Pięć kobiet dziennie umiera na ten nowotwór. Jak go rozpoznać?
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów wśród kobiet. Z jego powodu umiera 5 kobiet dziennie. Dzięki regularnie wykonywanej cytologii można wcześnie wykryć komórki nowotworowe, zdiagnozować chorobę i wcześniej zacząć ją leczyć. A to zwiększa szanse na przeżycie. Czym jest cytologia? Czym różni się od niej cytologia płynna LBC?
Cytologia płynna – co to za badanie?
Podczas klasycznej cytologii szyjki macicy wymaz pobiera się ręcznie i nanosi na szkiełko szczoteczki. Dzięki temu łatwiej rozprowadzić materiał, a jego znaczna część zostaje na szczoteczce. Jednak szkiełko utrudnia ocenę ze względu na to, że komórki mogą się nawarstwiać i obecna tam jest dość duża ilość śluzu lub krwi. Może to sprawić, że wynik będzie fałszywy.
Dzięki cytologii płynnej pobiera się wymaz za pomocą szczoteczki cytologicznej – a jej końcówka przenoszona jest do pojemnika zawierającego płyn. Dzięki tej technice pobrane komórki nie ulegają uszkodzeniu. Sam pojemnik jest też szczelny i bezpiecznie przetransportowany do laboratorium.
Rak szyjki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie Znajomość tych objawów raka szyjki macicy może uratować Ci życie! Obowiązkowa wiedza dla każdegoDlaczego warto wykonać cytologię płynną?
Badanie umożliwia również wykrycie infekcji dróg rodnych i innych wad. Najlepiej wykonać je w środku cyklu menstruacyjnego – ok. 4 dni po tym, jak krwawienie miesiączkowe ustąpi. Wskazane jest by 2-3 dni przed badaniem nie odbywać stosunku płciowego. Niewskazane jest także przyjmowanie leków dopochwowych, tamponów.
Każdy gabinet ginekologiczny oferuje wykonanie tego badania. Placówki medyczne organizują też akcje profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy – warto w nich brać udział!
Wczesne symptomy raka szyjki macicy
Przeważnie we wczesnych stadiach nowotworu się symptomy się nie pojawiają. Gdy przypadek jest jawny, stwierdzić można obecność:
- krwawienia kontaktowego,
- wodnistych i krwistych upławów o przykrym zapachu,
- ból w okolicy miednicy i podbrzusza,
- obrzęk kończyn dolnych,
- krew moczu,
- krew w stolcu,
- nadciśnienie.
Dr n. med. Ewa Surynt, specjalista ginekolog, onkolog z Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock, wyjaśniła dla portalu zwrotnikraka.pl, czym są objawy raka i jak dochodzi do ich rozpoznania: „Rak szyjki macicy początkowo nie daje żadnych objawów lub są one dyskretne i mało specyficzne (np. acykliczne krwawienia zwłaszcza po współżyciu). Najczęściej do rozpoznania choroby dochodzi przypadkowo w trakcie badania ginekologicznego. Wynika to z zaniedbania i braku systematycznych wizyt u ginekologa. W przypadku raka szyjki macicy kluczową ważną rolę odgrywa czas. Im szybciej zostaną zauważone pierwsze objawy wskazujące na to, że w szyjce macicy może rozwinąć się nowotwór, tym większe szanse, że uda się go w pełni pokonać. Zmiany może zauważyć jedynie lekarz ginekolog, bardzo istotne są więc regularne kontrole ginekologiczne. W trakcie takich wizyt przeprowadza się podstawowe badania takie jak: badanie ginekologiczne we wziernikach, USG narządu rodnego czy badanie cytologiczne szyjki macicy".
Przeczytaj też:
Wywołuje wrzody, ale i raka żołądka. Ta bakteria jest groźniejsza niż myśleliśmy!
Cierpisz na refluks lub wrzody? Zamień kawę na ten napój
Wyciąg z pestek grejpfruta na wrzody żołądka. Zaskakujące odkrycie polskich naukowców
źródło: zwrotnikraka.pl