Pacjenci.pl Zdrowie To jeden z największych mitów, w który wierzą rodzice. Stomatolog apeluje!
canva

To jeden z największych mitów, w który wierzą rodzice. Stomatolog apeluje!

30 lipca 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Próchnica to poważny problem. Wbrew pozorom dotyczy nie tylko zębów stałych ale i mlecznych. Wielu rodziców uważa jednak, że skoro zęby mleczne wypadną w pewnym etapie rozwoju dziecka, to leczenie ich jest stratą czasu i pieniędzy. Nic bardziej mylnego! Stomatolog wyjaśnia, dlaczego zęby mleczne trzeba leczyć. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem dr. Bartoszem Zimnochem.

Dlaczego dziecko ma próchnicę?

Próchnica to choroba twardych tkanek zęba. Do powstawania jej przyczynia się wiele czynników np. odwapnienie tkanek zęba, kamień nazębny, na którym znajdują się drobnoustroje powodujące próchnicę. Częstym powodem powstawania próchnicy u dzieci jest niewłaściwa dieta, w której cukry proste znajdują się w nadmiarze – pokarmy tego rodzaju to m.in. słodycze i napoje dosładzane. Gdy przy tym dziecko nie ma wypracowanych nawyków regularnego i prawidłowego mycia zębów, następstwem będzie próchnica.

Ponadto próchnica nie zawsze jest widoczna „Nawet my, lekarze podczas badania stomatologicznego nie jesteśmy w stanie zawsze stwierdzić, czy jest obecny ubytek próchnicowy. próchnica. Dlatego więc niezbędne są dodatkowe badania radiologiczne. Zalecam, aby nie czekać do momentu, w którym sami zauważymy czarną kropkę na zębie, tylko regularnie odwiedzać stomatologa ”. - powiedział stomatolog dr Bartosz Zimnoch.

Projekt bez nazwy (52).png

Przyczyny powstawania próchnicy, o których wielu z nas nie ma pojęcia
Nadżerki zębowe - objaw refluksu, o którym nie każdy wie

Zęby mleczne – je też trzeba leczyć!

Niedbanie o zęby mleczne „zaprocentuje” i spowoduje, że późniejsze zęby stałe będą w gorszej kondycji. Niestety wielu rodziców bagatelizuje konieczność ich leczenia u swoich dzieci ze względu na to, że zęby te prędzej czy później wypadają. To, że nie trzeba leczyć zębów mlecznych to jeden z najbardziej szkodliwych mitów. „To jest mit z wykrzyknikiem! Mianowicie zęby mleczne, tak samo jak zęby stałe psują się i może dojść do stanów zapalnych, które miejscowo spowodują, że infekcja, która jest pod zębem mlecznym, zaburzy rozwój zęba stałego. W efekcie ząb stały po wyrośnięciu będzie o gorszej budowie. Organizm jest cały połączony, więc stan zapalny, który jest pod zębem może się rozsiewać na dalsze organy organizmu”. - powiedział stomatolog dr Bartosz Zimnoch.

Leczenie tzw. mleczaków jest konieczne również, by zgryz dziecka prawidłowo się uformował . Zęby mleczne mają mniejszy stopień mineralizacji, dlatego są wrażliwsze na drobnoustroje obecne w jamie ustnej. A zmiany próchnicze rozwijają się szybko i nierzadko są w stanie zając całe korony zębowe. Próchnica powoduje nie tylko zbyt wczesną utratę mleczaków, ale też ma negatywny wpływ na wyrzynające się zęby stałe .

Dlatego zarówno dorośli, jak i dzieci powinni regularnie brać udział w wizytach u stomatologa: „Warto robić badanie stomatologiczne raz na pół roku”. - powiedział stomatolog dr Bartosz Zimnoch.

Jak dbać o higienę ustną dziecka?

Do 7 r.ż dziecka rodzic powinien mu pomagać myć zęby. Do tego momentu dziecko nie ma na tyle sprawności manualnej, by samodzielnie czyścić zęby i przede wszystkim, by robić to prawidłowo. Zasady pielęgnacji jamy ustnej dziecka, które warto znać to:

• na szczoteczkę nakładajmy niewielką ilość pasty – dla dziecka wystarczy, by jej porcja miała rozmiar np. ziarenka ryżu,
• dzieci nie mogą korzystać ze szczoteczek dla dorosłych – maluch potrzebuje szczoteczki z miękkim włosiem.

„Zalecenia się, aby myć zęby co najmniej dwa, trzy razy dziennie. Warto pamiętać, aby nie myć zębów zaraz po posiłku. Należy odczekać około pół godziny, żeby pH jamy ustnej trochę się podwyższyło. Mycie zębów zaraz po jedzeniu może spowodować, że będziemy wcierali te niskie pH”. - powiedział stomatolog dr Bartosz Zimnoch.

Prosty sposób na piękny uśmiech - jaki aparat ortodontyczny jest dla ciebie?
Czy zęby należy myć po każdym posiłku? Stomatolog bez trudu rozwiał nasze wątpliwości
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja