Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Ten lek hamuje uczucie głodu i pomaga schudnąć. Nie chodzi o Ozempic
Fot. Canva/Nanthida Seangboon

Ten lek hamuje uczucie głodu i pomaga schudnąć. Nie chodzi o Ozempic

8 lutego 2025
Autor tekstu: Wiktoria Wihan

Ozempik to lek, który jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Szybko jednak zyskał ogromną popularność, gdy okazało się, że można dzięki niemu sporo schudnąć. W sieci nie brakuje relacji pacjentów, a nawet celebrytów, którzy chwalili się spektakularnymi efektami, które pomógł osiągnąć im Ozempic. Nie jest on jednak jedynym środkiem, którego skutkiem ubocznym jest utrata wagi. Lek, o którym mowa, hamuje uczucie głosu, a w konsekwencji pomaga schudnąć.

Ten lek pomaga schudnąć. Działa podobnie jak Ozempicu

Ozempic zasłynął jako środek ułatwiający odchudzanie, choć został stworzony z zupełnie innego powodu. Jego głównym zadaniem jest obniżanie poziomu cukru we krwi oraz zmniejszanie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Utrata wagi to tylko jeden z wielu skutków ubocznych. Czy podobnie jest z innym lekiem, który znany jest z tego, że hamuje łaknienie?

Metformina, bo o niej mowa, również jest środkiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. W świecie medycyny jest znana od bardzo dawna. Jej działanie opiera się na stymulacji produkcji lac-phe - związku naturalnie powstającego po wysiłku fizycznym. Badacze ze Stanford Medicine odkryli, że lac-phe powstaje z połączenia mleczanu i fenyloalaniny, co może tłumaczyć wpływ leków, które ją zawierają, na redukcję wagi.

Choć głównym zastosowaniem metforminy jest obniżenie glukozy we krwi i stabilizacja gospodarki węglowodanowej w organizmie, pełen zakres jej możliwości nie został jeszcze poznany. Wiadomo jednak, że wykazuje następujące właściwości:

  • działa antyrakowo,
  • pomaga w leczeniu zespołu policystycznych jajników,
  • spowalnianie starzenia,
  • ułatwia utratę wagi.
W jego składzie wykryto plastik. Polacy jedzą ten produkt na potęgę
Zbliża się apogeum zimna. Ściśnie dwucyfrowym mrozem

Jak działa metformina? Pacjenci obserwują spadek wagi

Metformina jest stosowana nie tylko przez osoby chore na cukrzycę typu 2 , ale również m.in. kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników. Sprawia, że szansa na zajście w ciążę zwiększa się, a ryzyko poronienia maleje. Do jej działania przypisuje się również ograniczenie zachorowania na raka jajnika, wspomaganie owulacji i regulację cyklu miesiączkowego. Uznawana jest również jako preparat opóźniający starzenie ze względu na zwiększanie aktywności enzymu AMPK i zmniejszanie ilości wolnych rodników.

Do głównych zadań metforminy należy:

  • zwiększanie wrażliwości na insulinę,
  • zmniejszanie produkcji glukozy w wątrobie,
  • spowalnianie wchłaniania glukozy w jelitach.

I choć warto podkreślić, że metformina nie jest lekiem odchudzającym , to u niektórych osób powoduje umiarkowaną utratę wagi. Wynika to z faktu, że zmniejsza apetyt, zwiększa poziom wspomnianego już lac-phe, a także poprawia metabolizm glukozy.

lek.jpg
Metformina działa nie tylko na cukrzycę. Fot. Canva

Ile można schudnąć dzięki metforminie?

Pacjenci chorzy na cukrzycę typu 2 relacjonują, że w ciągu pierwszego roku leczenia metforminą tracą średnio 2-3% masy ciała. W porównaniu z takimi lekami jak Ozempic czy Wegovy to stosunkowo niewiele, ponieważ tam można stracić nawet do 20% masy ciała. Jednak, co ciekawe, odchudzające właściwości metforminy potwierdzono podczas eksperymentu na otyłych myszach. Po podaniu im odpowiedniego leku, poziom lac-phe we krwi podwyższył się. W testach na ludziach wyniki były analogiczne.

Należy pamiętać, że leki zawierające metforminę są ważnym narzędziem do walki z cukrzycą. Stosowanie ich w przypadku innych dolegliwości, takich jak otyłość czy nadwaga, powinno być zawsze konsultowane z lekarzem , który dobierze odpowiednią terapię.

ważenie (2).jpg
Skutkiem ubocznym metforminy jest utrata wagi. Fot. Canva

Zobacz także:

Wielkie zmiany w Kodeksie pracy. Od 19 marca wchodzi nowy urlop

W 2025 nie każdy dostanie zwrot podatku. Sprawdź, czy to cię dotyczy

Sanepid ostrzega przed produktem z Lidla. Zawiera groźną bakterię

Seniorzy otrzymają dodatkowe 300 zł. Ta decyzja jest automatyczna
Ważne zmiany w przepisach dotyczące aptek. Farmaceuci będą mieli więcej możliwości
Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Wihan
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko