jego zdrowia. I tak, jeśli chodzi o BMI, będzie to:

  • BMI 18,5-24: 7427±2730 kroków dziennie,
  • BMI 25-29: 6448±2393 kroków dziennie,
  • BMI 30-34: 6751±2393 kroków dziennie,
  • BMI 35-39: 5163±2574 kroków dziennie,
  • BMI >40: 6077±1567 kroków dziennie.

Przeczytaj też: Osoby 60+ powinny robić tyle kroków dziennie. Padła konkretna liczba

Fot. Canva/Vladmir Mladenovic/Getty Images

A ile kroków średnio robimy?

Powszechnie wiadomo, że siedzący tryb życia może przyczyniać się do wzrostu zachorowań na choroby układu krążenia i krótszego życia w ogóle. O tym, jak ważny jest ruch w tym kontekście może świadczyć, chociażby piramida zdrowia, która u podstawy ma właśnie aktywność fizyczną. Badania wykazują natomiast, że niewystarczająca aktywność fizyczna dotyczy ponad jednej czwartej populacji świata! Niechętne do ruszania się są raczej kobiety niż mężczyźni (32 proc. w porównaniu do 23 proc.) oraz osoby w krajach o wyższych dochodach w porównaniu do krajów o niskich dochodach (37% w porównaniu do 16%). 

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika jasno, że niewystarczająca aktywność fizyczna jest 4. najczęstszą przyczyną śmierci na świecie, z 3,2 miliona zgonów rocznie związanych z brakiem aktywności fizycznej. Miała na to wpływ, niebagatelny, także pandemia COVID-19, a poziom aktywności nie powrócił do normy dwa lata po niej.

Przeczytaj też: Ile kroków dziennie trzeba zrobić, aby schudnąć? Pilnuj tej liczby

Fot. Burst/Pexels

Zacznij więcej chodzić!

Jeśli chcesz wprowadzić zmianę w swoim życiu, nie musisz od razu planować wielkich wypraw. Wystarczy kilka prostych zmian, by twoje ciało zaczęło czerpać korzyści z większej dawki ruchu, np.:

  • chodź po schodach, zamiast jeździć windą – zawsze!
     
  • zainwestuj w zegarek lub opaskę mierzącą kroki – to nie tylko praktyczny gadżet (wcale nie jest to duży wydatek, wystarczy ok. 150-200 zł), ale i codzienna motywacja. Możesz ustawić sobie własne cele i obserwować postępy;
     
  • wysiądź przystanek wcześniej – jeśli dojeżdżasz do pracy autobusem, spróbuj przejść, choć, kawałek pieszo;
     
  • wybierz spacer zamiast serialu – pół godziny wieczornego spaceru to świetne zakończenie dnia, a jeśli nie możesz odmówić sobie serialu, to chociaż oglądaj go na stepperze!
     
  • umawiaj się na „spacerowe” spotkania – zamiast siedzieć w kawiarni, pogadaj z przyjaciółką na świeżym powietrzu;
     
  • adoptuj psa – zwierzak to najlepszy motywator do codziennych spacerów.

Źródła: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37555441/, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30519032/, escardio.org,