Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Bolące nogi nie są tylko winą zmęczenia. O jakich chorobach może świadczyć ból nóg?
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 08.07.2024 08:51

Bolące nogi nie są tylko winą zmęczenia. O jakich chorobach może świadczyć ból nóg?

Bolące nogi
Fot. Freepic

Wiele osób zastanawia się, czy często bolące nogi mogą świadczyć o jakiejś chorobie. Oczywiście, że tak. Za bólem kończyn mogą kryć się różnorodne dolegliwości. Jak je rozpoznać? Podpowiadamy, o jakich chorobach może świadczyć ból nóg.

Ból nóg może być wynikiem zmęczenia oraz infekcji

Ból nóg może być wyłącznie wynikiem zmęczenia, ale też infekcji czy groźnej choroby. Nie warto więc lekceważyć żadnych objawów i jeśli ból nie ustaje lub stale nawraca-skonsultować to z lekarzem. 

2148708072 (3).jpg
For. Freepic

 

"07 zgłoś się". Nie żyje Zbigniew Tobiasz. Aktor miał 96 lat Podrażnione i przekrwione oczy? To może być trądzik różowaty oczny

Jaka choroba powoduje ból nóg?

Ból nóg, a dokładniej łydek, który ustępuje, by za chwilę powrócić, może wskazywać na przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych. U pacjenta dochodzi do upośledzenia przepływu krwi w tętnicach, przez co tkanki nóg nie otrzymują odpowiednich ilości tlenu. 

Osoby cierpiące na tę chorobę skarżą się na ból przypominający drętwienie lub zesztywnienie mięśni. Chorobie tej często towarzyszy też wrażliwość i siność skóry, a nawet zanik owłosienia i pojawiające się owrzodzenia. 

Ból nóg może oznaczać przewlekłą niewydolność żylną

Ból nóg może oznaczać przewlekłą niewydolnością żylną. Przewlekła niewydolność żylna to kolejna choroba związana z bólem nóg. Objawia się zwykle uczuciem ciężkości nóg. W początkowym stadium choroby pomocne będzie unoszenie nóg w górę. W zaawansowanej postaci choroby pojawią się też takie dolegliwości jak obrzęki, żylaki, a nawet owrzodzenia żylne. Stosowane w takich przypadkach leczenie to leczenie uciskowe.

 Zakrzepica żył głębokich to kolejna choroba związana z nogami. Objawia się zwykle bólem łydki podczas chodzenia. I choć często pojawiać się mogą dodatkowe dolegliwości - obrzęk kończyny, tkliwość, ocieplenie i poszerzenie powierzchownych żył - to u wielu osób przebiega w sposób bardzo skąpy w objawy. Ryzyko powikłań jest w tym przypadku bardzo duże - nieleczona choroba może doprowadzić do zatorowości płucnej, a nawet zgonu.  

Czytaj też:

Całe życie się odchudzasz, ale nie widzisz efektów? To może być lipodemia

Bolą cię nogi? To może być coś poważnego!

Truskawkowe nogi - czym są, jak im zapobiegać?