W Polsce rocznie wykrywa się 3,5 tys. przypadków raka trzustki i 19 tys. przypadków raka jelita grubego. Kolejną złą wiadomością jest to, że te diagnozy, do niedawna stawiane przede wszystkim osobom w starszym wieku, coraz częściej padają także w przypadku ludzi młodych.Dlaczego tak się dzieje? Za taki stan rzeczy odpowiada wiele czynników, a m.in., nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, brak ruchu, czy niezdrowa dieta. Również fakt, ze niezbyt chętnie korzystamy z badań profilaktycznych.
Najbardziej typowym objawem chorej trzustki jest ból. Zlokalizowany jest on w nadbrzuszu, ale mogą też boleć plecy, a chory skarży się również na wiele innych dolegliwości, jak wzdęcia, nudności, czy biegunki.Chora trzustka może także manifestować się na skórze. Plamy, wysypka, czy tzw. guzek siostry Mary Joseph, to tylko niektóre z objawów chorób tego narządu.
Trzustka to niezwykle ważny narząd przewodu pokarmowego i układu hormonalnego, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Produkuje enzymy trawienne, ale także hormony regulujące poziom glukozy we krwi, czyli insulinę i glukagon. Jak możesz o nią zadbać?
Niestety rak trzustki należy do tych nowotworów, które rzadko są wykrywane we wczesnym stadium, gdy jest największa szansa na wyleczenie. To jedna z przyczyn, dla której cieszy się on złą sławą. Jednak lekarze mówią wprost — jest pewien charakterystyczny objaw, który świadczy o raku trzustki. Nie wolno go ignorować! Gdy się pojawi, należy natychmiast udać się do lekarza. To jasny sygnał od organizmu, że dzieje się coś niedobrego.
Rak trzustki to bardzo agresywny nowotwór. Jest również bardzo niebezpieczny, ponieważ zwykle wykrywany jest w bardzo zaawansowanym stadium. Niewiele osób wie jednak, że nasz organizm wysyła dwa sygnały, że dzieje się coś złego nawet na rok przed diagnozą.
Trzustka to bardzo ważny organ, bez którego organizm nie może się obejść. Mimo to często lekceważymy sygnały, które nam wysyła. Gdy coś jest nie tak, trzustka bardzo często daje o sobie znać i wówczas nie jest za późno na reakcję. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych objawów. Jeden z nich można dostrzec w toalecie.
Ten mały, niepozorny narząd mieści się w górnej części jamy brzusznej, mniej więcej pośrodku, za żołądkiem. Odpowiada za wiele ważnych funkcji w organizmie. Jeśli działa sprawnie, zapewnia dobre trawienie, a także prawidłowy poziom cukru we krwi.Kłopoty pojawiają się, kiedy trzustka choruje. Jednym z takich niepokojących stanów jest ostre zapalenie trzustki. Objawia się bólem brzucha, nudnościami, gorączką. A co może doprowadzić do tej choroby?