Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Odpowiedź na te pytania może pomóc w zdiagnozowaniu depresji. O to pytają psycholodzy!
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 01.09.2023 17:46

Odpowiedź na te pytania może pomóc w zdiagnozowaniu depresji. O to pytają psycholodzy!

depresja
canva.com

Depresja to jedna z najbardziej powszechnych chorób o podłożu psychicznym. Niestety to poważne zaburzenie często jest bagatelizowane, a późno rozpoznane może prowadzić do tragicznych skutków. Obniżenie nastroju i niechęć do działania mogą być chwilowe, jednak gdy objawy przybierają na sile, koniecznie interweniuj. Jak rozpoznać depresję i jakie pytania pomogą w jej rozpoznaniu? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem oraz certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralna.

Jak rozpoznać depresję?

Psycholog podczas rozmowy z pacjentem może zadać kilka istotnych pytań, które mogą być pomocne w rozpoznaniu depresji. Odpowiedzi pacjenta na te pytania mogą zbliżyć lekarza do postawienia diagnozy oraz pomogą mu stwierdzić, w jakim stanie jest pacjent i jaki kierunek leczenia obrać. Istotne mogą być pytania dotyczące objawów, samopoczucia oraz codziennego funkcjonowania. Oto niektóre z nich:

 •  Jakich doświadczasz objawów i od kiedy masz z nimi problem?
 •  Jakie różnice zauważyłeś w swoim zachowaniu/samopoczuciu?
 •  Miewasz negatywne myśli?
 •  Czy masz problemy ze snem? Ile śpisz? Więcej, czy mniej niż zazwyczaj?
 •  Czy jesteś zmęczony w ciągu dnia?
 •  Czy masz zwiększony lub zmniejszony apetyt?
 •  Czy chętnie rozmawiasz i nawiązujesz kontakt z innymi?
 •  Jaka jest twoja samoocena? Co myślisz o sobie?
 •  Jak wygląda ostatnio twój typowy dzień?

Ważne, aby przez pytania, które zadawane są osobie z podejrzeniem depresji, nie czuła się ona osaczona, ani obarczona. Pytania te mają być kierowane w sposób empatyczny oraz mają pokazać wsparcie ze strony nadawcy.

„Mamy kilka profesjonalnych testów, między innymi kwestionariusz Becka, dostępny w Internecie. Test składa się z pytań, dotyczących naszego stanu w ostatnim czasie (nastrój, odczuwanie radości, sen, apetyt). Wynik testu określa, czy mamy objawy depresji i jakie jest ich nasilenie. Nie jest to podstawa diagnozy, ale może nas nakierunkować i skłonić do wizyty u lekarza. Warto skorzystać z pomocy specjalistów. Pamiętajmy, że lekarz pierwszego kontaktu również jest osobą przygotowaną do diagnozowania depresji i może wstępnie przepisać leki.” – powiedział psycholog mgr Anna Tulczyńska.

Projekt bez nazwy (61).png

 

Niedobór tych witamin też powoduje depresję. Desperacko ich potrzebujemy! 10 ważnych faktów o depresji, które należy poznać!

Jakie są charakterystyczne objawy depresji?

Najczęstsze objawy, które mogą wskazywać na depresję to:

 •  problemy ze snem,
 •  brak energii,
 •  obniżony nastrój,
 •  przygnębienie,
 •  negatywne myśli oraz pesymizm,
 •  brak motywacji,
 •  problem w codziennym funkcjonowaniu,
 •  ciągłe zmęczenie,
 •  problemy z apetytem,
 •  problem z koncentracją i pamięcią,
 •  niska samoocena.
   

Jak postępować w przypadku podejrzenia depresji i gdzie szukać pomocy?

Jeżeli zauważasz typowe objawy oraz zmiany w samopoczuciu, czy zachowaniu należy udać się do specjalisty, który podejmie odpowiednie kroki. Najlepiej, aby pacjent udał się do psychiatry, psychologa, lub psychoterapeuty. Najskuteczniejsze jest jednak połączenie psychoterapii z farmakoterapią. Początkowo wizyta u psychologa pozwoli określić stan pacjenta oraz z jakim zaburzeniem mamy do czynienia. Następnie może on zalecić wizytę u psychiatry lub psychoterapeuty, który wdrąży leczenie farmakologiczne oraz psychoterapię. W przypadku ciężkiej depresji może być wymagane nawet leczenie hospitalizacyjne. To jak będzie wyglądało leczenie tej dotkliwej choroby, jest uzależnione od skali problemu oraz stanu, w jakim znajduje się pacjent.

„Warto obserwować, co się z nami dzieje. Jeżeli nasz stan się nie zmienia, nie mamy lepszego okresu i właściwie ciągle jest źle, a nawet coraz gorzej, możemy podejrzewać depresję. W kryteriach diagnostycznych czerwona lampka zapala się już powyżej dwóch tygodni utrzymywania się obniżonego nastroju, braku energii i niemożności odczuwania radości. To już jest sygnał, który może nas skłaniać do zastanowienia się, czy należy zwrócić się o pomoc.”- powiedział psycholog mgr Anna Tulczyńska.
 

Depresja - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy
depresja
depresja
Depresja to choroba, zaburzenie nastroju, które powoduje, że nie mamy energii i jest nam trudno funkcjonować. To, co wcześniej sprawiało nam radość, przestaje cieszyć. Warto wspomnieć, że chwilowy kryzys i okres gorszego nastroju nie jest depresją. Jeśli jednak objawy są nasilone i osoba chora na depresję nie otrzyma specjalistycznej pomocy, choroba może skończyć się samobójstwem.Depresja jest najczęstszym schorzeniem psychicznym na świecie. Jeśli objawy są nasilone i chory nie otrzyma specjalistycznej pomocy, choroba może skończyć się samobójstwem. Co to jest depresja? Jak objawia się depresja? Jak leczyć depresję? Skąd się bierze depresja? Jak wygląda depresja u nastolatków i dzieci? Na te i inne pytania odpowiada mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Co to jest depresja?
Czytaj dalej
Depresja w ciąży – mało znana twarz depresji. Jak ją rozpoznać?
matka z dzieckiem
Depresja poporodowa to jedno z wielu obliczy depresji. Niestety wiele kobiet chorujących na nią  nie zgłasza się nawet z tym problemem do lekarza, ani nie jest badana pod tym kątem zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie. Nieleczona depresja poporodowa jest nierzadko przyczyną wielu tragedii życiowych – tak samo dla kobiet jak i ich dzieci. Jak rozpoznać depresję poporodową? Jak ją leczyć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, mgr. Anną Tulczyńską, psychologiem i certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.
Czytaj dalej
Polecane