Nadchodząca Wielkanoc to dla wielu czas duchowych przygotowań. Spowiedź jest jedną z najważniejszych rzeczy, które powinniśmy zrobić przed świętami. Ci jednak, którzy nie spowiadają się regularnie, obawiają się słów księdza. Duchowni skierowali ważny przekaz do takich osób.
Pod tym względem dzieci mają lepiej. Dziś pedagodzy są wyczuleni na różne nietypowe zachowania już u przedszkolaków. Maluchy, u których podejrzewa się ADHD, stosunkowo szybko mogą uzyskać konsultację psychologiczną i dalej być poprowadzone już tak, jak tego wymagają. W przypadku dorosłych jest to o wiele trudniejsze. Dawniej nie wiedziano zbyt wiele o tym zaburzeniu, diagnozy nie były tak popularne. Rozbrykany chłopiec był taki, bo roznosiła go energia, zresztą „to chłopiec”. Zamknięta w sobie dziewczynka była po prostu nieśmiała, jak wiele dziewczynek. Musieli iść przez życie, zmagając się na każdym kroku z przeróżnymi trudnościami. Dziś, gdy dostęp do wiedzy jest tak szeroki, nagle odkrywają, że mają ADHD. Po czym to można poznać?
Depresja to nie zawsze smutek i beznadzieja. Bywa, że osoba dotknięta tą chorobą funkcjonuje – pozornie – całkiem dobrze. Ogarnia dom, dzieci, radzi sobie w pracy. Ale czasem dopada ją silny ból głowy. Niewytłumaczalna wysypka. Problem ze stawami, mięśniami, albo z układem pokarmowym. Bezsenność. I to również mogą być objawy depresji.To tzw. depresja maskowana. Czasem rozpoznaje się ją nawet u ludzi na co dzień uśmiechniętych i, zdawałoby się, zadowolonych z życia. O tym, skąd się bierze, jak ją rozpoznać i jak leczyć, rozmawiam z psycholożką Jagodą Buczyńską-Kozłowską.
Dom, w którym rządzi alkohol, odciska piętno na całym życiu człowieka. Choć nie w każdej rodzinie alkoholików obecna jest przemoc, zawsze panują dysfunkcyjne wzorce zachowań. Dzieci, które wychodzą z takich domów, nie potrafią być, tak naprawdę, dorosłymi ludźmi.Zwykle wiele lat zmagają się z problemami, nawet nie zdając sobie sprawy, że ich źródło tkwi właśnie w patologicznym dzieciństwie. Ale gdy wreszcie przychodzą po pomoc, są w stanie uratować swoje życie. O problemach dorosłych dzieci alkoholików opowiada nam psycholożka i psychoterapeutka, Karolina Dzięgielewska-Mastalerz z Centrum Pomocy Psychologicznej w Piotrkowie Trybunalskim i w Warszawie.