Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Uczulenie na hybrydę - przyczyny, objawy. Co robić zamiast hybrydy?
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 06.04.2024 09:11

Uczulenie na hybrydę - przyczyny, objawy. Co robić zamiast hybrydy?

Stylizacja paznokci. Co można robić z uczuleniem na hybrydę?
Fot. Canva

Lakiery hybrydowy zna każda z nas - długo się trzyma na paznokciach, nie ściera się, nie blaknie, nie odpryskuje. Chciałoby się powiedzieć - same zalety. Niestety coraz powszechniejsze jest uczulenie na hybrydę. Łatwo je rozpoznać, pierwszy objawem są swędzące paznokcie i opuchnięte wały paznokciowe. Kiedy uczulenie się pojawi z hybrydy trzeba zrezygnować. Na jak długo? Czasami już na zawsze - na szczęście są alternatywne metody, dzięki którym można cieszyć się pięknymi paznokciami. 

Uczulenie na hybrydę - przyczyny

Uczulenie na lakier hybrydowy to tak naprawdę uczulenie na chemię zawartą w lakierze. Może być tak, że jeden lakier uczula, a drugi już nie, ale na ogół skład lakierów hybrydowych jest bardzo podobny i trudno znaleźć “zdrowszą” alternatywę. W lakierach uczulenie najczęściej powodują formaldehyd, toluen i związki z grupy ftalanów, np. ftalan dibutylu. Alergia w wielu przypadkach jest powodem niewłaściwie wykonywanej stylizacji - przy zbyt słabej lampie UV lakier nie jest dobrze utwardzony, a chemia nadal "pracuje" i ma kontakt z naszym ciałem. Bardzo wiele osób, które same robią manicure hybrydowy w domu, cierpi właśnie na alergie. 

Uczulać może także sama lampa UV - u osób ze skłonnością do fotodermatoz lampa wytwarzająca promieniowanie może wywołać uczulenie na światło.

Objawy uczulenia na hybrydę

Objawy alergii mogą pojawić się w ciągu kilku godzin od nałożenia lakieru hybrydowego. Pierwszym z nich jest swędzenie i pieczenie skóry wokół paznokci, z wrażeniem, że swędzą same paznokcie. To tylko wrażenie, paznokcie nie mają zakończeń nerwowych, ale skóra jest mocno podrażniony, a odczyn zapalny duży, więc takie odczucia są jak najbardziej możliwe. Jeśli hybryda nie zostanie szybko usunięta, pojawiają się kolejne objawy - powstają pęcherzyki na skórze tuż przy paznokciu, może dojść do pękania skóry na wałach paznokciowych, a także do łuszczenia się skóry. Pojawia się opuchlizna i ból. 

Uczulenie na lakier hybrydowy nie zniknie wraz ze zdjęciem lakieru, skóra i paznokcie będą goić się dużo dłużej. Jeśli koniecznie chcemy powtórzyć stylizację lakierem hybrydowym należy odczekać minimum 6 miesięcy - do całkowitego wyrośnięcia nowego paznokcia. Na skórze nie powinno być także żadnych ran, aby opary chemii nie wnikały do organizmu przez przerwaną ciągłość skóry. 

Przez okres rekonwalescencji po objawach uczulenia należy stosować kremy nawilżające i odżywki (ale nie w formie lakieru), aby wzmocnić i nawilżyć paznokcie. 

Próba uczuleniowa

Coraz więcej salonów kosmetycznych oferuje tzw. próby uczuleniowe - polegają one na wykonaniu stylizacji paznokci różnymi metodami - na każdym paznokciu innej. Można wykorzystać lakiery hybrydowe z różnym składem, lakier tytanowy, żel do stylizacji, akryl lub żel w połączeniu z hybrydą. 

Dzięki próbie uczuleniowej wiadomo, jaką stylizację można wykonać bezpiecznie. W przypadku odczynu - ograniczony jest on tylko do paznokcia, na którym wystąpiło uczulenie, a nie do całych dłoni.

Co zamiast hybrydy?

Bezpieczną opcją stylizacji paznokci jest manicure tytanowy. Jest to alternatywa dla hybrydy, jednak zupełnie inna po nałożeniu. Lakier hybrydowy jest miękki, porusza się wraz z paznokciem, natomiast stylizacja tytanowa jest bardzo twarda. Szybciej też ulega pęknięciom lub odchodzi od paznokci. Dzieje się tak dlatego, że nie pracuje razem z płytką. Stylizacja tytanowa utrzymuje się przez 3 tygodnie. 

Uwaga na przenoszoną stylizację

Przenoszenie stylizacji paznokci może wywołać liczne choroby z grzybicą paznokci na czele. Pod przenoszoną stylizację dostają się bakterie, grzyby, a wilgotne środowisko sprzyja ich namnażaniu się. Dlatego robiąc hybrydy powinno się zmieniać stylizację najlepiej co 2-3 tygodnie. Dotyczy to także lakieru tytanowego czy żelu. 

Leczenie uczulenia na hybrydę

W leczeniu alergii wykorzystuje się leki przeciwalergiczne, jak:

  • leki sterydowe w postaci maści i/lub kremu. Można stosować maść z hydrokortyzonem dostępną bez recepty,
     
  • leki przeciwhistaminowe na skórę (np. żel przeciwświądowy z dimetyndenem bez recepty) lub tabletki; w przypadku natarczywego świądu obejmującego większą powierzchnię skóry pomocne są tabletki na alergię z loratadyną, fenoksyfenadyną, cetyryzyną.

Należy powstrzymać się od malowania paznokci, dopóki całkowicie nie odrosną po reakcji alergicznej.

Zobacz też:

Cierpisz na zgagę i refluks? Tych produktów lepiej unikaj

Masz je pod oczami? To znak, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego

Labioplastyka i waginoplastyka - czym się różnią, dla kogo są przeznaczone?

Polecane