Pacjenci.pl Choroby Tego pasożyta można złapać w Turcji i Egipcie. Objawów nie widać od razu
Fot. Canva / Getty Images

Tego pasożyta można złapać w Turcji i Egipcie. Objawów nie widać od razu

8 października 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Przywra to jedna z najgorszych pamiątek, jaką można przywieźć z wakacji. Powoduje powiększenie wątroby i ból brzucha. W ekstremalnych przypadkach prowadzi do zapalenia dróg żółciowych i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak rozpoznać zakażenia przywrą, a przede wszystkim – jak go uniknąć?

Przywra – groźny pasożyt

Przywra to jeden z najgroźniejszych pasożytów, który może zaatakowac człowieka. Wywołuje chorobę zwaną fascjolozą, określaną także mianem przywrzycy lub choroby motyliczej.

Przywra należy do grupy płazińców – pasożytów o charakterystycznej płaskiej budowie, wyposażonych w dwie przyssawki: gębową oraz brzuszną. Te niewielkie organizmy, o długości od jednego do kilku centymetrów, mogą przeżyć w ciele człowieka nawet przez kilka lat, nie dając początkowo żadnych objawów.


Zakażenie przywrą może nastąpić poprzez skórę lub drogą pokarmową, a najczęstsze źródła zakażenia to zanieczyszczona woda oraz surowe produkty spożywcze. Choć fascjoloza występuje na całym świecie, do zakażenia najczęściej dochodzi w "ciepłych krajach", a szczególnie w dwóch krajach uwielbianych przez polskich turystów – Turcji i Egipcie.

Przywra
Przywra Fot. Terapie Naturalne
Po tym poznasz, że masz w domu pluskwy. To robactwo to już plaga, opanowują kolejne mieszkania
Po tym poznasz, że możesz mieć tasiemca. Zdradzi go jeden objaw na skórze

Rodzaje przywr

Przywry dzielimy zależnie od miejsca ich pasożytowania w organizmie. W zależności od rodzaju przywry, mogą one atakować różne narządy i tkanki. Najczęściej spotykane to:

  • przywra krwi,
  • przywra płucna,
  • przywra wątroba,
  • przywra trzustkowa,
  • przywra jelitowa.

Każdy z tych gatunków powoduje nieco inne objawy, jednak wszystkie rodzaje przywr są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Objawy zakażenia przywrą

Zakażenie przywrą przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, co czyni chorobę trudną do zdiagnozowania, umożliwiając pasożytowi szerzenie się na kolejne tkanki.

Do zarażenia na wakacjach dochodzi przez kontakt ze skażoną wodą, kiedy wolno żyjące larwy przywry, zwane cerkariami, wnikają przez skórę albo gdy spożywane są zanieczyszczone produkty spożywcze. Po przedostaniu się do organizmu człowieka przywry dojrzewają i rozpoczynają rozmnażanie, wytwarzając jaja, które są wydalane z organizmu wraz z kałem lub śliną.

Objawy przywrzycy:

  • ból brzucha,
  • biegunka lub zaparcia,
  • gorączka ,
  • utrata masy ciała,
  • osłabienie.


W sytuacji, gdy choroba rozwija się latami, może dojść do powiększenia wątroby (hepatomegalii), a w skrajnych przypadkach do zapalenia dróg żółciowych , pęcherzyka żółciowego, a nawet nowotworu dróg żółciowych. Diagnoza opiera się na badaniach krwi, w których wykrywa się obecność przeciwciał przeciwko pasożytowi. W leczeniu przywrzycy wykorzystuje się leki przeciwpasożytnicze.

Pobyt za granicą – jak uniknąć przywrzycy?

Podróżowanie do krajów takich jak Turcja czy Egipt, gdzie występowanie przywry jest częste, zwiększa ryzyko zakażenia. Na urlopie należy pamiętać o tym, aby nie pić tam nieprzegotowanej wody i unikać surowych lokalnych potraw . Owoce i warzywa, tak sam jak w Polsce, przed każdym spożyciemnależy dokładnie umyć. Zalecana jest również ostrożność w czasie kąpieli w naturalnych zbiornikach – w miarę możliwości należy starać się nie pić wody.

Dziecko zmarło na wściekliznę. To pierwszy przypadek od 1967 roku
Dodatkowe 300 zł od rządu. Seniorzy mogą liczyć na większe pieniądze do emerytury
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko