Czas menopauzy pełen jest wyzwań, trudów i zmian. Nie należy jednak postrzegać go jako końca, a raczej jako początek czegoś nowego. Jak poradzić sobie z menopauzą? Podpowiadamy, co może pomóc.
Ta przypadłość dotyka wielu kobiet. Może zacząć się już na kilka dni przed miesiączką, może trwać przez cały okres. To migrena miesiączkowa, dolegliwość związana z ze spadkiem poziomu estrogenów w organizmie. Ból głowy bywa bardzo silny, paraliżujący, podobnie, jak w klasycznej migrenie. Bywa, że utrudnia normalne funkcjonowanie, dlatego trzeba go leczyć. Warto, by problem był prowadzony i kontrolowany przez specjalistę, ale z migreną miesiączkową można też, w pewnym stopniu, radzić sobie domowymi sposobami.
Skurcze miesiączkowe, jak sama nazwa wskazuje, występują w czasie miesiączki. Wiele kobiet skarży się na towarzyszący im ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Lekarz podpowiada, do jakich domowych sposobów należy się uciec, by złagodzić dolegliwość.Ile kobiet cierpi na bolesne miesiączki i w jakim wieku okres boli? To często zadawane pytania. Statystyki mówią, że to dość powszechny problem. Rozpoznaje się je u 30-70%, a według niektórych badań nawet u 93% nastolatek i młodych kobiet. U 15% dziewcząt objawy przybierają na sile.
Każda kobieta słyszała kiedyś o zespole wstrząsu toksycznego i o tym, że po spaniu w tamponie można stracić nogi, a nawet życie. Ile prawdy jest w tych twierdzeniach? Na te pytania odpowiedziała na Instagramie dr n.med. Agnieszka Nalewczyńska, ginekolożka z kliniki Estebelle w Warszawie. Oto co miała do powiedzenia na ten temat.
Nieregularne miesiączkowanie to problem, który zna wiele kobiet. Może być spowodowane rozmaitymi czynnikami, m.in. stresem, ale nie tylko. Nieregularny okres może być też objawem chorób sercowo-naczyniowych.Naukowcy postanowili zająć się stanem zdrowia kobiet borykających się z zaburzeniami miesiączkowania, ale też ze zbyt długim lub krótkim cyklem miesięcznym. Lekarze ustalili, że ten problem może przekładać się na zwiększone ryzyko chorób serca, głównie arytmii serca.
Pierwsza miesiączka to ważne wydarzenie w życiu każdej dziewczynki. Bywa nieco przerażająca, dlatego tak ważne jest, by młoda kobieta wiedziała, co się z nią dzieje. To zadanie dla nas, rodziców.Pierwszy okres może zwiastować szereg symptomów, w tym charakterystyczny ból w podbrzuszu, ale nie tylko. To mogą być także wahania nastroju, a nawet mdłości. Bądźmy tego świadomi.
Dr Mindy Pelz wzywa przedsiębiorców do dawania pracownicom trzech dni wolnego w miesiącu, aby mogły poradzić sobie z PMS oraz miesiączką. Amerykańska lekarka specjalizuje się w dziedzinie zdrowia kobiet, jest doktorką chiropraktyki. Napisała wiele bestsellerów, w tym popularną książkę The Menopause Reset. Jej podcast "The Resetter Podcast" znajduje się w dwudziestce najlepszych podcastów w USA. Łącznie zgromadził ponad 60 milionów wyświetleń. W najnowszym odcinku dr Mindy Pelz poruszyła temat urlopów menstruacyjnych. Jej zdaniem należą się one każdej miesiączkującej osobie.