Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zapalenie dróg żółciowych – przyczyny, objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Zapalenie dróg żółciowych – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie dróg żółciowych – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Zapalenie dróg żółciowych – przyczyny

Zapalenie dróg żółciowych – objawy

Zapalenie dróg żółciowych – diagnostyka i leczenie

Zapalenie dróg żółciowych – przyczyny

Zapalenie dróg żółciowych to proces zapalny w obrębie wątrobowych dróg żółciowych. Ich funkcją jest przepływ żółci z wątroby do pęcherzyka żółciowego, a stamtąd do dwunastnicy. Proces zapalny tworzy się wtedy, kiedy odpływ żółci jest utrudniony, co powoduje jego zastój i tworzenie się szkodliwych i toksycznych bakterii. To właśnie jest główną przyczyną zapalenia dróg żółciowych. Choroba może mieć też postać przewlekłą, która charakteryzuje stopniowe zwłóknianie i zarastanie dróg żółciowych, co skutkuje uszkodzeniem komórek wątroby przez zablokowanie przepływu żółci.

Inne przyczyny zapalenia dróg żółciowych to guzy nowotworowe, kamienie żółciowe oraz zwężenia o charakterze pozazapalnym. Badania pokazują, że wpływ na chorobę mają także urazy jamy brzusznej, zapalenie trzustki, przeszczep wątroby, zakażenie dróg żółciowych bakteriami lub wirusami, zabiegi chirurgiczne na drogach żółciowych.

Zdarza się, że choroba ta ma postać pierwotnego stwardniającego zapalenia przewodów żółciowych, tj. PSC. Jest to choroba autoimmunologiczna, która sprawia, że organizm chorego atakuje sam siebie. Choroby tego typu, które mają wpływ na powstawanie zapalenia dróg żółciowych to wrzodziejące zapalenie jelita grubego bądź choroba Leśniakowskiego-Crohna.

Zapalenie dróg żółciowych – objawy

Zapalenie dróg żółciowych na początku choroby nie daje żadnych objawów, a wykrycie jej odbywa się przypadkowo podczas innych badań. Natomiast, kiedy już choroba ma ostrzejszy przebieg w jej wyniku można zaobserwować takie objawy jak:

- powiększenie wątroby,

- świąd skóry w nocy,

- nagła utrata kilogramów,

- gorączka,

- dreszcze,

- osłabienie organizmu,

- objawy żółtaczkowe,

- wodobrzusze,

- krwotok z przełyku,

- ból górnej części brzucha, po prawej stronie.

Zapalenie dróg żółciowych – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka zapalenie dróg żółciowych wykonywana jest przez badanie poziomu enzymów wątrobowych i bilirubiny. Kiedy niestety okazuje się, że jesteśmy chorzy, wówczas poziom tych parametrów jest podwyższony w badaniu. Jednak nie jest to badanie ostateczne. Lekarz zaleca również badanie obrazowe dróg żółciowych, które można zobaczyć dzięki cholangiografii rezonansu magnetycznego, czyli MRCP. Inną,  alternatywną metodą badania jest też endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW).

Leczenie zapalenia dróg żółciowych jest trudne. Kiedy cierpimy na pierwotne stawardniające zapalenie przewodów żółciowych, czyli w skrócie PSC, to wyleczenie się bez nawrotów jest niemożliwe. Ten typ choroby prowadzi do marskości wątroby i śmierci. Ma bardzo szybko postępujący i agresywny charakter, który prowadzi do rozwoju raka dróg żółciowych.

Leczenie zapalenia dróg żółciowych zazwyczaj bazuje na podawaniu leków takich jak kwas ursodezoksycholowy. Do tego stosuje się także leczenie endoskopowe, które rozszerza zwężone przewody oraz leczenie chirurgiczne, jeśli wcześniejsza metoda nie jest skuteczna. Ostatnią deską ratunku dla chorego jest przeszczep wątroby.

Jeśli mamy do czynienia z wtórnym zapaleniem przewodów żółciowych, najważniejszym celem terapii jest usunięcie przyczyny, która wywołuje chorobę. Jeśli jest to kamica, to usuwa się zalegające w woreczku żółciowym kamienie. Natomiast, gdy chorobę wywołuje zakażenie bakteryjne, wówczas pacjentowi podaje się właściwe antybiotyki.

Tagi:
Polecane