Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Po tym poznasz, że możesz mieć tasiemca. Zdradzi go jeden objaw na skórze
Daria  Siemion
Daria Siemion 23.06.2024 16:00

Po tym poznasz, że możesz mieć tasiemca. Zdradzi go jeden objaw na skórze

Tasiemiec, świąd, objawy skórne
Fot. Canva / Getty Images

Tasiemiec to niebezpieczny pasożyt, który wykorzystuje ludzki organizm jako źródło pokarmu. Wywołuje groźną chorobę zwaną tasiemczycą, która w ekstremalnych przypadkach może doprowadzić do śmierci.

Tasiemca trudno wykryć, ponieważ wyniszcza stopniowo. U zarażonych dochodzi do utraty masy ciała, braku apetytu i zaparć. Są jednak objawy tasiemca, które u niektórych chorych widać na skórze. 

Tasiemiec – groźny pasożyt

Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony to dwa rodzaje pasożyta bytującego w organizmie człowieka. Ten pierwszy osiąga długość do 4 metrów, drugi może mieć nawet 12 metrów długości i bytuje w jelicie człowieka. Oba gatunki tasiemca są bardzo groźne.

Tasiemiec uzbrojony stopniowo prowadzi do wyniszczenia organizmu żywiciela, wywołując wągrzycę – chorobę, która umiejscawia się w mózgu, układzie nerwowy, tkankach, oku. Choroba ta może spowodować całkowitą utratę wzroku.

Najczęstszym źródłem zarażenia tasiemcem jest spożycie surowego mięsa, np. niedopieczonej wieprzowiny. W przypadku rzadziej spotykanego rodzaju tasiemca – bąblowicy, źródłem zarażenia są nieumyte owoce i warzywa.

Ponadto tasiemcem można zarazić się poprzez spożycie pokarmów zanieczyszczonych odchodami ludzi bądź zwierząt, kontakt ze szczurami lub zwierzętami domowymi – kotami, gryzoniami, psami. 
 

Głowa tasiemca
Głowa tasiemca Fot. Wikipedia / Rjgalindo
Na owsiki - pestki! Raz, dwa poradzą sobie z pasożytami na gapę. Dzieci powinni je jeść codziennie Nie sadź tego w ogródku. Przyciąga groźnego pasożyta

Typowe objawy tasiemca

Tasiemczyca przez wiele lat może nie dawać czytelnych objawów. Choroba postępuje powoli, doprowadzając do ciężkich powikłań. Można jednak wyróżnić pewne specyficzne symptomy, które pojawiają się u wielu chorych.

Objawy tasiemczycy:

  • utrata masy ciała,
  • osłabienie,
  • nudności,
  • ból brzucha,
  • brak apetytu,
  • wymioty,
  • zaparcia,
  • odwodnienie.

Niekiedy u chorych występuje uczucie ucisku w gardle oraz anemia. U chorych, u których doszło do zakażenia wągrzycą układu nerwowego, może dojść do drgawek, zaburzeń widzenia, bólu głowy. 

Tasiemczyca – objawy skórne

Tasiemiec, zagnieżdżając się w jelitach, może powodować bąble pokrzywkowe i alergiczne zmiany skórne. Charakterystyczne jest to, że zmiany te są przewlekłe i mocno swędzą. Zdarzają się też zmiany rumieniowe w okolicy odbytu.

Objawy tasiemca na skórze:

  • wysypka,
  • wypryski,
  • grudki,
  • rumień,
  • pokrzywka.

Dzieje się tak, ponieważ organizm reaguje alergicznie na wydzieliny pasożyta, dlatego też po wykluczeniu innych przyczyn zmian skórnych takich jak alergie pokarmowe, uczulenie na kosmetyki, warto rozważyć zarażenie tasiemcem.

Zobacz też:

Lamblie – przyczyny zakażenia, objawy i leczenie

Zaczynają się wybudzać. Mogą być nosicielami groźnych pasożytów

Wstydliwy problem - wszawica. Jak pozbyć się wszy?