Ten prosty nawyk może Cię uchronić przed depresją. Zacznij tak robić już dziś!
Depresja nazywana jest rakiem duszy. Według WHO do 2030 r. będzie jedną z najczęściej występujących chorób. Depresja nie wybiera – chorują na nią mężczyźni i kobiety, młodzi i starzy, bogaci i biedni. Można jej jednak zapobiegać. I co ciekawe, sposoby na to są bardzo różne, a o jednym z nich dziś powiemy trochę więcej! O opinię poprosiliśmy eksperta.
Kawa a depresja
Naukowcy z Chin wykazali, że picie kawy może przyczyniać się do rozwoju depresji. Przeprowadzili oni badanie, w którym udział wzięło 146 tysięcy osób w przedziale wiekowym 37-73. Jego celem było sprawdzenie przyzwyczajeń badanych w związku z piciem kawy. Okazało się, że istnieje zależność między jej piciem a depresją.
Badacze ustalili, że u osób pijących 2-3 filiżanki kawy dziennie występuje mniejsze ryzyko depresji i zaburzeń lękowych. Z kolei osoby pijące kawę w większych ilościach niż te wspomniane, mogą częściej doznawać ataków paniki. Co więcej, w ich przypadku zwiększa się także prawdopodobieństwo pojawienia się zaburzeń psychicznych.
„Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez kawy, dlatego w tym przypadku kawa z mlekiem i z kolagenem będzie lepszym rozwiązaniem, niż sama kawa”. - powiedziała psychodietetyk Katarzyna Sobolewska.
Wnioski te zostały opublikowane na łamach czasopisma „Psychiatry Research”. Mimo iż badacze mówili tu o tzw. małej czarnej, to ich wnioski dotyczą również osób pijących kawę z mlekiem. W obydwu przypadkach picie umiarkowanej ilości napoju powoduje spadek ryzyka wystąpienia zaburzeń depresyjnych i lękowych.
Po tych objawach rozpoznasz, że pijesz za dużo kawy
Dzienne spożycie kawy nie powinny przekraczać czterech filiżanek. Nadmiar kofeiny mimo wszystko jest szkodliwy. Osoby silniej wrażliwe na kofeinę mogą widzieć skutki uboczne spowodowane jej piciem nawet przy wypijaniu mniejszej jej ilości.
Objawy mogące świadczyć o nadmiarze kofeiny to:
- ból głowy po wypiciu kawy,
- problemy z zasypianiem,
- szybsze bicie serca po kawie,
- odczuwanie niepokoju po wypiciu kawy,
- nerwowość, nadwrażliwość, agresywność i nadpobudliwość,
- częste oddawanie moczu,
- ból w klatce piersiowej.
By ograniczyć negatywne skutki kofeiny, należy ją przede wszystkim ograniczyć. Pomocne będzie przejście na kawę bezkofeinową lub z niską zawartością kofeiny. Jednak może być to również woda, której regularne picie pomaga zwalczyć zmęczenie i także podnosi poziom energii.
Jak rozpoznać depresję?
Początkowe objawy depresji łatwo zbagatelizować. Robią to nierzadko zarówno sami chorzy, jak i ich otoczenie. Najbardziej charakterystycznymi objawami choroby są:
- ciągłe zmęczenie,
- rezygnacja z wcześniejszych zainteresowań,
- pesymizm,
- obniżony lub podwyższony apetyt,
- niska samoocena,
- zaburzenia koncentracji,
- zaburzenia funkcji poznawczych
- nieodczuwanie radości.
Gdy pojawia się co najmniej kilka z wymienionych objawów, i nie ustępują przez co najmniej 2 tygodnie lub gdy się nasilają, wskazana jest konsultacja ze specjalistą.