Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Lista darmowych leków. Czy te, które przyjmujesz są na liście? Możesz to sprawdzić
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 26.11.2023 14:21

Lista darmowych leków. Czy te, które przyjmujesz są na liście? Możesz to sprawdzić

apteka
Shutterstock.com

Komu i jakie leki należą się za darmo? Lista refundowanych przez NFZ co roku jest aktualizowana. Jedne trafiają na nią, a inne spadają. Lista darmowych leków dla dzieci i seniorów to na dziś 3800 leków dla osób starszych i 2800 dla dzieci i młodzieży. Co z Twoimi lekami?

Od tego miesiąca, a więc od 1 listopada 2023 obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Co się zmieniło, jeśli chodzi o leki dla seniorów,  dzieci i młodzieży?

Darmowe leki – dla kogo i na jakich warunkach

Ewa Basińska z portalu „Polityka Zdrowotna” przyjrzała się liście leków po nowelizacji ustawy, która sprawiła, że darmowo leki należą się już tym, którzy skończyli 65 lat oraz dzieci młodzieży do lat 18. Dotychczas bezpłatne leki, a nie, jak dotąd tylko osobom powyżej 75 roku życia.

Recepta na bezpłatne leki – kto może ją wystawić i jak wygląda

By dostać w aptece bezpłatne leki potrzebujesz receptę wystawioną przez swojego lekarza „rodzinnego” z przychodni POZ, (lub innego, jeśli Twój akurat nie przyjmuje, albo nie udało Ci się do niego zarejestrować), ale może Ci je wypisać też, o czym mało osób wie, uprawniona pielęgniarka, a także lekarz specjalista (np. kardiolog, reumatolog, czy gastrolog, do którego chodzisz), albo lekarz, który wypisuje Cię ze szpitala. 

Bezpłatne leki dla seniorów mogą przepisywać sobie i najbliższej rodzinie lekarze niepraktykujący, którzy zachowali prawo do przepisywania recept sobie i najbliższej rodzinie.

Recepta na bezpłatne leki – jak musi wyglądać

Na recepcie na darmowe leki w polu „kod uprawnień dodatkowych” powinien być wpisany symbol "S" lub "DZ" w przypadku pacjenta niepełnoletniego. W przypadku zbiegu uprawnienia "S" z innym uprawnieniem dodatkowym należy wpisać oba kody uprawnień. W polu „odpłatność” należy wpisać poziom odpłatności, z jakim lek byłby ordynowany w przypadku refundacji na zasadach ogólnych (czyli R lub 30 proc. lub 50 proc.). Na tej samej recepcie mogą również przepisane inne leki – przypomina portal „Polityka Zdrowotna”.

Jakie leki są darmowe dla dorosłych i dzieci

Na listę bezpłatnych leków dla osób powyżej 65 roku trafiły leki na nadciśnienie, cukrzycę, grzybicę, antybakteryjne i flozyny.

Za darmo dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia są antybiotyki stosowane w wielu niektórych chorobach.

Pod tym linkiem znajdziesz szczegółowy wykaz i możesz sprawdzić swój lek, czy lekarz może wypisać Ci receptę na darmowy: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1OWMyfTR-X2GKghXlm4V_S0aRbtOb6MTnDUoqMR8NBVE/edit#gid=0

Źródło: www.politykazdrowotna.pl, Ministerstwo Zdrowia

Polecane