Uczucie ciężkości nóg jest problemem, którego nie należy lekceważyć-ostrzegają lekarze. To uczucie powstaje pod wpływem zastoju krwi w żyłach, co może świadczyć o ich chwilowej niewydolności. W momencie, gdy prowadzony tryb życia sprzyja powtarzalności tych sytuacji, dochodzi do rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej, która określana jest powszechnie jako żylaki. Lekarz dr Adam Zieliński z Polskiego Towarzystwa Flebologicznego wymienia główne przyczyny.
Stwardnienie rozsiane to przewlekła i poważna choroba, która może prowadzić do niepełnosprawności. Im później zostanie rozpoznana, tym gorzej. Niestety objawy SM nie zawsze bywają czytelne. Jest jednak coś, na co warto zwrócić uwagę – chodzi o nasze nogi.
Wiele osób zastanawia się, czy często bolące nogi mogą świadczyć o jakiejś chorobie. Oczywiście, że tak. Za bólem kończyn mogą kryć się różnorodne dolegliwości. Jak je rozpoznać? Podpowiadamy, o jakich chorobach może świadczyć ból nóg.
Bóle stawów często są bagatelizowane, a to poważny błąd. Jeśli nie mijają w ciągu kilku dni, powinniśmy udać się do lekarza. Często okazuje się bowiem, że tego typu bóle są pierwszym objawem nieuleczalnej choroby.Bóle stawów mogą mieć wiele różnych przyczyn. Niewykluczone, że są to zmiany zwyrodnieniowo- przeciążeniowe, ale i zapalne choroby stawów. Jeśli ból jest dokuczliwy, nie mija i towarzyszą mu inne zmiany np. obrzęk stawu, gorączka, czy poranna sztywność stawów, nie zwlekajmy.
Pierwsze objawy pojawiają się właśnie na paluchach - palce u stóp są zaczerwienione, obrzęknięte i bolesne. Jeśli obserwujesz u siebie te objawy, to znak, że możesz cierpieć na dnę moczanową. Należy skonsultować się z lekarzem, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i deformacjom!
Jeśli doświadczasz rwącego bólu nóg, który pojawia się podczas chodzenia i ustępuje po krótkim odpoczynku to jest duża szansa, że ma to związek z zaburzeniem krążenia obwodowego. Zaburzenia krążenia wynikają ze zwężenia lub niedrożności tętnic. Ten problem znany jest pod nazwą chromanie przestankowe.