Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Papież Franciszek trafił do szpitala. Jaka choroba jest groźna dla osób w tym wieku?
Edyta  Brzozowska
Edyta Brzozowska 27.11.2023 12:46

Papież Franciszek trafił do szpitala. Jaka choroba jest groźna dla osób w tym wieku?

Papież Franciszek
fot. FILIPPO MONTEFORTE /AFP /East News

Jaki jest stan zdrowia papieża Franciszka? Lekki stan grypopodobny – mówi oficjalny komunikat Watykanu. .Czy jako 86-letniemu seniorowi papieżowi grozi zapalenie płuc, które jest częstym powikłaniem po grypie i jest szczególnie częste i niebezpieczne dla osób w podeszłym wieku?

Papież Franciszek w ostatnich dniach niedomaga: doskwiera mu ból gardła, kaszel i podwyższona temperatura. Z tego powodu nie wygłosił między innymi przemówienia przygotowanego specjalnie na spotkanie z europejskimi rabinami i oświadczył zmęczonym głosem: „Wolę dziś nie czytać przemówienia, wolę przekazać Państwu jego kopię”. Biuro prasowe Watykanu zakomunikowało, że z powodu „lekkiego stanu grypopodobnego wszystkie zaplanowane audiencje zostały odwołane”.

Papież Franciszek i jego choroby

Informacje o stanie zdrowia 86-letniego papieża zmartwiły wiernych, tym bardziej, że Jorge Mario Bergoglio od dawna cierpi na dolegliwości związane z kolanem, biodrami i jelitem grubym.

A eksperci i dziennikarze opisujący życie Watykanu, powołując się na opinie lekarzy, pogorszenie stanu zdrowia papieża wiążą z przejściowymi objawami, jakie wywołuje podanie szczepionki przeciw grypie.

Spekulacjom tym sprzyjają informacje o płucnych problemach Argentyńczyka: jeszcze w dzieciństwie usunięto mu część tego narządu. Wiosną natomiast przeszedł zapalenie oskrzeli. Nic  więc dziwnego, że niektórzy zastanawiają się nad potencjalnym zapaleniem płuc u sędziwego papieża Franciszka.

 

Jedna witamina. A wiele chorób z jej niedoboru Operacja biodra. Kolejki są krótsze. I nie ma rejonizacji

Zapalenie płuc - choroba groźna dla seniorów

A zapalenie płuc jest chorobą szczególnie niebezpieczną dla seniorów. Statystyka jest w tej kwestii bezwzględna: częstość występowania zapaleń płuc wzrasta wraz z wiekiem. Według danych europejskich zapada na nie rocznie aż 20. na każde 1000. osób w populacji wiekowej 70 - 79 lat.

Wśród przyczyn, dla których ludzie w starszym wieku są bardziej podatni na zapalenie płuc, lekarze  wyróżniają między innymi  współistniejące choroby przewlekłe oraz leki przyjmowane przez starsze osoby.

Ale zwiększeniu zachorowalności na zapalenie płuc w starości sprzyja też to, że podczas starzenia się organizmu dochodzi do zmniejszenia elastyczności płuc, a nieprawidłowa wymiana gazowa prowadzi do tzw. rozedmy starczej.

U osób starszych zapalenie płuc ma zdecydowanie gorsze niż u młodych rokowanie: na przykład w Wielkiej Brytanii jest to czwarta przyczyna zgonów, odpowiedzialna za ponad 5 proc. wszystkich śmierci u osób w podeszłym wieku.

 

Papież Franciszek jest silny

Upadki i zaburzenia psychiczne: też mogą świadczyć o zapaleniu płuc

Wysokie ryzyko zgonu bierze się m.in. z trudności diagnostycznych, nietypowych objawów klinicznych oraz opóźnionego wdrożenia leczenia.

I o ile typowymi objawami zapalenia płuc są kaszel, duszności, odpluwanie plwociny, dreszcze, podwyższona temperatura, tak u seniorów jako niespecyficzne dołączają do nich niespecyficzne  upadki i zaburzenia psychiczne (delirium). Z takimi chorymi trudno przeprowadzić wywiad: mogą one nie rozumieć pytań i udzielać mylących odpowiedzi.

Upadki natomiast są często bagatelizowane przez seniorów i ich opiekunów. Niesłusznie! Może się bowiem okazać, że nietrzymanie równowagi są w geriatrii „wierzchołkiem góry lodowej” i ich nagłe pojawienie się może świadczyć właśnie o problemach z płucami.

Papież Franciszek jest silny

Tymczasem watykańscy lekarze zapewniają, że papież jest silny i szybko wyzdrowieje.

- Ma olbrzymią motywację, która mu dodaje sił do działania – oświadczył w rozmowie z agencją Adnkronos Andrea Ungar, przewodniczący Włoskiego Towarzystwa Gerontologii i Geriatrii. - Bardzo ważne jest, aby osoby starsze dbały o siebie, pozostając w domu i nie zaziębiając się, ale pozostając na nogach, poruszając się i wykonując codzienne czynności, w tym jedzenie przy stole, dobrze i więcej niż zwykle.

Źródła: Reuters, L’Osservatore Romano, „Il Messaggero"

Polecane