To najgorszy rak. Nie daje objawów, a po cichu zabija

Zwykle, kiedy pacjent słyszy diagnozę, choroba znajduje się już na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju. Niestety, ten rak długo nie daje objawów, a jeśli nawet, to są one na tyle niespecyficzne, że można je przypisywać wielu innym problemom. A czas gra tu kluczową rolę.
W przypadku raka trzustki tylko wczesne jego wykrycie pozwala przeprowadzić operację, która jest jedynym sposobem na całkowite wyleczenie. Dowiedz się, jakie subtelne objawy może dawać rak trzustki.
- W Polsce rocznie diagnozuje się ok. 4 tys. przypadków raka trzustki – najczęściej już w zaawansowanym stadium
- Wczesne objawy mogą być mylące – to m.in. bóle pleców, zmęczenie, czy brak apetytu
- Głównymi czynnikami ryzyka w przypadku tej choroby są palenie tytoniu, otyłość i cukrzyca
- Operacja to jedyna szansa na wyleczenie, ale możliwa tylko przy wczesnym wykryciu nowotworu
Rak trzustki – coraz więcej chorych
Rak trzustki nie należy do najczęściej występujących nowotworów, ale mimo tego, jest to jedno z najgroźniejszych rozpoznań onkologicznych. W Polsce każdego roku diagnozuje się około 3,5-4 tys. nowych przypadków. Niestety, większość z nich wykrywana jest dopiero w zaawansowanym stadium. Zaledwie 5-10 proc. chorych przeżywa pięć lat od momentu diagnozy. W dodatku prognozy nie napawają optymizmem.
Do 2030 roku ten nowotwór może stać się drugą najczęstszą przyczyną zgonów onkologicznych. Rak trzustki zajmuje obecnie 9. miejsce pod względem częstości zachorowań u mężczyzn i 10. u kobiet. Chorują głównie osoby po 60. roku życia.
Przeczytaj też: To charakterystyczny objaw chorej trzustki. Zauważysz go w toalecie
Jęczmień u dziecka. Czy złota obrączka naprawdę pomaga? Napar zakazany we Francji, w Niemczech tylko na receptę. Polacy kupują go w dyskontachRak trzustki – na czym polega?
Trzustka to narząd położony głęboko w jamie brzusznej, pełniący zarówno funkcje trawienne, jak i hormonalne. Większość nowotworów trzustki to tzw. gruczolakoraki – złośliwe zmiany wywodzące się z komórek wyściełających przewody trzustkowe. Choroba rozwija się podstępnie, bez wyraźnych objawów, co utrudnia jej wczesne rozpoznanie.
Położenie trzustki sprawia ponadto, że wszelkie zmiany, w tym nowotworowe, są trudne do wykrycia za pomocą typowych badań, jak USG jamy brzusznej. W dodatku wczesne symptomy łatwo zignorować – często przypominają problemy trawienne, bóle kręgosłupa lub objawy przemęczenia.
Przeczytaj też: Wspomagają pracę trzustki. Jedz je codziennie
Rak trzustki – czynniki ryzyka
Warto być świadomym czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka trzustki, zwłaszcza, że część z nich można wyeliminować poprzez styl życia. Niestety inne – jak wiek czy predyspozycje genetyczne – są niezależne od pacjenta.
Najważniejsze czynniki ryzyka to:
- wiek – ponad 80% przypadków dotyczy osób po 55. roku życia,
- palenie papierosów – uważa się, że nawet 30% zachorowań jest związanych z paleniem. Ryzyko wzrasta wraz z czasem palenia i liczbą wypalanych papierosów,
- otyłość i zła dieta – głównie otyłość brzuszna oraz dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, przetworzone mięso i uboga w warzywa,
- cukrzyca – zwłaszcza typu 2, ale także cukrzyca ciężarnych. Co ciekawe, nowo rozpoznana cukrzyca może być pierwszym objawem raka trzustki,
- przewlekłe zapalenie trzustki – zarówno to spowodowane alkoholem, jak i dziedziczne formy,
- obciążenie genetyczne – jeśli na raka trzustki chorowało dwóch lub więcej krewnych pierwszego stopnia, ryzyko wzrasta nawet 30-krotnie!,
- inne – zakażenie Helicobacter pylori, choroby przyzębia, marskość wątroby, grupa krwi inna niż 0 oraz ekspozycja na niektóre chemikalia.
Warto podkreślić, że obecnie nie istnieją skuteczne badania przesiewowe dla tego nowotworu – co jeszcze bardziej utrudnia jego wczesne rozpoznanie.
Przeczytaj też: Tego raka widać po oczach. Co jest sygnałem alarmowym?

Fot. Canva/Science Photo Library
Objawy raka trzustki
Rak trzustki to wyjątkowo podstępna choroba. Na początku jej objawy mogą być ledwo zauważalne, to może być nawet pogorszenie samopoczucia czy niestrawność. Z czasem mogą jednak pojawić się:
- bóle brzucha lub pleców, często promieniujące, przypominające bóle kręgosłupa,
- brak apetytu, szybkie uczucie sytości,
- spadek masy ciała,
- nudności, wzdęcia, wymioty,
- świeżo rozpoznana cukrzyca,
- żółtaczka mechaniczna (szczególnie przy guzach głowy trzustki),
- świąd skóry, odbarwione stolce, ciemny mocz,
- zakrzepica i nawracające zapalenia trzustki,
- depresja, zmiany skórne, zajady czy nawet krwawienia z przewodu pokarmowego.
Zdarza się, że pierwszym objawem, który skłania pacjenta do wizyty u lekarza, jest właśnie żółtaczka. Inne symptomy bywają bagatelizowane lub przypisywane innym chorobom.
Rak trzustki – leczenie
Leczenie raka trzustki jest trudne i wymaga indywidualnego podejścia. Jedyną szansą na całkowite wyleczenie jest radykalna operacja, czyli chirurgiczne usunięcie zmiany. Niestety, tylko u około 15–20% pacjentów jest ona możliwa.
Po operacji wdraża się chemioterapię uzupełniającą, która ma na celu zniszczenie komórek nowotworowych pozostałych w organizmie. U pacjentów z zaawansowaną chorobą stosuje się chemioterapię paliatywną, której celem jest przedłużenie życia i poprawa jego jakości.
W ostatnich 5 latach opracowano dwie aktywne nowe strategie leczenia raka trzustki. Pierwsza to terapia trójlekowa schematem FOLFIRINOX – to schemat charakteryzujący się bardzo dużą agresywnością, zarezerwowany dla chorych z zaawansowanym nowotworem, którzy są w dobrym ogólnym stanie zdrowia i są w stanie znieść tę chemioterapię. Drugą strategią leczenia jest stosowany już od 20 lat standard, czyli gemcytabina, ze zmodyfikowanym klasycznym lekiem chemioterapeutycznym jakim jest nab-paklitaksel. Jest on zmodyfikowany, związany z albuminą, która go stabilizuje. Po raz pierwszy mamy lek bardzo wyraźnie skoncentrowany na komórkach raka trzustki – mówi prof. Piotr Wysocki prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej dla onkologiawpolsce.pl
Obiecujące efekty przynosi także leczenie celowane, szczególnie u pacjentów z określonymi mutacjami genetycznymi (np. BRCA1, BRCA2). Dzięki badaniom molekularnym możliwe jest dopasowanie terapii do typu nowotworu. Trwają także badania nad nowymi lekami, które mają szansę poprawić rokowania pacjentów w przyszłości.
onkologia.org.pl/pl/nowotwor-trzustki-czynniki-ryzyka, onkologiawpolsce.pl/rak-trzustki-rzadki-a-bardzo-grozny/, zwrotnikraka.pl/rak-trzustki-wymagajacy-przeciwnik-leszek-kraj/





































