Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że mpox, nowa odmiana małpiej ospy, stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Jak tłumaczy WHO, konieczne jest podjęcie działań, które powstrzymają powstawanie kolejnych ognisk choroby i pomogą ratować życie. Mpox – nowy szczep wirusa – jest bardziej agresywny. Choroba jest na tyle niebezpieczna, że zyskała status PHEIC, co jest najwyższym stopniem alertu zdrowotnego na poziomie międzynarodowym. Pojawiła się też w Europie.
Nieopuszczanie deski sedesowej jest w wielu domach przyczyną sporów – czy słusznie? Okazuje się, że coś w tym jest, ponieważ chodzi nie tylko o walory estetyczne, ale również zdrowotne. Dlaczego należy zamykać toaletę? Wyjaśniamy. Naukowcy z Uniwersytetu w Kolorado sprawdzili, czy zamykanie deski od sedesu rzeczywiście jest takie ważne. Okazuje się, że zostawianie jej otwartej, może przysporzyć naszej rodzinie kłopotów. Oto do jakich wniosków doszli naukowcy.
Światowa Organizacja Zdrowia ma w planach, „tak szybko, jak to możliwe”, zwołanie spotkania Komitetu ds. Nagłych Wypadków. Ma ono odbyć się ze względu na rosnące obawy dotyczące szybkości rozprzestrzeniania się wirusa małpiej ospy. Zadaniem ekspertów będzie ustalenie, czy jest to powód do tego, by ogłosić "globalny stan wyjątkowy".W środę 7 sierpnia poinformowano, że szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus zapowiedział zwołanie pilnego spotkania w związku z epidemią wirusa małpiej ospy w Demokratycznej Republice Konga. Ma ono odbyć się w jak najszybszym terminie. Sytuacja jest poważna.
W jednym z ulubionych wakacyjnych krajów Polaków - czyli Grecji wybuchła epidemia wirusa wywołującego groźną chorobę PPR. Wirus nazywany jest “plagą owiec i kóz” i rozprzestrzenia się w szaleńczym tempie. Jako że sytuacja jest niepokojąca, zdecydowano, by wybić kilka tysięcy zwierząt, aby z powodu kontaktu z chorymi osobnikami, te zdrowe zwierzaki nie zostały zakażone. Jak to wpłynie na produkcję sera feta w Grecji, uchodzącego za jeden z najcenniejszych składników diety śródziemnomorskiej?
Polska Agencja Prasowa powołując się na inspektora sanitarnego w Parczewie, poinformowała, że w ostatnich dniach nad zalewem Zagłębocze (woj. lubelskie) doszło do zakażenia wypoczywających tam osób norowirusami. Wywołują one nieprzyjemne objawy, które skutecznie uprzykrzają codzienne funkcjonowanie.
Lekarze ostrzegają i biją na alarm. Wszystko przez gwałtowny wzrost zachorowań na chorobę zakaźną, która atakuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Liczba zachorowań w Polsce gwałtownie rośnie, natomiast w Europie w ubiegłym roku stwierdzono aż 45-krotny skok wykrytych przypadków.Epidemiolodzy podkreślają, że wielu rodziców nie chce szczepić swoich dzieci przeciwko tej chorobie. Nie jest to optymistyczna informacja, tym bardziej że chodzi o najbardziej zaraźliwego wirusa chorobowego na świecie.
W truskawkach importowanych z Maroka wykryto wirus WZW typu A. GIS skontaktował się ze sprzedawcami z Polski, którzy importują truskawki informując ich o problemie. Wydał także ostrzeżenie dla konsumentów.
Ze względu na ocieplenie klimatu i przemieszczanie się turystów prawdopodobnie będziemy musieli stawić czoła wirusowi dengi w krajach, które były od niego wolne. Wywołuje on tropikalną chorobę. Wirus pojawił się już Europie. Pierwszy kraj właśnie wprowadził kontrole i dezynfekcje na lotniskach i w samolotach. Wirus dengi jest groźny, a do tego powoduje poważne powikłania u osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Największy problem z nim mają już Włosi i Francuzi.
Mężczyzna zmarł w wyniku zakażenia wirusem, o którym po raz pierwszy usłyszeliśmy w kilka lat temu. Nosicielami są małe ssaki. Mężczyzna zaraził się od swojego kota. Jakie są pierwsze objawy zakażenia?
Zmarła dziewczynka zarażona paramyksowirusem gołębim typu 1. To piąta ofiara choroby, którą zarazić można się poprzez kontakt z odchodami zakażonego gołębia lub skażonym przez wirus pyłem przenoszonym przez wiatr. Czy wirus stanowi zagrożenie dla wszystkich ludzi?