Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Wczesne znaki raka jelita. Te objawy powinny nas skłonić do przebadania się
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 16.03.2024 20:47

Wczesne znaki raka jelita. Te objawy powinny nas skłonić do przebadania się

Rak jelita grubego, nowotwór
Fot. Freepik

Rak jelita grubego to jeden z najbardziej powszechnych typów nowotworów złośliwych. Może zaatakować znienacka przez to, że potrafi rozwijać się niezauważenie przez lata, nie dając o sobie znać przez bardzo długi czas.

Są jednak subtelne objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę. W końcu wczesne wykrycie i leczenie dość znacznie poprawiają rokowania w przypadku raka jelita grubego. Bardzo ważne jest, by konsultować wszelkie zmiany w organizmie i regularnie dbać o swoje zdrowie. O czym dokładnie mowa?

Rak jelita grubego rozwija się bardzo powoli

Jest jednym z najbardziej powszechnych nowotworów. Rak jelita grubego, bo o nim mowa może rozwijać się bardzo powoli. To jedna z chorób nowotworowych, którą można wykryć na dość wczesnym etapie. Chodzi  o regularne badania przesiewowe czy testy krwi. Oczywiście im wcześniejsze wykrycie i leczenie, tym lepsze rokowania w przypadku wspomnianej choroby.

W rozmowie z serwisem Pacjenci.pl lek. med. Jacek Kowerzanow zaznaczył, że jeśli chodzi o przyczyny raka jelita grubego, można mówić w kontekście czynników genetycznych, płci oraz czynników środowiskowych.

W 90% mówimy o tzw. raku sporadycznym, czyli nie związanym rodzinnie. Nowotwory występujące rodzinnie stanowią 10% raka jelita grubego. Rak sporadyczny w większości przypadków powstaje na bazie gruczolaków, czyli zmian polipowatych w jelicie grubym. Mówimy wtedy o czynnikach genetycznych, gdyż na bazie polipa dochodzi do mutacji genetycznych, które prowadzą do rozwoju raka jelita grubego. 

Kolejnym czynnikiem ryzyka jest płeć męska. Chodzi tutaj o tzw. czynniki środowiskowe, czyli te, na które mamy duży wpływ. W głównej mierze zalicza się do nich dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso oraz uboga w błonnik. Należy także wspomnieć o takich czynnikach ryzyka jak palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu.

wepik-export-20240315141109V4DN.jpeg
Fpt. Freepic
Czy można jeść czerwone mięso przy nadciśnieniu? Lekarz nie pozostawia wątpliwości Śmiertelne zatrucie 38-latki z Pniewa. Są wyniki badań laboratoryjnych

Na jakie zmiany w organizmie zwrócić uwagę?

W początkowych etapach rozwoju choroby możemy nie być świadomi obecności raka. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne zmiany w organizmie, sugerujące obecność zmian nowotworowych.

Wymienia się tutaj niespodziewaną utratę wagi, jeśli nie jest oczywiście spowodowana wzmożoną aktywnością fizyczną lub też zmianą diety. Inny objaw to z kolei anemia, czyli niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza. Warto też zwrócić uwagę podczas wizyty w toalecie na tzw. wąski stolec, wyglądający jak wstążki oraz obecność krwi w kale. Niepokoić powinien nas również uporczywy ból brzucha.

Rak rozwija się skrycie. W postaci wczesnej jest skąpoobjawowy bądź wręcz bezobjawowy. Nam tym etapie ciężko więc go „wyłapać”. W fazie zaawansowanej pojawiają się objawy ogólne , takie jak m.in. spadek masy ciała czy ogólne osłabienie. Poza tym w zależności od tego, w którym miejscu jelita rak się umiejscawia, obserwujemy różne objawy. W przypadku, kiedy rozwija się w prawej części jelita grubego, najczęściej pojawią się bóle brzucha, które są niespecyficzne i niecharakterystyczne - wyjaśnia lekarz.

Specjalista wyjaśnia również, że pacjenci nie są w stanie wychwycić wizualnie krwawienia  z przewodu pokarmowego. Sami pacjenci najczęściej zgłaszają się z bólem brzucha o różnym umiejscowieniu.

Warto badać się regularnie

Najlepsze, co możemy zrobić dla naszego organizmu to regularne badanie się. Testy krwi czy kolonoskopia mogą pomóc w diagnozie. Oczywiście wspomniane objawy nie zawsze są związane z nowotworem. Mogą być też objawami innych schorzeń,  jak chociażby choroba Leśniowskiego-Crohna.

Jeśli jednak dojdzie do wykrycia raka jelita grubego, bazą i podstawą leczenia wciąż jest chirurgia. Jeśli lekarze znajdą ognisko raka jelita grubego, kwalifikują pacjenta do zabiegu chirurgicznego, czyli do resekcji zmiany nowotworowej wraz z daną częścią jelita grubego.

W postaciach zaawansowanych z przerzutami stosujemy także chemioterapię. W ostatnim czasie bardzo rozwinęła się immunoterapia, czyli stosowanie specyficznych przeciwciał monoklonalnych. W raku odbytnicy duże zastosowanie ma radioterapia. Tutaj należałoby nadmienić, że w ostatnich latach bardzo rozwinęła się i w dalszym ciągu rozwija się tzw. endoskopia zabiegowa - zdradza lekarz.

Z kolei w postaciach wczesnych, które dotyczą głównie błony śluzowej jelita grubego, lekarze mogą zastosować m.in. zabieg ESD, czyli endoskopową dysekcję podśluzówkową. Dzięki niej można usunąć wczesne zmiany bez potrzeby operacji chirurgicznej.

Źródło: ABC zdrowie/ Pacjenci.pl

Czytaj też:

Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie. Ekspert tłumaczy

Czy są badania mogące zastąpić kolonoskopię? Odpowiadamy, czy można jej uniknąć

Te osoby najczęściej chorują na raka jelita grubego. Mają wrodzoną predyspozycję