Osteoporoza nazywana jest „cichą chorobą”, ponieważ przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, a pierwsze objawy często pojawiają się dopiero przy złamaniu. W miarę postępu choroby kości stają się kruche i podatne na uszkodzenia, co prowadzi do poważnych urazów, często wymagających długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Przewiduje się, że do 2030 roku liczba osób z osteoporozą lub niską masą kostną znacząco wzrośnie, głównie z powodu starzejącej się populacji i rosnących czynników ryzyka związanych ze stylem życia. Jakie są najważniejsze czynniki sprzyjające rozwojowi osteoporozy?
Ryzyko rozwoju różnych chorób wzrasta wraz z wiekiem, dlatego osobom po 50. zaleca się wdrożenie odpowiednich suplementów do diety, które mogą pomóc w opóźnieniu procesów zachodzących w organizmie. Po przekroczeniu 50. roku życia należy zwrócić także większą uwagę na badania profilaktyczne oraz na pojawiające się objawy.
Bóle stawów często są bagatelizowane, a to poważny błąd. Jeśli nie mijają w ciągu kilku dni, powinniśmy udać się do lekarza. Często okazuje się bowiem, że tego typu bóle są pierwszym objawem nieuleczalnej choroby.Bóle stawów mogą mieć wiele różnych przyczyn. Niewykluczone, że są to zmiany zwyrodnieniowo- przeciążeniowe, ale i zapalne choroby stawów. Jeśli ból jest dokuczliwy, nie mija i towarzyszą mu inne zmiany np. obrzęk stawu, gorączka, czy poranna sztywność stawów, nie zwlekajmy.
W Polsce nie jest zbyt dobrze znana, a szkoda, ponieważ posiada cenne właściwości zdrowotne, a do tego znakomicie smakuje! Powinny zainteresować się nią szczególnie osoby, które borykają się z osteoporozą oraz nadwagą.
Codzienne picie wody jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli nie nawadniamy się dostatecznie, może prowadzić to do odwodnienia, które powoduje występowanie wielu przykrych dolegliwości. Jaką wodę najlepiej pić? Wszystko zależy od naszego wieku, stanu zdrowia i potrzeb organizmu.
O osteoporozie często myślimy jak o nieuchronnym efekcie starzenia. Co więcej, niejedna osoba myśli że jest to wręcz choroba wymyślona przez koncerny farmaceutyczne. Jednak fakty są takie, że na świecie choruje na nią 22,1% kobiet i 6,1% mężczyzn. Chorobę trudno dostrzec, ponieważ ból powoduje dopiero spowoduje złamanie. Warto poznać kilka szczególnych objawów wskazujących na osteoporozę. Reumatolog wskazał, na czym polegają. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych.
Osteoporoza nie jest wyłącznie chorobą dotykającą osoby w podeszłym wieku. Przebieg jej bywa utajony, a objawy niewidoczne. Leczenie należy zacząć od momentu, gdy choroba zostanie wykryta. W przeciwnym wypadku może doprowadzić do niepełnosprawności. O tym, jak leczyć osteoporozę zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pełniącą funkcję starszego asystenta w Klinice Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Kości potrzebują witaminy D. Co najlepsze, nie trzeba kupować suplementów, by im ją dostarczyć! Można ją pozyskać w całkowicie naturalny sposób. Synteza witaminy D odbywa się przez skórę pod wpływem słońca. Choć światło słoneczne zwiększa poziom witaminy D w organizmie, to nieodpowiednia ekspozycja na nie, uniemożliwi jej zdobycie. Podpowiadamy, co robić, by nie mieć niedoboru tego cennego składnika. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą reumatologiem, specjalistą chorób wewnętrznych dr. Agatą Skwarek-Szewczyk.
Osteoporoza jest złożonym zaburzeniem, mogącym spowodować kalectwo. Zarówno by jej zapobiegać, jak i ograniczyć jej rozwój należy szczególnie zadbać o dietę i aktywność fizyczną. Które składniki pokarmowe powinny znaleźć się w jadłospisie chorego, a które należy usunąć? Dlaczego aktywność fizyczna jest tak istotna? Zapraszamy do lektury. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą reumatologiem, specjalistą chorób wewnętrznych dr. Agatą Skwarek-Szewczyk
Witamina D pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Pozwala zachować mocne i zdrowe kości oraz zęby, a także prawidłowo funkcjonujący układ krążenia i układ nerwowy. Okazuje się, że pewne czynniki mogą znacznie obniżać jej skuteczność, co sprawia, że witamina ta nie działa tak, jak powinna nawet przy jej codziennej suplementacji. Warto wiedzieć, jak poprawnie przyjmować witaminę D i jakich błędów nie popełniać.
Osteoporoza jest układową chorobą szkieletu, związaną z obniżoną gęstością kości, która prowadzi do złamań nawet przy niegroźnych upadkach. „Warstwa kości staje się coraz cieńsza i mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych.” - powiedziała lek. Agata Skwarek-Szewczyk, reumatolog, specjalista chorób wewnętrznych. Kluczowym elementem leczenia osteoporozy jest dieta i aktywność fizyczna.
Osteoporoza jest chorobą charakteryzująca się złamaniami, nawet po niewielkich urazach. Rozwija się skrycie i przez długi czas nie daje żadnych objawów, dlatego nazywana jest „cichym zjadaczem kości”. Pewne grupy osób są szczególnie narażone na jej wystąpienie.
Osteoporoza to “cichy zjadacz kości” i bardzo długo przebiega bezobjawowo. Zwykle kobiety trafiają do poradni leczenia osteoporozy dopiero wtedy, kiedy wykryje się u nich złamanie - mówi Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii.Znacznie rzadziej, ale choroba dotyka również mężczyzn po 50 roku życia.Dlaczego kobiety po menopauzie chorują na osteoporozę?Jest to choroba wieloczynnikowa. Na rozwój osteoporozy mają wpływ czynniki genetyczne oraz czynniki środowiskowe, takie jak palenie papierosów, czy spożywanie alkoholu. Jeżeli nasi rodzice chorowali na osteoporozę, mieli złamania bliższego końca kości udowej, to jest to dla nas sygnał, że powinniśmy badać się w kierunku tej choroby.Jakie są przyczyny osteoporozy?Związane jest to z utratą, czy też słabszym działaniem estrogenów, które w sposób zbawienny działają na tkankę kostną.Osteoporoza, zwana "cichym zjadaczem kości" jest układową chorobą szkieletu, charakteryzującą się złamaniami. Dlaczego najczęściej pojawia się u kobiet po menopauzie? Czy mężczyźni też chorują na osteoporozę? Jakie są objawy osteoporozy? Jak zdiagnozować osteoporozę? Jak wygląda leczenie? Na te i inne pytania odpowiada specjalista reumatolog, specjalista chorób wewnętrznych, dr Agata Skwarek-Szewczyk. Co to jest osteoporoza?Osteoporoza jest układową chorobą szkieletu, charakteryzującą się złamaniami. Najczęściej dotyka kobiety po menopauzie.Czy mężczyźni chorują na osteoporozę?